Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Razzor_82

"Bylo to ponižující!" Skvěle propletené lidské osudy s ožehavým tématem diskriminace. Vše se báječně proplétá a vyvrcholí v dech beroucí závěr. Všechny postavy mají jak kladné tak záporné vlastnosti. Výborné vyobrazení toho, že jsou to všechno jenom lidi a jsou si rovni. Pěkně lidský a emotivní film. 8/10 ()

sledge

Jeden moj priatel, tiez tu zaregistrovany filmomaniak, rad hovori ze perfektny film neexistuje. Po dnesku mam velmi silny argument proti tomuto tvrdeniu. Pre mna bola snimka Crash 30 sekund od dokonalosti, a to prvych 15 a zaverecnych 15, nakolko v kontexte celeho filmu nemali vyznam, zaver len ukazal to co bolo vyslovene v uvode, cim sa sice pomysleny kruh uzavrel, no uplne bezdovodne. Kaslat na to, zvysok filmu je absolutne brilantny, od filozofickych rozhovorov ala Pulp Fiction po emocne najstrhujucejsie sceny ake som kedy videl. Vo mne vyvolat nejake emocie dokazali asi len dva filmy, po dnesku pribudol Crash, a ako uz niekto predo mnou napisal, doslova ich zo mna vyrazil. Vychutnal som si kazdy uder. Bravo. ()

Gardenboy

Fantasticky zážitok pre mňa ako dívaka. Ani neviem, kde mám začať. Tak snáď, že ide o dosť náročný film, ktorý si treba "odsedieť" a na chuť mu prídete asi v druhej polke. Po prvých minútach to vizeralo na 3* ale takto je to za 5*. Je pravda, že som sa miestami nudil, teda je to podla mna trochu dlhsie ako ma byt, ale aj tak. Sandra Bullock je vyborna, Brendan Fraiser dokonca aj nieco hrá (čo v jeho filmoch nebýva zvykom) a všetci to hrajú úplne fantasticky. Spojené s vybornou réžiou, kamerou, strihom a podmanivou hudbou a faktom, že teraz nejde len o zabíjanie, ale aj o niečo ľudské tomuto filmu vynáša z môjho pohľadu plné hodnotenie. ()

tančísvlky

Za málo peňazí ,mnoho muziky...Skutočne mozaika osudov ,zrkadlenie každého z nás a našej duše až dovnútra. Sme všetci aj ja plný pochybností,kedy sa ako zachovať .Nikto nezostane nedotknutý po tomto filme. Zaslúžený oskar pre výnimočný film ,ktorého sila je ukrytá niekde v každom kto tento film videl.Aj bez efektov sa dá uchvátiť emócie,nádhera...Je zbytočne niečo hovoriť o rasizme okolo nás ,stačí pustiť tento film a hneď rozoznáme čiernu a bielu farbu života... ()

Odpadlik

Zajímavé. Znepokojující. Hodně. Na Ameriku nezvyklé, originální. Přesto bych v duchu první půle filmu příběh zakončil, byl bych jako režisér v tomto případě mnohem tvrdší. Např. sladkobolná scéna, kdy si Sandra Bullock padne do náručí s mexickou hospodyní (nebo equádorskou, paraquaijskou, co já vím, sice I O TOM je ten film, ale opravdu ji nedokážu zařadit, tak promiňte padnou), je vyloženě směšná, snad si tvůrci mohli v tomto případě odpustit to (pro americké filmy) nutné morální ponaučení. to samé platí o scéně "záchrany z hořícího vraku" - asi nejsem sám, kdo by to natočil jinak. Ale i beztak - hodně zajímavý titul! ()

messi@h

Nebýt několika málo skutečně povedených scén, byl u mě Crash zralý na vypnutí před koncem a hodnocení "odpad". Podle mě nejpůsobivější je scéna zachraňování ženy - oběti autonehody policistou. I tahle scéna má jedno velké ALE v podobě neuvěritelné náhody, že se policista a oběť jeho šikany takhle setkají hned následující den. Přesto si myslím, že tady mělo být hlavní téma filmu: Svět není černobílý a je jen otázkou okolností, jestli se projeví i u relativně dobrého člověka jeho zlé já. Bohužel autor vsadil na jinou kartu a podle mě vsadil špatně. Rasismus, rasismus, rasismus... Pořád dokola, ze všech stran, až máte pocit, že svět o ničem jiném není. Chápu, že to je velký problém a v Americe obzvlášť, ale tohle téma se musí asi uchopit jinak. Na menším vzorku osob - stane se pak silnější a daleko uvěřitelnější. Dostávám se tak k druhému velkému mínus filmu. Přílišná roztříštěnost děje. Při filmu jsem si uvědomil, jak dokonale a přitom nenuceně ukočíroval Tarantino "Pulp Fiction" (i když je to film z úplně jiného soudku). Vzal si daleko menší počet hrdinů, každému věnoval jednu povídku a dokonale vtáhl diváka do děje. Mohl si pak dovolit dokonce takové fajnovosti jako nerespektování chronologie. A zahájil nový trend - nekontinuální vyprávění se spoustou hlavních hrdinů. Jinak ale musím souhlasit s uživatelem PEEPA, že se nabízí srovnání s Magnolií a souhlasím i s jeho hodnocením - Magnolii Crash sahá tak stěží po kotníky. ()

joho

Nezabudnuteľné scény,okamihy,vinikajúce výkony hercov -to všetko ponúka tento snímok. Som nesmierne rád, že tento film získal oscara. V opačnom prípade by mi prekĺzol pomedzi prsty,čo by bola pre mňa veľká strata.. Dráma,taká akú som si predstavoval... Už len zmeniť postoj ľudí k problému týkajuceho sa nás všetkých,skrytej nenávisti voči ostatným-utópia?-krásna predstava. Myslím si,že povinné "naordinovanie" tohto krásneho filmu by vyliečilo aj tie najčiernejšie duše..a nie len tie... ()

Chauncey

Podle mne jeden z nejméně zasloužených oscarových vítězů. Silně vykonstruovaný scénář, který předkládá ne moc věrohodné situace/dialogy. Ano, jsou tu jistě působivé scény (automobilová nehoda), ale v rámci celku spoluvytvářejí poněkud hysterický, přehnaný obsah filmu. Nad tři hvězdy to opravdu není. ()

bakeero

Přeslazená limonáda určená masám. Místy mě až urážela plakátová chtivost prodat ústřední motiv kolem rasismu v nás... ()

jda23

Neuveritelný mix fragmentov, z ktorych sa filmy skladaju na jeden velmi chladny podvecer. Hollywood v starych doskach a novom prevleceni. Naozaj neuveritelna kreativita vo "vlastnej" category !!! ()

Wencek

Tak tohle je opravdu zajímavý film. Ze začátku dosti propletený a nic neříkající. Spousta lidí se svými problémy. Docela těžko skousnutelný příběh a popravdě řečeno jsem se chvílema i nudil. To samé jsem si myslel ještě v půlce filmu ale od půlky mě to doslova pohltilo a na konci filmu jsem litoval že už to končí. Zajímavé rozuzlení životních příběhů a propletení jednotlivých postav tohoto příběhu. Dobré herecké výkony a dobří herci. A ještě chci dodat že B.Fraser mě překvapil jako herec že dokáže zahrát i dobrou roli a ne dělat ze sebe blbečka jako ve většině komedií kde hrál. ()

ER

Natočit v r.2004 film o rasové nesnášenlivosti jenž panuje v L.A.(člověk by si myslel,že zrovna v tomhle městě Spojených států to bude jinak)a v takovém vypravěčském stylu jako to dokázal Paul Haggis je kumšt.Kumšt toho největšího kalibru. Opět důkaz toho,že i "s malým kašpárkem se dá dělat velké divadlo" (narážím na rozpočet filmu).Ve filmu je více příhod, které člověk může zažít.Vše nějak spletené,bez ,napohled, vzájemné vazby a ani to nepostřehnete,že vedle parádně vedené zvukově hudební plochy je to právě nit rasismu,která celý děj drží pohromadě.K tomu se přimíchají motivy lidských rozhodnutí, které předcházejí činům,kde není vše jen černé nebo bílé,plejáda kvalitních herců ( u mne tomu vévodí Don CHeadle,Matt Dillon)a bravurní scény (Matt Dillon jako policista, který zastaví auto s černošským párem a pak...brrr).Ani nemám chuť již dále film komentovat-to se totiž musí vidět. ()

arkie

Na prvý pohľad skvelá sonda do problému rasizmu. Bohužiaľ dej je prepchatý takým množstvom príbehov, že žiaden z nich, byť v zastúpení významných hercov, nevie priblížiť skutočné motívy a nedáva ani žiadne skutočné riešenia. Samozrejme nemožno očakávať, že by sa nejaké mohlo nájsť, ale to čo ponúkajú tvorcovia je len o čosi viacej skrytý pátos a typicky americké = typicky nedospelé činy. Taktiež motív "náhodných stretnutí" je tu až príliš násilný a nemá žiaden reálny zmysel. Bol som sklamaný, malo to dobrý štart, ale potom to dokázalo už len plachtiť. Slabé 2* za premrhaný potenciál a plytké spracovanie v jasnom záujme získania Oskara. ()

swiss

Dobrý casting, propracovaný scénář, výtečné téma rasismu. Několik protínajících se příběhů, které do sebe zapadají. Někdy bohužel až moc násilně. ()

simplejack

Tohle není můj šalek čaje, nemám rád tyhle rádoby hluboce lidské dramata plné nespravedlnosti, diskriminace, utrpení co si hrajou na to jak jsou reálné a emotivní a přitom tralala skutek utek, čeká nás samozřejmě dojemný happyend a všichni (se silně vštěpeným ponaučením) budou žít štastně až do smrti, jenže takhle to ve světě nefunguje, tenhle film je reálný asi jako Alenka v říši divů a kvůli tomu ve mě většina příběhů a postav nic nevyvolávala. Jedině rasistický policista s nemocným otcem mě velice zaujal za něho hvězdička a ty ostatní dvě za režii a herecké vykony jako takové. To totiž tomuhle snímku chtě nechtě vytknout nejde. Všem co maji rádi, že se všichni nakonci napraví, uvědomí si spoustu věcí a změní svůj život vřele doporučuji, lidem co dávjí přednost realitě spíš doporučuju 21 gramů a amores perros tyhle filmy se totiž můžou titulovat jako sociální dramata bez přívlastku rádoby. ()

klasik79

Začátek slabší, ale i přes prvotní pocit ( film bez hlavní postavy s více propletenými příběhy mě zrovna neláká) musím říct, že celkový dojem je dobrý. ()

BDMarty007

Fantastický film. O velké absurditě a nepředvídatelnosti a (ne)spravedlnosti života, kdy i malé náhody mohou způsobit velká štěsí či neštěstí, kdy dobrá a úpřímná snaha může vést ke strašnému konci a naopak, o tom že příležitost dělá i světce i zloděje. 100% bych tentokrát podepsal komentář Toma Hardyho. Scéna se zastřelením malé holčičky je takový emocionální lomcovák, že podobný nepamatuji. ()

elshish

Něco mi říkalo, že na pět z jistého důvodu nemohu dát..asi je to tím, že jsem pár podobných filmů z touhle navazující a nečekanou kombinací setkání jednotlivých postav řešící svoje osobní problémy viděl.. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení