Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

dANo

Pohľad na problematiku rasizmu v Amerike, ktorý ukazuje, že nie je možné len tak ľahko označiť niečo/niekoho čierno alebo bielo. Krásne napísaný scenár tohto filmu to dokazuje na príbehoch viacerých postáv a častokrát sa prvý dojem o človeku zmení na nepoznanie "vďaka" nepredvídateľným situáciám. Tento film vrele odporúčam a ja si ho veru pozriem určite ešte aspoň raz... ()

Natabar

Ne, že by to nebyl film dost nadprůměrný, ale asi jsem čekal moc, takže ve výsledku jsem odcházel mírně zklamán. Trochu přitažené za vlasy a místy mi to přišlo samoúčelně "na efekt". No a ledovou královnu Sandru Bullock jako fakt nemusím... ()

Brandon

"Je to pocit doteku...Co?...Víš, v každém velkém městě se procházíš. Otíráš se o lidi. Lidé do tebe strkají. V L.A. se tě nikdo nedotýká. Vždycky jsme za nějakým kovem a sklem. Myslím, že nám ty doteky tak chybí, že do sebe bouráme, jen abychom něco cítili." ()

VasaX

Poslední dobou mám štěstí na výborné kousky. Po Breaking and entering (které ovšek Crash s přehledem zastiňuje) tu mám další drama o osudech lidí, tentokrát o hodně více okořeněné problémy mezi etniky a společenskými vrstvami, rasismem, stereotypy, předsudky, a odlišný pohled na mezilidské vztahy. Film ukazuje že všechno co se jeví černé či bílé může být za jiné situace a okolností úplně jiné a že svět kolem nás rozhodně není černobílý, ale hraje všemi odstíny a neustále se mění pod rukama lidí a jejich emocemi a osobností v různých okolnostech. Tenhle kousek toho dává tolik, že rád přehlédnu drobné chybičky, co mi sem tam cvrnkly do nosu, a dávám plný počet hvězdiček. ()

zdenny

Já jsem prostě věřil tomu, že tento film natočil stejný režisér jako film "Crossing Over". Není tomu tak a já se opravdu velice podivuji. Tyto filmy toho mají tolik společného, že to snad ani nemůže být pravda. Zatímco v "Crossing Over" řešil režisér otázku imigrace, zde se řeší otázka rasismu - opět ve Spojených státech. Film začíná tak, že se jde rasismus cítit v každém okénku filmu. V další části filmu jsem si uvědomil, proč to do nás režisér ze startu tak naládoval. Máme zde několik lidí různých povolání a různých ras, jejichž životy se tak nějak kříží a přetínají. Jedná se většinou o osobní dramata, která postupem filmu nejsou jen osobní, ale dělí se o ně více lidí. Film není vystaven na několika příbězích, které nakonec splynou v jedno vyústění. Film přeskakuje z příběhu do příběhu, takže v reálném čase se reálně odvíjí každý z nich. Je to uděláno tak jemně vyváženě, že člověka ty přechody vůbec nevyrušují, naopak se už těší, jak bude střihnutý příběh dál pokračovat, jakmile střihnou na chvíli právě probíhající. Film nám nabízí tolik rasismu, ale hlavně rasových předsudků a stereotypů, že prostě musíme cítit, že to tak na tom světě opravu je. Vlastně se stačí podívat jen u nás. Film ale dospěje do takového myšlenkového závěru, a ten je podle mne opravdu správný a lidé by si jej skutečně měli uvědomit, že není třeba lidi rozdělovat podle rasy, nýbrž podle toho, zda jsou zlí anebo dobří. Vím, je to velice jednoduše řečeno, ale pravdou je, že lidi odsuzujeme jen podle barvy jejich pleti, aniž bychom je vlastně poznali po té lidské stránce. Je to opravdu na hodně dlouhý elaborát. Takže to jen shrnu: Podobně jako film "Crossing Over" i tento vykresluje nekonečný sociologický problém a to velice krásným a i dojemným způsobem. PS: Když vystřelil ten Íránec, myslel jsem, že se zblázním. Velice dojemná scéna. PPS: Třebaže Sandra Bullock nehrála ve filmu zásadní roli, předvedla (a to i v několika svých dalších filmech z poslední doby), že charakterové role hrát umí. Takže o ní strach do budoucna nemám. Přece jenom ve čtyřiceti šesti letech už to není jen na romantické komedie. I když na svůj věk rozhodně nevypadá. PPPS: Velice krásná a uhrančivá se v tomto filmu představila Bahar Soomekh, kterou jsem do této doby neznal. ()

Midori_Mike

Jak začít... tak především Crash je jeden z mála filmů, o kterém si naprosto jistě s čistým svědomím myslím, že měl vyhrát a vyhrál Oscara za nejlepší film roku. Jako hlavní dominantu filmu bych viděl asi scénář. Zkloubit tak vkusně tolik příběhů dohromady, to se jen tak nevidí. Hudba - naprosto vynikající. Ale vůbec nejdůležitější devíza filmu (a to je důvod proč jej mám v TOP 10 a jen tak jej z tama nevymažu) je to celkové poslání filmu. Bohužel málokdo z dnešní společnosti je natolik uvědomělý, že by s názory v rasové problematice byl tak daleko, jako autoři tohoto filmu. Crash je moje odpověď lidem na otázku, proč nechovám (aspoň né dopředu) žádnou zvláštní zášť vůči lidem jiných národností či ras. ()

Linka2

I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something...Neuvěřitelně hluboce lidský film. Mé dojmy ze začátku: "So this is America?", zatímco ke konci mi víc a víc docházelo, že to je o všech lidech na světě. O naší lidské univerzálnosti, stejných citech, motivaci, chování a morálce. Možná to vyzní až kýčovitě, ale místy jsem cítila jak ve mně rezonuje pochopení a sounáležitost s ostatními lidmi. Některé scény byly tak silné až se mi tajil dech. Pořád mám ten ohromený pocit, kdy trochu otupěle sedím a koukám do prázdna... I když bych to sama nepředvídala, celkové vyznění podle mě nebylo pesimistické, ale naopak pozitivní, vyvolávající víru v lidi a zakořeněné dobro v nich. Kvůli filmům této úrovně stojí za to hledat mezi ostatními průměrnými prvoplánovými a často zbytečnými filmy. ()

swe

Bílí rasisti. Černí rasisti. Žlutí rasisti. Ultra-fialoví rasisti. Všude samí rasisti! Rozjezd je pozvolnější, neboť první polovina filmu nám představuje hlavní nehrdiny a zároveň se pomaličku začíná příst pavučinka kauzality, která se v plné síle projeví v polovině druhé, ve které, i kvůli zdánlivým drobnostem, dochází k fatálnímu střetu inklinovaných postav a není nouze o řadu opravdu silných emocionálních scén. Jeden z těch filmů, který vám připomene, jaký je svět zkurvené místo. ()

sheldonka.

Pořád jste napjatí, jak se kdo zachová v dané situaci. Někdy vás scéna donutí přemýšlet, nebo vás naopak donutí se pousmát a možná vám z toho všeho bude nakonec i smutno ( v mém případě tomu tak bylo). Crash je velmi dobře natočený snímek. A hudba .. ta byla opravdu skvělá. ()

Brain-D

Různé osudy lidí, které se navzájem prolínají. Celé to na mě působilo jako drama s rasovým podtextem. Někomu stačí málo ke štěstí. Někomu se musí něco přihodit, aby si uvědomil pravdu. Někdo se neponaučí. Někdo bude vždycky nešťastný. Ale každý je rád za každý den na tomhle (po..aném) světe. ()

Sany33

Snímka zaoberajúca sa problematikou etnických skupín na Americkom kontinente konkrétne v L.A. Celá škála životných príbehov ktorá len dokazuje, že ľudský osud je nevyspytateľný a že netreba mať hneď rasovo diskriminačné postoje k rôznym typom ľudí. Farba kože a pôvod nie sú všetko a aj o tom a o mnohom ďalšom vás presvedčí práve toto filmové spracovanie. Ja osobne by som tomu doprial viac ako 112 minút ale aj na to to bolo dobré teda 77%. ()

JohnSmith

Hodně dobrý pohled na americký rasismus. Sice se mi z toho pokryteckého, omezeného a někdy až dementního jednání lidí točila hlava, ale bohužel taková je realita. ()

Jacob23

Minimalne jedna opravdu nezapomenutelna scena-jak uz lide psali kdy jeden obchodnik potka andela!pak me napada jeste jedna(mozna i dalsi)a to je na jeden film opravdu bohate..zbylych x scenek je tesne pod urovni nezapomenutelnych.P:S.:po dlouhe dobe mi kaply u filmu slzy-a to stestim! ()

Právnička

Nádherný film složený z několika strhujících příběhů, který ve vás probudí všechny možné emoce. Jedna scéna silnější než druhá a konečný výsledek je dokonalost sama. Jedno z nejlepších dramat, jaké jsem kdy viděla. ()

cross

Nic naplat - Crash je opravdu dobrý a silný film! Dokáže zaujmout nejen několika nesmírně silnými scénami, velmi dobrou a jasnou představou scén, filmovým vyjadřováním a v neposlední řadě opravdu kvalitní hudbou, obsazením a hereckými výkony. A to vše doslova za (americkou) hubičku.. Problém ale tak trochu tkví v tom, že celý scénář není podán realisticky a člověk se tak nemůže sžít s celým příběhem, ale pouze s určitými epizodkami (resp. LA není zrovna venkovské městečko - a pravděpodobnost, že by se dané příběhy protínali tak jak na plátně je opravdu pramalá). A opravdu je každý černoch a přistěhovalec v USA ponižován, šikanován a zavrhován? Snad ne... Je to trochu jako agitka: "Semka nechoď, tady ti pšenka nepokvete". Přesto, dávám ****1/2, protože přenesete-li se přes počáteční přístup brát všechno jako skutečný odraz doby v USA a řešení rasové problémy dnešního Světa (což Crash nedělá a ani se o to nesnaží), zůstane vám opravdu kvalitní a dalo by se říci až vyjímečný filmový kus. A neodpustím-li si echo k letošním Oscarům, musím přiznat, že Crash byl pro mě zábavnější a emotivnější, nicméně Hora je filmově i příběhově mnohem stabilnější... Kdo měl pravdu ukáže za pár let čas... ()

Spock

Vítejte ve světe svobody a netušených možností. Tak tohle si na konci filmu jistě neřeknete. Jak vnímat tento film? Je to výpověď o současné společnosti, sonda do jejího nitra, nebo jenom abstrakce autora vykonstruovaná do nejmenších detailů, hraní si na efekt? Myslím, že ve filmu se „vypralo“ hodně špinavého prádla, které se dlouho kumulovalo ve společnosti. Příběhy „obyčejných“ lidí ztvárněných ve filmu na mě nepůsobí uměle. Jistě se může zdát, že to jsou stylizace, které jen mají ztvárňovat to, co autor chce a být nositeli děje a hrát na efekt, když např. ve filmu vystupuje policista s rasistickými sklony má to věší efekt než kdyby to byl nějaký „obyčejný rasista“. Má to hlubší dopad, problém „rasismu“ díky tomu ve filmu dostává jiný rozměr. Přesto jsem neměl s filmu pocit, že by hrál na efekt, snažil se jenom o svůj pohled na daný problém. Už od začátku mě vyvedla z míra ta velká porce nesnášenlivosti a odtažitosti, která se ve filmu na plno projevovala. Chvíli jsem si na to zvykal, ale musím říct, že to ve filmu zafungovalo dobře. Svět je krutý, cynický, nevděčný a nesnášenlivý, takový pocit, si může člověk z filmu snadno udělat, ale také je v něm světlo na konci tunelu a mnozí z hrdinů dojdu „osvícení“. Bohatá slečinka, Sandra Bullock došla poznání, kdo je vlastně její nejlepší kamarádka aj. také pochopili. Pochopili ovšem i diváci? Je těžké přemýšlet o světe, ve kterém nežijete, myslím tím USA, ale tento film vám podá k tomuto přemýšlení mohutný impulz. A nejsilnější scéna filmu? Pro mě střelba perského majitele obchodu na mexického zámečníka a jeho dceru. ()

davidek

Neuvěřitelně dokonale propojené osudy několika lidí a nezapomenutelný zážitek s pláštěnkou. Sice předvídatelný, ale do poslední chvíle si nejste jisti . . . .. Rasismus je prostě daný a záleží na tom jak se v kom probudí a za jakých okolností. Nechtějte po tom, kdo nezažil nic hezkého s kteroukoliv menšinou, aby je miloval! ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení