Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Horor
  • Akční
  • Drama
  • Thriller
  • Sci-Fi

Recenze (3 670)

plakát

The Glenarma Tapes (2023) 

Proč já prej se na ty FFka teda furt dívám, když je pak vždycky (skoro vždycky) zkritizuju, ptala se mě tuhle nedávno jedna zdejší spřízněná filmová duše. No, protože vždycky doufám, že tentokrát už to bude třeba lepší, koukatelnější, a nebudu muset zase jenom nadávat na dementní zápletku, epileptickou kameru, neustálý hysterický řvaní a běhání ve tmě a tak podobně. No a tady to až do půlky vypadalo docela nadějně - zajímavý (a snad i sympatický) postavy a dobře rozehraný seznámení se s nima, neotřelý reálie severoirskýho venkova, zvědavost vzbuzující příběh, navíc jsem ocenil, že ulsterská mládež jezdí na vejlety busem a ne třeba Fordem nebo Chevym jako v americkejch filmech mládež americká... No a potom... Nejdřív jsem se dost divil, že by se v dnešní době navigací a map v mobilech parta mlaďasů řídila na tripu mapou papírovou a bloudila pár mil od vesnice jako v divoký pustině, no a vzápětí už to bylo zase tady: dementní zápletka, epileptická kamera a neustálý hysterický řvaní a běhání ve tmě po lese. Fakt vodvaz.

plakát

Až na konec světa (2023) 

Nevadila by mi pseudoartová forma mozaiky z několika časových rovin, při aspoň průměrné divákově inteligenci není složité se v ději orientovat. Ale proč vlastně? Klasicky vyprávěné příběhy mám mnohem radši. A pak tedy ten nešťastný příběh. Těšil jsem se na obrazy z osidlování Divokého Západu proložené typicky westernovými prvky a krásnou přírodou, a dostal nudnou rozvláčnou užvaněnost s retardovanou "romantickou" složkou a la Rosamunde Pilcher. Velké zklamání. Jedna za trochu té "malebné krajiny nevadských kaňonů a lesů", i když je z Mexika.

plakát

Mount Chiak (2023) 

Ale no tak, mí oblíbení Korejci přece v rámci žánru umějí mnohem lepší věci, tahle nedomrlá pseudohorrorová skorokomedie pro mládež je jenom slabý odvar podobných filmů amerických, které jsou přitom už taky často jenom slabými odvary plnotučných horrorů. Pro znechucenost z takovéhle stereotypní tvůrčí nenápaditosti dám ještě o jednu hvězdu míň, než by asi bylo objektivní. Nezajímavé nebo rovnou otravné postavy, nezáživný a nenápaditý příběh, stokrát omletá šablona... prostě naprostá filmová zbytečnost, po použití přetáhnout do koše a zapomenout beze stopy.

plakát

The Captives (2024) 

Chanové jsou jak známo nadmíru schopní plagiátoři a kopírovači, a jejich plagiáty a kopie už jsou v posledních letech stejně dobré jako originály. Ba jejich kopie často originály i předčí, protože je různě zdokonalí, vylepší, vytuní. A tak i na poli kinematografického ultrabraku a fantasmagorie dosahují ještě "lepších" výsledků, než jejich američtí, evropští nebo i ruští učitelé, respektive čínské okopčené retardované komerční galimatyáše bývají ještě brakovější a šílenější, než jejich předlohy. Tohle veledílo ovšem zjevně vzniklo v Hongkongu, takže aspoň nepostrádá jakous takous technickou úroveň. A pokud si chcete pořádně proprat mozek a zvrhle se pobavit, není to špatná volba. Zamrzí (nasere) snad jen dabing do mandarínštiny, ale po kantonské verzi se shánět fakt nehodlám.

plakát

Království Planeta opic (2024) 

Vizuálně pěkná pohádka pro mládež i dospělé, nic víc, ale ani nic míň. A pokud vám tedy nevadí přemíra digitálna. Jelikož jsem se v první půli z jistých příčin příliš nesoustředil, měl jsem právem takový neblahý dojem, že mi musely uniknout nějaké podstatné informace, jako třeba odkud se vlastně vzala Nova a jaktože mluví. Ale posledních pár minut mě uklidnilo, že mi tyhle informace neutekly, ony tam prostě fakt nebyly a vše se dovysvětlí až v samotném závěru. Myslím dost povedeném závěru, že bych si hned dal další díl, bude-li tedy někdy nějaký.

