Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Pavlík

Vynikající. Vynikající scénář a výkon hereckých představitelů. Sandru Bullock jsem ještě neviděl v takové né moc příjemné roli. Musím ji však pochválit. Nezklamala mě (mimichoden, je to hezká žena). ()

Lavi

Možná až moc černobílé, ale ono to tak asi v životě chodí, ikdyž bez té dojemné (mimochodem skvělé) hudby a Haggis je této problematice přece jen blíž než já tu v ČR. Vzhledem k tématu filmu chápu i toho Oscara. Na ten slušný počet postav se mi líbilo krásné vykreselní jejich charakterů, samí obyčejní lidé, žádní hrdinové. Příjemné. ()

Bobek15

Film Crash je nepochybne jadným z najlepších a najoriginálnejších filmov, ktoré sa zaoberajú tematikou rasizmu, xenofóbie, vzájomnej neznášanlivosti a nepriateľstve medzi ľuďmi. Film Crash obsahuje množstvo skrytých zmyslov, kritických narážok na súčasnú spoločnosť, je v ňom ukrytých množstvo alegórií a irónie. Dokkazuje, do akej miery sú naše osudy popretkávané a ako sa nám môžu naše zlé, či nesprávne kroky vypomstiť. Film Crash má nepochybne veľké srdce. Pre niekoho môže byť filmom, ktorý mu poskytne nádherný, a emocionálne nesmierne silný, zážitok a pre druhého zase zdrojom ponaučenia, ktoré môže viesť až k zmene myslenia, životných postojov a názorov. Ale pre väčšinu ľudí bude obojím. ()

Borec3

Akademie zvolila tento film za nejlepší pro rok 2005 z jediného prostého důvodu. Každý je neviný, ale všichni jsme vini. Odhlédla od chladnosti, kterou mu i přes snahu herců vtiskl Paul Haggis a vypíchla Crash jako memento všeobjímajícího strachu, odloučenosti, rasismu a xenofobie. Končíme optimisticky, já však optimistou nejsem. ()

casioa....

Pre mňa...film z mojej Top 20tky...teda tých 10...čo mam v rebríčku tu na čsfd...plus Vanilkove nebo...CRASH..gattaca..vykúpenie z väznice shawshank....posledný mohykán...bourne supremacy...bourne ultimatum...hľadanie krajiny-nekrajiny....a snad zabitie jesseho jamesa......a ešte kopa iných:)) no Crash...je mega vínimočny....pre mna isto lepší ako Magnolia...Babel...Match point...či iné filmy z tohto "súdka"!! ()

AZbest

Pomerne jasný útok na priazeň filmovej akadémie, ale.... no a čo?! Krásna mozaika osudov viacerých zaujímavých postáv minimálne na úrovni Magnolie alebo 21 Gramov, zaujímavý a netradičný pohľad na problematiku rasizmu a pár nenormálne emotívnych scén, ktoré nadlho utkvejú v pamäti. Navyše Sandra Bullock v (ne)znesiteľnej úlohe (: . ()

jondoe

Zaujalo ma to a nenudil som sa pritom. Myslienku to ma a rezisresky je to takmer bezchybne. Ale nic vynimocne na tomto samoucelnom filme nevidim. ()

bari68

Výborný thriller s trocha iným pohľadom na rasizmus a problematiku odlišných rás. Film nie je iba o rasizme medzi čiernymi , bielymi ,arabmi .... , ale skorej sa zamýšľa viacej do hĺbky problému a kladie nám otázky a svojim spôsobom aj odpovedá na to, ,,kto je vlastne rasista.Dej filmu a jej hlavná kostra je viacmenej podobná na Innarituho 21 gramov.Zaujímavé vyvrcholenie príbehu ,hudba a v neposlednom prípade aj herci robia z tejto režisérovej výpovede skvelý film. ()

Chris Wulf

Jeden z nejemotivnějších flmových zážitků! Po skončení filmu jsem jenom koukal a neměl slov... A po scéně s holčičkou zachraňující svého tátu jsem musel dát pauzu a hodně moc dlouho to rozdýchávat. Velmi nenápadný, dalo by se říci konzumní veřejnosti téměř neznámý, ale rozhodně právem Oscarem oceněný film! ()

