Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

Miki8888

Vypadalo to tak slibně a ono prostě ne, musíme to zase celý pokazit závěrem. Film plný atmosféry navozovanou nejen hudbou,která je fakt super, ale i prostředím a ostatním. Ovšem tak naivní, předvídatelnej a trapnej závěr... V rolích bych si dokázel představit i jiné a asi i lepší herce, ale Cruise a Foxx mi nevadili. ()

Kali4

Cizí a chladné noční město v Mannově režii pulzuje energií, neboť se stává kolbištěm dvou mužů, totiž nelítostnou hrou, kdy jsou v sázce nejvyšší morální ctnosti. Skvělý film postavený na duelu hlavních postav, jež mezi sebou vedou ideovou, až nihilisticko-hodnotovou válku, kterou ukázkově aplikují v praxi. Mocná atmosféra nočního města, záře neonových světel, dunivá hudba klubů, prázdné silnice a metro, které jako by se vyprázdnily pouze pro ty dva, aby je nechaly vyniknout a vyjádřit se. Totiž město jako tichý svědek a vedlejší postavy jako diváci nevyhnutelného střetnutí v srdci dnešní civilizace. A bezchybná, čistá a vše říkající a dokumentující režie velkého profesionála. Po čtvrtém zhlédnutí jde film definitivně do mé topky. ()

R1CH1E

Výborně napsané a zahrané postavy, skvělá kombinace hudby a gradace scén, která jen umocňuje atmosféru a Tom Cruise jako Vincent, jeden z nejlepších záporáků vůbec. Jediná škoda je toho trapného Hollywoodského konce, protože každej správnej fanda celou dobu držel palce právě Vincentovi. ()

šerminator

Těžko hodnotit, když jsem se na to díval tak mi to přišlo lehce průměrnější. Dnes, kdy píšu tento komentář, mi ten film podle názvu nic neříká. Na druhou stranu pokud si jej připomenu, vybaví se mi zvláštní hustá atmosféra a zajímavé scény - hlavně té konečné v metru. ()

Autogram

Na druhé pozretie musím zvýšiť o jednu hviezdu na tri, objavili sa zaujímavé momenty a hlášky, ale stále je toho jazdenia taxíkom priveľa a rovnako aj obkecávania. (28.11.2018) –––– Keď upútaš pozornosť, zomrú ľudia, ktorí nemusia. ()

Jaro.Krafcik

Klasická zápletka prekvapila a mne sa to páčilo, jednoduchosť. Nájomný vrah sadá do taxíku a má za úlohu zabiť 5 ľudí. Taxíkar musí spolupracovať. Akčnosť a vždy sa nieco deje. Proste film nenudil a bol poriadne svižný. Za mňa jednoznačne 5* ()

Pipes

Skvěle režijně zvládnutý snímek. Film má nádhernou atmosféru a moc pěkné vizuální zpracování. Děj filmu mě přilepil k obrazovce. Výkon Jamieho Foxxe byl opravdu dobrý, takže nominace na Oskara naprosto zasloužená. Trochu mi jen vadilo pár děr ve scénáři. ()

faraon

ONLY ABOUT BETACAM: niektoré digitálne scény vytvárali skvelú atmosféru aj napriek absencii hĺbky filmového materiálu. Ako film výborné ()

silent cut

Tom Cruise a jeho pojídání placent mě děsí, ale neděsí mě víc, než mě děsil jeho bezejmenný prošedivělý vlk. Jamie Foxx mě neděsí. Připomíná mi chvílemi moje idealistické já. Sedím na sedačce taxíku s prasklým čelním sklem a poslouchám...ani nedutám... Mikroskopické úlomky akce ke mě doléhají zpoza rohu a já vím, že budu mlčet až do konce...vlastně do začátku...vlastně nevím. Tohle je prostě hodně velmi moc... ()

Specs

Hlášky: Max: - "Nemůžu vám dělat řidiče, zatímco budete zabíjet lidi. To není moje práce!" Vincent: - "Dnes večer ano." & policista: - "Zastavte na krajnici." Vincent: - "Do prdele. Zbav se jich." Max: - "Jak?" Vincent: - "Ty jsi taxikář. Vykecej se z toho." Max: - "Jen prosím nic nepodnikej." Vincent: - "Tak mě nenech zahnat do úzkých. V kufru už není místo." Max: - "Tomu nemůžu uvěřit..." & Max: - "Tys ho zabil?" Vincent: - "Ne, zastřelil. Kulky a pád ho zabily." ()

JKL

Digitální kamera jako PROTI?! To snad nikdo nemůže myslet vážně. Zkuste někdy pečlivě sledovat noční pohledy kamerou, která letí nad městem. Je to nádhera. Po technické i obsahové stránce je film naprosto parádně natočen. Mann přece není blázen, aby pro "dobré pocity" filmových znalců točil na filmovou kameru značky KRASNOGORSK. Jde s dobou... Vidět ultraklaďase Cruise v této podobě je opravdu skvělým zážitkem, navíc celý film provází takový jemný humor, který je mi velice blízký. Max s Vincentem jsou filosofové, kteří jsou něco mezi nepřáteli a kamarády z dětství. A právě spojení těchto dvou protikladů dělá film tak výjimečným. Při sledování Collateralu nefandíme jen spravedlnosti, ale i 'záporákovi', který se neukazuje jen jako pouhé zlé monstrum, ale jako člověk z masa a kostí, který to se svým "posláním" myslí vážně. Každý z nás má nějakého svého Maxe... ()

BuryGol

Prošedivělej Tom Cruise jako profesionální zabiják si najme taxíka na celou noc aby objel L.A. a oddělal 5 lidí. Jamie Foxx buď udělá co on chce, nebo dostane kulku. Dos t napínavej akčňák s dobrejma hercema. Na druhou stranu huchý místa a pár pitomostí, z nichž nejhorší asi smrt Vincenta. Ale jinak jsem se bavil. PS:Jason Statham si zasloužil mnohem víc, než takovej malej štěk!! ()

ssfan

Velmi slušný thriller, který čerpá ze zajímavého scénáře a příběhu. Vynikající Jamie Foxx a také Tom Cruise. Skvělá byla režie a také kamera, ikdyž je to občas trochu bez šmrncu, mně se to líbilo. 75% ()

jenik71

Nemůžu si vybavit, že bych někdy viděl Toma Cruise v záporné roli. No vida - a on tady celkem přesvědčivě zvládnul roli prošedivělého nájemného zabijáka. Proti své vůli mu pomáhá výborný Jamie Foxx. Až mi ho bylo chudáka líto, jak dobrácký a poctivý taxikář ke smůle přišel ... Collateral je hodně povedený krimi thriller u kterého se určitě nikdo nudit nebude. Jen ten konec mi přišel hodně laciný. ()

milancecil

Můj oblíbenec Jamie Foxx tentokrát v roli slušného, spořádaného muže, řidiče taxi v LA, opět je ve své roli skvělý, opět je přesvědčivý, jím ztvárněné postavě, Maxovi, se o takové dramatické noční směně určitě nikdy, ani v těch nejhorších snech nezdálo, v nešťastném momentu se mění z obyčejného taxíkáře podivným řízením osudu v rukojmí nájemného zabijáka Vincenta, nesmlouvavého, chladnokrevně vraždícího monstra na jeho losangeleské krvavé misi, kilometry na taxametru přibývají a s tím i mrtvoly, původně jen pět prostých zastávek, jen pět precizně provedených vražd na objednávku, ale nic nejde tak hladce, jak mu mělo původně podle plánu procházet, situace se komplikuje a s tím i prudce stupňuje napětí, když z Maxe, doposud jen svědka vraždění se stává i komplic vraha, s tím mění i své chování, zbavuje se svých každodenních svazujících zábran a rázně jedná tak, jak si nebezpečná situace žádá, bojuje, spirála osudu víří, úchvatná, strhující podívaná, naprosto skvělé dílo, bravo !!! ()

tommmy89

O tom, ako sa za pár okamihov dá zmeniť celkom všedný život Los Angeleského taxikára rozpráva tento zaujímavý krimi-thriller. Po pravde som si veľmi rád pričuchol zápornej úlohe T. Cruisea - veľmi mu sadla a zahral ju výnimočne dobre. J. Foxx ako taxikár, ktorému sa zmenil celý život v pár okamihoch si to zahral rovnako dobre, ale dosť ma iritovalo a sralo to, ako nespolupracoval. Tak trošku som to aj čakal, lebo by mi to sedelo do príbehu, kedže chcel rozbehnúť podnik s limuzínami menší kšeftík naviac by sa mu hodil. Muzika ma dosť potešila, L.A v noci taktiež, scenár trochu sklamal, ale geniálny i keď tragický koniec potešil. Aj keď som si ho predstavoval v skutku inak. No nie vždy všetko zlé (dobrozlé) vyhráva ! 4* ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)