plakát

Des Teufels Bad (2024) 

Osud nešťastnice Agnes, jejíž dospělý/manželský život byl zjevně dalek jejích dívčích představ, mi připomněl zmínku v Klímově Velkém romanu o ženě, jež "...ze sadismu zavraždila manžela, aby z masochismu docílila guillotiny. A strašlivě jí rozčílilo, že před popravou nebyla v žaláři zbičována.". Ale dost žertů, umím si představit jak hrozné musí být narodit se do takové situace/společenské vrstvy, ze které prakticky není úniku, jen podobně zoufalým a krajním způsobem. Já ovšem na místě nebohé Agnes bych namísto neviňátka odkrágloval radši sekýrnickou tchýni. A mimochodem slyšel jsem o talismanu z provazu oběšence, nebo o magické moci oběšencova semene, ale o pití krve sťatých nikdy, aspoň ne v křesťanské Evropě. A google taky mlčí, takže nejspíš se jedná jen o jakýsi symbolismus. Nebo snad... ? A ještě na okraj - mají to ti katolíci ale ukrutně jednoduché, co? Spáchat libovolné kurevstvo, pak se z něho vyzpovídat a dojít tak rozhřešení a tím i klidu duše. Pro leckoho jistě svůdná iluze.

plakát

Strážci (2024) 

Kokos nepadl daleko od palmy a mladá Šajmalanka se zjevně potatila, jako třeba i mladá Lynchovka (kurňa ještě od jedné dcery slavného taťky rejži jsem něco viděl, jen si teď zaboha nevzpomenu od které). Ale k otcově fortelnosti má hezká Išana ještě daleko. Možná je na vině i dějově poměrně slabá předloha - žádný Holdstock se nekoná, zajímavá ústřední myšlenka je totiž dost nešikovně zpracovaná. A tak si toho z jejího prvního celovečeráku mnoho neodnesu, snad jen jakýsi matný dojem jakéhosi komorního, nepříliš záživného mysteriáku pro mládež, dojem, který mi z makovice nejspíš do týdne beze stopy vyprchá.

plakát

Ur mörkret (2024) 

Slibná anotace, a pak... Vystajlovaná zmejkapovaná rangerka, vztahový propletenec pátracího týmu a stíny jejich minulosti, mizerná výprava (trapné pozůstatky "fresek" v lesní hornické ruině), na severský zimní slunovrat podezřele osvětlený les (tohle by nedal ani případný úplněk), přízrak (nebo psychotická halucinace?), tuze tajemná prastará bytost, komisař Rex, hodně nepravděpodobné pohanské rituály starých horníků, ke konci víc a víc blbé chování postav, přitroublé rozuzlení... Ztráta času.

plakát

In a Violent Nature (2024) 

K prvnímu filmu po dovče jsem vždycky o něco víc tolerantní. A tady jsem vážně moc a moc chtěl dát čtvrtou. Bavila mě poměrně originální forma (režie, kamera), nebo takřka nervně pomalé tempo. A dostalo mě taky několik gagů, jako třeba killerovo překonání jezera po dně a la zombie, protažení hlavy trupem elastické jogínky, nebo tortura archaickou štípačkou. A chtěl jsem i odpustit několik nepropracovaných detailů a scénáristických kostrbatostí, včetně obligátního "absurdního chování postav". Ale zdlouhavý a pitomý závěr v autě mi bohužel předchozí spokojený divácký zážitek dost otrávil.

plakát

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (2024) 

Možná jsem udělal chybu s projekcí ve 4K, nebo je to možná vinou mého postaršího compu, ale přišlo mi, že všechny ty digitální triky byly často dost vidět a vizuál byl tím pádem místy poněkud nepřirozený, jako nějaká PC hra. Ale jinak samozřejmě pecka a senzace, hned si s chutí zopáknu jedničku (vlastně dvojku) a zatím (minimálně do nového Aliena) je to jednoznačně film roku, o tom žádná.