Reklama

Reklama

Rodáci

(seriál)
všechny plakáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Režie:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Hrají:

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (více)
(další profese)

Epizody(13)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (143)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Jedinou chybou, a to velice závažnou, je hlavní hrdina. Jde o namyšleného impulsivního tupce, kterého prostě nelze mít rád. Velmi špatně napsaná nesympatická postava. Díky tomu divák zoufale upírá pozornost k vedlejším rolím. Bohužel Hrušínský brzy umírá a Brzobohatý se Zindulkou mají málo prostoru. Ale nevadí, jsou tu zástupy našich nejlepších herců ve všech možných rolích. V každém případě je tu velmi mnoho politiky na úkor běžného života, jehož popis by byl asi zajímavější než ten třídní boj. To je na škodu věci, ovšem vzhledem k době a účelu vzniku je to pochopitelné. Atmosféra doby je zobrazena tendenčně, ale přefiltrovat se to dá v pohodě, obraz společnosti po odfiltrování je docela jasný. Komunisté měli podporu ulice a zastavit je nešlo. To jsou fakta. Co si národ demokraticky zvolil ve volbách, to pak dostal měrou vrchovatou. Za podpory Sovětů samozřejmě. Je vlastně smutné i směšné zároveň, že protřelí politici ostatních stran neměli šanci. Rozklad společnosti byl dokonalý. Starý řád se zhroutil. Ta vidina, že bude všecko všech byla zkrátka po válce příliš lákavá. Tohle všechno seriál popisuje možná zkresleně, ale to podstatné v něm je. Podle mně je to zajímavé svědectví doby a já jsem rád, že jsem seriál viděl. Druhá polovina řekl bych kvalitnější. To místní hodnocení zde je jen pomsta. Dnes jsou mnohem horší seriály. 70% ()

elle odpad!

všechny recenze uživatele

Seriál se natáčel nedaleko místa, kde jsme měli chatu, tak jsme si jako děti prohlíželi kulisy a to je asi jediná pozitvní vzpomínka. Seriál vynikal ne ani tak hloupoučkou propagandou, ale spíš totální hloupostí, toporností a nevěrohodností postav. Jan Šťastný musel po léta napravovat pošramocenou hereckou reputaci. No hraje tam ten....no ten... jak se jmenuje...no...Vitásek!....aha, tak to nebude asi nic moc. ()

Reklama

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Prvních šest až sedm dílů bylo velmi dobrých, bohužel druhá půlka klesla na úroveň partajního politikaření. netrvdím, že to tak ve většině případů nebylo, nicméně přeci jen ten komunistický úhel pohledu je dosti zavádějící a navíc je to velmi nudné. Díky tomu dávám dvě a půl hvězdy. Znám mnohem horší dílka s podobnou tématikou. ()

mh.mail odpad!

všechny recenze uživatele

0% — Tak já tedy pamatuju už původní uvedení seriálu v televizi. Byla to fakt síla. Kromě toho, že to v tu dobu už bylo celé k smíchu, byla to ještě navíc nastavovaná kaše, což se projevovalo v určitých scénách, které neměly žádný jiný viditelný smysl, než nastavení času — v hlavě mi utkvěla scéna opilých mužů (Vitásek mezi nimi), kteří se cestou z hospody válejí v nějaké síti, nebo to snad byly kolotoče, to už teď nevím přesně, vím jenom, že ta scéna byla neuvěřitelně dlouhá a ještě nesmyslnější než zbytek seriálu. Jinak se jednalo o snahu zatraktivnit lidem komunisty, k čemuž využili mladého, pohledného Vitáska, který měl vzbudit v divácích sympatie. Ale nepomohly ani výroky typu: „Kozy máte pěkný, ale pravdu nemáte!“ Lidi už to tenkrát nežrali. A věděli to i komunisté. Pamatuji si i na besedu s tvůrci, především režisérem, kde mu za toto jeho dílo myli hlavu a Adamec se trapně vykrucoval. Jojo, to byly tenkrát doby! ()

vitak69 odpad!

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelná lež a bolševická propaganda. Na tom seriálu není ani smítko pravdy. Pokuď někdo tvrdí opak, lže sám sobě. Totálně překroucená historie, což bolševikům šlo ze všeho nejlépe, tedy kromě politických procesů. Chtěl bych vidět soudruha kulhajícího Vitáska, jak se vysmívá poprsí demokratické poslankyně, jestli by si tak troufl vysmívat se i po roce 1948 některé ze soudružek. Myslím, že by to bylo poslední, čemu by se v životě smál. Jestli někomu vadí, že se seriál nějak moc nevysílá, tak mám návrh, co kdyby Němci povolili vysílání Věčného Žida a dalších perliček při budování a rozšiřování své Tisícileté říše? I tyto filmy byly výborně natočené, se skvělou kamerou a dobrými herci. Jestli existuje slušný komunista, pak se najde i slušný fašista či nacista. Mohla by se zavést vzájemná výměna těchto "vynikajících filmů a seriálů". Pravda je, že těch bolševických je trochu víc, budování komunismu u nás trvalo trochu déle, než budování Tisícileté říše. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (6)

  • Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)

Reklama

Reklama