Mrazivé drama nám poodhaluje temnou stránku amerického snu. Snímek Zabiji Nixona je neobyčejně poutavým a tragickým příběhem Sama Bickea, muže, který byl v roce 1974 dohnán k naplánování atentátu na 37. prezidenta Spojených států amerických. Film je natočen podle skutečných událostí. Samovo manželství se rozpadá. Práce v obchodě ho ponižuje. Přesto se Sam snaží za každou cenu uspět. Jediné, co chce, je získat svoji rodinu zpět a rozjet svůj vlastní podnik. Avšak ve společnosti poznamenaní politickým rozkladem a válkou ve Vietnamu není mnoho místa pro snílky. Samův svět se rozpadá a v Americe vrcholí aféra Watergate, která odhaluje vinu na nejvyšších postech společnosti. Ve všech mís promlouvá k lidu prezident Nixon - Sam věří, že našel osobu zodpovědnou za jeho i další americké problémy. Určí si tedy schůzku s osudem... (oficiální text distributora)

Lima

Srovnání se přímo nabízí. Takový TAXIKÁŘ pro chudé, ale postrádá jeho hloubku, naléhavost a bezútěšnost, stejně jako uvěřitelnost přerodu hlavní postavy v muže odhodlaného spáchat ten nejstrašnější čin. De Nira ve Scorseseho opusu jsem zkrátka chápal více. Nicméně nepopírám, že mě při závěrečném emocionálním vyvrcholení pořádně zamrazilo a nikdy bych nevěřil, že Sean Penn, ten velký chlapák a rebel, dokáže tak skvostně zahrát uťáplou nicku, které se nic nedaří. ()

Triple H

Výborná dráma o psychickom kolapse jedného človeka. Človeka, ktorý nikdy do tejto spoločnosti nevedel zapadnúť a svojou silnou nepraktickosťou v kombinácii s nadávaním na systém od seba postupne odstrkuje aj svojich blízkych. Film je natočený s prehľadom a tempo nikde nehapruje, hoci sa mi zdal o dosť dlhší ako 95 minút. Don Cheadle a Naomi Watts sú dobrí ako obvykle, ale Zabijem Nixona! je skutočne jedným obrovským sólom pre Seana Penna, ktorý je skrátka vynikajúci. Je sranda, že svojho jediného Oscara získal za jednu zo svojich nie tak podarených úloh. Jeho Sam Bicke je neschopný úbožiak, ktorého eskapády je miestami až nepríjemne sledovať (je vám zaňho trápne) a na konci vám ho napriek neľudskému počíňaniu bude aj celkom ľúto. Pôsobivý film, ktorý stojí za to vidieť naozaj aspoň kvôli Pennovi. ()

Madison

Tak ako užívateľ Falko, tiež som podľa názvu usudzovala, že pôjde skôr o nejaký krvilačný thriler s politickým podtónom, namiesto toho som sa dočkala slzopudnej drámičky s familiárnymi úsečkami. Dalo sa na to pozerať, pretože Sean Penn predvádza klasicky jeden zo svojich skvelých hereckých výkonov a film sa drží hlavne na ňom, tiež ma prekvapila Naomi Watts, no v konečnom dôsledku neviem, na čo bola táto snímka zameraná. Bytostné uvedomovanie si podstaty ľudského života? Nemožnosť zmeniť svet či nespravodlivosť? Ľahostajnosť spoločnosti, jedinec proti bezhraničnej tyranii? Bernstein je umelec, čo sa o Muellerovi povedať nedá. A nálepka "based on a true story" to celé korunuje. ()

MartinezZ

Asi tak: Film je to ne nezajímavý, ale samotný si ho asi nijak nezapamatujete než jako drama neprůbojného a svým způsobem slušného člověka, loosera Sama Bycka, jehož ubíjí americký sen a zparchantělý systém, to celé na pozadí aféry Watergate a planých keců o právu a spravedlnosti. Potud za ***. Samotný Pennův výkon si ale tu extra hvězdu navíc zaslouží, tohle si odpracoval a zahrál skvěle. Až vám toho maniaka bude možná i líto. Pomalé, sugestivní, zdlouhavé, ale se skvělým Seanem. ~~~ "Its about mooneey, Dick. MOOONEEEY!" ()

kinej

Sean Penn hraje další ze svých velkých rolí. Jeho totální metamorfóze do Sama nelze nic vytknout. Penn anpříklad dokázal skvěle zahrát vštípenou suverenitu s vnitřní nejistotou zároveň. Co se týče herců musím také vyzdvihnout Jacka Thompsona v roli bezpáteřního macho šéfa, či Michaela Wincotta, co by zavrhujícího bratra. Na to, že je film skutečností poue inspirován, má skvěle vybudovaný příběh, plný odkazů na Reaganovu éru, knihy o komunikaci Dalea Carnegieho, či hudbu Leonarda Bernsteina. Film dokonale vykresluje boj člověka, který má až fanatický smysl pro dobro, pravdu a spravedlnost s realitou běžného života a ukazuje z jakých řad se také mohou rekrutovat teroristi. ()

• Během prodlouženého novoročního víkendu (30.12. – 2. 1. 2005) vydělal snímek v pěti kinech 37 547 dolarů. Po dvou měsících byl celkový výdělek 697 759 dolarů. (imro)
  • Film Zabiji Nixona získal nominaci americké Společnosti politických filmů ve velmi výmluvné kategorii – Demokracie. Další nominace se objevila na Golder Trailer Awards, kde soutěžila v kategorii Nejlepší komentář v traileru. (imro)
  • Sean Penn byl zapojený do přípravy projektu 6 let, než se podařilo získat finance potřebné na natáčení. (imro)