Jaccobos

Jde o několik příběhů, které mají společného to, že v nich vystupují "přistěhovalci" ze zemí z celého světa do velkého světa Ameriky. Jelikož mi svět Ameriky nepřipadá tak zajímavý, tak jsem nebyl až tak zcela konsternován, jak by možná tvůrci čekali. Nicméně jde asi o nejlepší snímek zachycující tento problém, totiž konflikt původních (nečerných, nežlutých) Američanů s těmi černými a žlutými. Sandra Bullock pro mě byla naprosto nezajímavá herečka, která má problém na sebe upozornit - hodí se jako křoví do majora Zemana, ale jinak bych ji asi neangažoval... ()

Dánek

Opravdu zajímavý film. Dokoukal jsem ho před 5 minutama. Ihned po skončení jsem měl takové smíšené pocity, ale čím více o tom přemýšlím, tím mi píjde film lepší. Crash vás donutí se zamyslet nad problémem rasismu a určitě stojí za to se na něj podívat. 90% ()

Wally

Vůbec se nedivím tomu Oscaru a hodnocení tady. Tento film se mi i přes relativně vážnější téma velice líbil a rozhodně ho doporučuji všem fanouškům kvalitních filmových snímků. ()

BlackTom

Mám závažný dôvod pochybovať o herectve Matta Dillona (no nie v zlom) - každý film, ktorý som s ním videl je nadpriemerný hlavne vďaka nemu. Po beatnickom Factotum a nedocenenom houmles filme Svätý z Fort Washington si netradične zahral neveľmi kladnú postavu a predsa... Vyšlo mu to! Komediant Brendan Fraser sa takisto skvelo zhostil vážnej úlohy byrokrata, no a Sandra Bullock mi nezvykle neliezla na nervy. Niekedy síce tá miera rasizmu vo filme trochu presiahla hranicu, no i tak sa jedná o výbornú snímku. A príbeh o neviditeľnom a ne******om plášti bol na jednotku s hviezdičkou. Vynikajúce. ()

Ondra16

Není to úplně dokonalé, hodně mě štvala ta vykonstruovanost a občas i dementní názory postav (i když to tak zřejmě mělo být). Dillon byl ale skvělý, stejně tak nábojnice. ()

Mistickzz

Rasová problematika je všade prítomná a týka sa všetkých. Tento film poukazuje nato ako to je za veľkou mlákou. Film je pútavý a emocionálne vypätý, s dramatickými prekvapeniami. Mínusom je až príliš veľká náhoda a prepletenie postáv. 84% ()

Malakal

Z filmu mám pocit takové nepěkné rozházenosti, neúplnosti, neucelenosti... Nevím, jak přesně to pojmenovat. To ovšem nemění nic na tom, že je to rozhodně zajímavé, často velmi emotivní a vůbec mě to hodně bavilo. Ale životní prozření díky vyvrknutému kotníku? To je trochu přeháňka :) ()

Madluska

Řada (ne)šťastných náhod a nehod v pestrobarevném a nesmyslném světě, která dohromady skládá promyšlenou mozaiku s neuvěřitelně silným závěrem a již stokrát řečeným ponaučením o tom, že nic není černobílé. To vše s úžasným hudebním podkresem (oscarovou nominaci za skladbu "In the Deep" docela chápu a nápěv "Myebe tomorrow I'll find my way home..." od Stereophonics ještě dlouho nedostanu z hlavy). Hodně silné 4* s náběhem na 5. P.S.: Přála bych si, aby mi Brendan Fraser tím svým hlasem četl pohádky na dobrou noc! :-D ()

KoRner

Je fakt, že je to vynikajúci film, ale stráca u mňa kvôli tomu, že som mal proste celý čas pocit, že sú to iba časti oveľa väčšej mozaiky a začiatok či koniec každého príbehu ma proste neuspokojil. A ktorý na mňa najviac zapôsobil? Mexikánec a "ten Arab". ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení