Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 1

Recenze (1 727)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

8/10 je maximum, ktoré tomu z nostalgie dám, objektívne je to tak 7/10 a ľudia, s ktorými láska k Indymu až tak neplieska o dvere, môžu spokojne (a oprávnene) ísť aj nižšie. Ten film má viacero problémov. Hlavným je výrazná strata tempa v polovici. Tá polhodina vysvetľovačiek je proste vražedne dlhá a mne osobne zobrala vietor z plachiet tak veľmi, že následná "jungle chase" ma začala baviť až niekedy pri mravcoch, teda ku koncu. Druhým problémom je, že záver je naozaj "cez hranu". Do istého okamihu som to bral, objasnenie "poslania bohov" ma nadchlo, ale potom nastalo blízke stretnutie a hoci som s ním rátal, predsa som to "nekúpil". No a potom sú tu zbytočnosti typu Raya Winstona či súboja na cintoríne. S Fordom problém nemám, ani s digitálnymi efektami (sú parádne), na svišťoch a opiciach som sa smial. Viem, že druhé zhliadnutie bude omnoho príjemnejšie, nedostatky hodím cez plece a užijem si to, čo je na tom filme zábavné. A je toho dosť. Na záver si však neodpustím tak trochu vyčítavú otázku: Na tento scenár S+L+F čakali toľko rokov? Zavrhnutí Sons of Darkness od Jeffreyho Boama z polovice 90. rokov boli omnoho zábavnejší, svižnejší a "jonesovskejší". Tak, kedy je tá tretia Múmia? ;-) ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Očakával som pravdaže od filmu OMNOHO viac!!! Tie dve hodiny sa však vydržať dali a to stretnutie po tolkých rokoch s Indianom Jonesom bolo celkom príjemné, len som očakával zábavu a aj kvalitu podobnú pôvodnej trilógii. Príliš prehnaná a predigitalizovaná akcia (hlavne súboje v pralese) celkový dojem veľmi kazí a nepresvedčivý scenár tomu len napomáha. U Spielberga si však už do budúcna budem dávať veľký pozor, týmto filmom mi dokázal, že už viac pre mna nie je zárukou TOP kvality. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Trojka Spielberg-Lucas-Ford mi připomíná bandu důchodců, které když chcete v tramvaji pustit sednout, vtipně vás odbudou. Potkáte je sice málokdy, ale nezapomenete na ně dlouho. Anebo taky… Původní plán důstojné tečky za sérií, měnící se v komediálně-akční pecku, již by mohli o generace mladší suchaři závidět, mě rozjuchal jako malé děcko, jelikož jsou to vrchovatě našlápnuté dvě hodiny stylových hlášek, parádní atmosféry a vymazleného feellingu, který dokonale odráží dvě věci: uvědomělost stárnoucích gentlemanů a famóznost Shii LaBeoufa, ten kluk je neskutečný borec. [PS: Druhý den po premiéře jsem v kině potkal Douglase, prý byl počtvrté a další den jde zase… Taky možnost jak docenit film.] ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Steven got lost in his own museum. Vrať se ke hrobům, Indy. Pár zmatených postřehů, spoileroidní obsah: Nečetla jsem ani jedinou recenzi a těšila se jako malé dítě na překvapení, které....vyletělo z atomové parodie na předměstí v době babyboomu. Onen intelektuální odér archeologa-vědce-dobrodruha se rozplynul jako atomový hřib a vystřídal ho jakýsi roswellský crossover stylů, žánrů a vycizelovaného scifi pojetí, jehož komplexnost a promyšlenost nepochybně ocení ve svých ročníkových pracích filmoví teoretici. Já jsem si po dvaceti minutách uvědomila, že můj Indy patří do oné zlaté doby třicátých let, kdy jeho zájem o archeologii a o vědění byl jaksi... skutečný, kdy neopouštěl staré ruiny a sochy bez povšimnutí, kdy bádal, hledal, vtipkoval a jezdil na koni a na velbloudech:) Trilogii Indyho jsem viděla teprve před pár měsíci, takže mě těžko považovat za nostalgického stýstala, ale on v království lebky jakoby ztratil tu svou "giddy as a schoolboy" náturu, jeho hledání a luštění indicií připomíná Lovce pokladů a komentovanou šipkovanou. Já z toho neviním Forda. Vrásky má vyryté mělce, kabát ušitý z charismatu nesvlékl, na rozdíl od některých přicmrndávačů (profesor!!!) nepřehrává. Ani Cate Blanchett bych za naplnění záporácké škatulky ruské paranormální vědkyně (ne, vážně mi nepřipadá, že by Království bylo adorací vědění, když postava je za svou paranormální žízeň ztrestána a navíc vědění je tu redukováno na paranormální pavědy a několik ojedinělých scének, aby se neřeklo ) nehanila, ale komunisté byli jako prázdné láhve od vodky. Nepotřebuji, aby citovali Lenina a projevovali kolektivismus na každém kroku, ale narvat někoho typově blízkého do sovětského munduru mi nestačí. A k mimozemské anabázi se raději nebudu vyjadřovat, tihle nezelení mužíčci bez vlastností jsou jak z jiného filmu. Na rozdíl od E.T. a Close Encouters nefungují ani na bází očekávání, ani na bázi sblížení, ani jako plnohodnotné postavy, ani jako symboly. A jestli z něčeho viním Spielberga, pak nikoli ze špatného řemesla-jedině z toho, že přijal nabídku natočit tak špatný, nevtipný scénář, že nechal mou milovanou postavu běhat ve světě, který je dokonale stylový, plný odkazů a poct braku, ale vhodný leda pro nějakou pseudobondovku nebo Xfiles. Nefunguje pro mě dramatická linie, fosforeskující lebka ani mnohé jednotlivé scény jako opakování situace sjíždění vodopádů, svatba zkroceného dobrodruha, výslech tajných služeb aj. Nepřijet tam princ na černé motorce Shia jako mix mezi Brandem a Deanem, který exceloval v každé scéně včetně tarzanie s primáty, šla bych ještě níž, než protrpěných 55%. Fenomén známý jako entSHIAment. P.S.Zasmála jsem se čtyřikrát- Shiovi s hadem, rvačce , Shiovi s Indym na hřbitově a opičkám. Pár povedených sekvencí situačního humoru, ale hlášky, jiskrné dialogy, kam jen se poděly? :) ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Tak jsme se konečně dočkali... Lucas i Spielberg konečně souhlasili se scénářem, mezitím stihl Harrison Ford pořádně zestárnout (a není to na něm když má klobou ani tolik poznat, bez klobouku a s brýlemi je na tom o poznání hůř), Karen Allen taky (ale není to na ní poznat skoro vůbec), do party přibyl Shia LaBeouf, který je pro mě velmi milým překvapením. Jednak mi trochu připomíná Dava Gahana za mlada (ani nevím proč) a hlavně čekala jsem, že bude ve filmu za protivného namyšleného fracka, jímž taky z části je, ale tak nějak přirozeně, ani trochu mi to nevadilo. Indyho nazval "dědkem" jen párkrát a během celého filmu mu zdatně sekunduje, nenadělá tolik škody jako Short Round v Chrámu zkázy a mohl by být v budoucnu výborným Indyho následovníkem (pevně ale doufám, že to tvůrci nemají v plánu). Protivníkem se pro tentokrát stali rusové v čele s neskutečně charismatickou Cate Blanchett s roztomilým přízvukem. Přestože je skvělá, jako Indyho záporačka se mi jeví ze všech 4 dílů nejslabší a nejmíň démonická._____ Hned v úvodu filmu v okamžiku, kdy se na jeepu objeví stín postavy, která si nasazuje pověstný klobou a začne hrát ona profláklá hudba se ve mě vzbudila obrovská vlna nadšení, nostalgie a na obličeji se objevil takový ten připitomělý spokojený úsměv, který mi vydržel skoro po celou dobu filmu. Obří skladiště odkazující na "Dobyvatele ztracené archy" (i hudebním motivem), Indyho úprk do "vesnice", honička po městě, nalezení tajemného artefaktu, atraktivní prostředí jihoamerické džungle a Amazonie, Mayské, Azétcké a jiné mýty latinskoamerických indiánů navíc patří mezi moje nejoblíbenější. Nechybí ani výborná honička v autech (troufám si snad i říct, že se vyrovná té z "Dobyvatelů"), spousta narážek, Harrison Ford umí pořád říkat i ty nejblbější hlášky takovým způsobem, že prostě vyzní vtipně a Marion - je prostě příjemným osvěžením. Závěrečných 10 minut je sice o dost slabších než zbytek filmu, ale ani ty prostě nesrazí jeho úroveň pod 80% (a na úplném konci jsem skoro i zamáčkla slzu). Navíc takovéhle výpravné a "poctivé" dobrodružné filmy už se dneska prostě netočí, všechny Mumie, Lovci Pokladů a jim podobní se můžou jít zahrabat, Steven Spielberg zase jednou ukázal, kdo je tady králem. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Když zazní v "nuketownu" výstraha, doprovázená varováním, o 1 minutě do času 0, uplyne k další hlášce, oznamující 15 vteřin do exploze, nikoli 45, nýbrž jen 30 vteřin. Naopak posledních 15 vteřin, než zkušební jaderný výbuch nastane, se protáhne na 25 vteřin. (Robbi)
  • Hravé a nespoutané hudební téma pro Rafana Williamse (Shia LaBeouf) svou živelností v jistém směru upomíná na klasické dobrodružné snímky Zlaté éry Hollywoodu s mladými chvástavými hrdiny. Oproti tomu motiv Iriny Spalko (Cate Blanchett) je svým temně smyslným noirovým nádechem (dráždivý saxofon, vábivé smyčce, harmonické posuny) poctou silným záporným ženským charakterům čtyřicátých let. John Williams do jeho koncertní úpravy zároveň nenásilně zakomponoval i v nízké tónině položený cimbál, který svým specifickým hlasem evokuje Irinin "východní" původ. A konečně motiv Křišťálové lebky je pro změnu nostalgickou aluzí na vědeckofantastické snímky let padesátých. (Lavran)
  • Poté, co na hřbitově Indy (Harrison Ford) foukne šipku do indiána, měl by indián mít v ústech tupý konec, ne špičku. (GreatestFan)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama