Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

MiCM

Spletitý sled událostí a životních příběhů, které se navzájem ovlivnují a ukazují naprosté životni paradoxy. Film, který opravdu udělá ohromný dojem a donutí člověka zamyslet se nad věcmi, které se mohou stát i když by nás to ani ve snu nepapadlo. Úžasné! ()

rudeboy

Áno, tento film môže pôsobiť ako chladný kalkul, ktorý útočí na diváka a emočne ho znásilňuje. Ja som mu však uveril. Páčili sa mi civilné - uveriteľné minipríbehy, z ktorých je poskladaná mozaika tohto filmu a taktiež ma presvedčili herci, ktorý v tomto filme podávajú naozaj excelentné herecké výkony. Tento film rozpráva o rasizme. Nenásilne a inteligentne. Žiadneho zadubeného "nácka" nepresvedčí o tom, že rasizmus je rakovinou spoločnosti, o to markantnejšie však dokáže apelovať na citlivých a inteligentných ľudí. ()

drederik

Rasismus je svinstvo a i sám život umí bejt pěkná svině. Proti "barevným" v podstatě nic špatnýho nemám, pokud nepočítám 17.6.2006 a náš zápas s Ghanou na MS. To ze mě byl vcelku slušný rasista, ale hněv se rázem obrátil do vlastních řad, protože, nebudem si nic nalhávat, ti kluci černý to měli zasloužený..A ani život se v mnohých chvílích se mnou nemazlil, takže podobně laděné filmy mě umí zasáhnout hodně hluboko. ()

asirtes

Haggisov Crash je ako život. Nikdy neviš, keď ráno vstaneš, do akého hovna stupíš dnes. Je to v podstate tajuplný kinematografický traktát o hovne. ()

T-pack

Perfektní snímek poukazující na drtivou většinu problémů s xenofóbií, rasismem a předsudky v USA. Vhodně zvolené město, herci a naprosto odzbrojující postavy. To vše naroubováno na příběhy a situace, ve kterých se nakonec každý ukáže v pravém světle. Trocha černého humoru do toho (Číňan pod SUV) a film je upečen a chutný. ()

anli

Kriminální drama o rasismu v nás a mezi námi.Jestlipak se rasisty už rodíme,nebo nás k tomu vede výchova?Velmi dobře napsaný film a skvěle režírovaný Paulem Haggisem se skvělými herci(zejména Mat Dillon a Sandra Bullock opravdu excelují)a opravdu nádhernou hudbou."Crash"je skutečně silný film a každý tu určitě najde scénu,která se mu dostane pod kůži.Na druhou stranu má trochu pomalejší rozjezd a dává otázky,ale na nic neodpovídá a nic neřeší.Což je na druhou stranu možná dobře,protože tím režisér říká-milý diváku,odpověz si sám.Pro někoho to bude asi trochu vykonstruované a málo uvěřitelné.Osobně bych první hodinu malinko prostřihal a mozaiku osudů tolik nepřekombinoval(vyznat se místy v příběhu dá opravdu pořádně zabrat).Takže dávám velmi zamyšlených 80% a jdu popřemýšlet,jak je to u mě s předsudky. ()

PiLgRiM

Netradiční pohled na americkou rasovou problematiku. Slepenec osudů, slepenec náhod. Film má mnoho hlavních postav, ale ani o jedné se nedá říci jestli je kladná nebo záporná. Díky kolikrát až neuvěřitelným náhodám se z klaďasů stávají záporáci a obráceně. Film si dává moc dobře pozor, aby dodržoval pravidla, které si sám v průběhu filmu určil ( Neviditelný plášť, Autobus plný černochů) Film nevyvolá mnoho pocitů, nevyvolá ani podnět k přemýšlení. Plné hodnocení si však rozhodně zaslouží díky originálnímu a troufám si říci, že i geniálnímu scénáři, navíc doprovázeném úžasnou hudbou. ()

venison

Vynikající film plný protikladů na hlavní téma "rasismus".. Je v tom vše - hloubka, vtip, napětí, láska, nenávist, zázrak.. Mistrovsky ukuchtěná omáčka ze skvělých hereckých ingrediencí !!! ()

BoncheR

Neľutujem. Krásny film, ktorý je zrkadlom sociálno-spoločenských problémov (nielen) Ameriky a núti človeka zamyslieť sa nad svojím chovaním. No, dokelu, opäť mám ten "milý" pocit, keď neviem napísať komentár ku filmu dlhší ako päť riadkov pretože mi vyrazil dych alebo ma prinajmenšom príjemne potešil. K filmu: Občas bolo až komické ako náhodne sa stretali životy jednotlivých aktérov. Film má spád a dej, nie je prázdnym mlátením do slamy, je silný a napínavý, odzbrojujúci. Bodka, nemám viac čo povedať. Rozhodne najlepší film roku! ()

Maki89

skvele obsadené nič... čakal som nejakú výraznú prepletenosť jednotlivých príbehov, ale nekonala sa... film o náhodných stretnutiach bez nejakého extra ústredého motívu, ktorý by ich spájal... resp. som ho tam proste nezachytil a film ma nechal úplne chladným a nepamätám si z neho už po pár dňoch od pozretia vôbec nič... škoda... taký herecký potenciál sa dal podľa môjho názoru oveľa lepšie... 5/10 ()

tomxxx

Asi jsem divnej, ale na mě to moc nezapůsobilo. Pro mě je to jedno z mnoha normálních, průměrných dramat. ()

geklon

Na prdel posazenej kdykoliv to vidím. Ve všech aspektech, aspicích, asparágusech, aspirantech, aspirínech, apsolventech. Špička ledovce. Puzzle kontrastněji defibrilující, snad ještě o třídu víc než Magnolie. ()

Karin.Kiss

Film fungoval, kým jeho hlavná problematika nebola niekoľkokrát slovne pomenovaná. Krajšie je to, čo vyplýva z činov, nie to, o čom rozprávame a hneď po tom konaním vyvraciame. Jednou z veľkých chýb snímky je náhoda. Napríklad, pošmyknutie v ponožkách je maximálne neobratné a na obraze pôsobí priam komicky, prihliadnúc na problematiku rasizmu. (Boli to rasistické biele ponožky!) Na jednu stranu mal Crash potenciál zapadnúť do seba každou časťou ako premyslené puzzle, no preháňaním spôsobil prítomnosť toľkých logicky nevysvetliteľných kúskov, až ich sám neuniesol. ()

Antek

To, co Hřebejk se svým typově podobným filmem (Horem pádem) nedokázal (tzn. poukázat na nesmyslnou xenofobii ve společnosti; místo toho se film změnil v nudnou křeč), zvládl Paul Haggis s bravurou a elegancí. Jeho spletenec mikropříběhů ve mně v některých opravdu silných okamžicích vyvolal emocionální katarzi a to bez pocitu, že by se mnou někdo manipuloval. Čím to? Především výbornými herci, skvělými dialogy a hlavně režií, kterou Haggis (ač především scénárista) ovládá mnohem lépe než výše zmiňovaný český umělec. ()

Madadajo

Překvapení se koná, dedukci hoďte za hlavu, záběr po záběru vám proletí hlavou jako ta slepá kulka, která zcela záměrně udělala díru uprostřed vašeho čela. Možná na chvíli zapomenete, ale kdykoliv se podváte do zrcadla, ona tam bude, vzpomínka, kterou nezaženete, ba naopak jí budete potěšeni. Budete se bažit obrazy, které ve vás zůstaly, pocity, které vás doženou k dalšímu zhlédnutí ()

Tomatáš

Úžasný film. Trvalo mi velice dlouho, než jsem po skončení titulků zavřel pusu...Problémy (nejen) americké společnosti, které film řeší, jsou velice důležité a pocit urgentnosti, který jsem z filmu cítil je v pořádku..Zážitek. ()

Mytologie

Dobře natočený film s reálnou atmosférou, zajímavě sestříhaný a s výbornýma hereckýma výkonama v kterém jde o něco vážnýho. Několik propletených drsnějších příběhů a životních náhod, prostřednictvím nichž dohlédnete pod povrch věcí a problémů (skrytýho rasismu v současný Americe). Je to ohromující zážitek, jakoby sem se ocitl na plátně, vtáhne vás to, cítíte ránu palicí po hlavě, náhle jste jedna z postav. A co mení marný, donutí vás to o věcech přemýšlet... ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení