V polském Trojměstí se na pláži najde mrtvola mladé holky. Státní zástupce spojí síly s matkou oběti, aby odhalili pachatele, ale nebude to jenom tak. (Netflix)

*CARNIFEX*

Solídna, poľská krimi, s moderným poňatím, no najmä spracovaním, obohatená o herecké osadenstvo, ktoré samotný snímok ťahá nahor. Miestami človek môže nadobudnúť dojem, že už presne vie, kam to celé speje a kto je začo zodpovedný, no zdanie môže klamať. Dal by som aj štvrtú, ktorá by bola zrejme zaslúžená, no podaktoré scenáristické vsuvky, zbytočne naznačili to, čo divák vedieť nemusel. ()

Pitryx odpad!

Brutální a drastický? To jako v těch náznacích a pár záběrech nebo v čem? Je to naprosto obyčejná kriminálka navíc roztahaná a nudná, až to bolí. Možná to hodnotím z pohledu zklamaného, který se těšil na pořádný nervák a už po dvaceti minutách okousával z nudy střapce na záclonách. Neskutečná škoda mého času! ()

Padme_Anakin

Polské kriminální drama jako řemen, zajímavá struktura vyprávění, skvělé herecké obsazení.. Pochopitelně se mi líbil mladý prokurátor, který vytrvale odmítal verzi s (opakovaně) podezřelým.. Bylo mi nesmírně líto matky, neumím a ani si to nechci představovat, jak nesnesitelná bolest to musí být.. No a na závěr otevřeně přiznávám, že na krutosti a násilí tohoto typu se mi špatně kouká, místy jsem trpěla.. ()

jedna_vrana

Dej sa odohráva na severe Poľska, v oblasti, ktorú mám veľmi rada. Prvú otázku, ktorú som si po filme položila, prečo červená? Farba krvi, násilia, ale aj erotickej vášne – to všetko červená evokuje. Možno ešte jeden prvok – oči podliate krvou sú symbolom zúrivosti a  v tejto poľskej kriminálke ho máme vrchovato naložený – zúrivé a nezmyselné násilie na ženách zo strany páchateľa (naschvál opisujem takto, aby som neprezradila pointu), ale aj zúrivá bezmocnosť v očiach ženy – matky. Samotný príbeh je pomerne priamočiary – zlí sú zlí a krutí miestni mafiáni, ktorí sa cítia beztrestne a neštítia sa ničoho. Skorumpovaná polícia, ako inak.  Sympatická postava štátneho zástupcu Leopolda Bilskeho, ktorý má jasný cieľ, rozlúsknuť tento prípad a navždy naň zabudnúť. Herečka, ktorá zahrala Moniku Boguckú (Zofia Jastrzebska), má talent a rola sa jej vydarila. Len jedna otázka? Nedalo sa smrti Moniky predísť? Prečo rodičia neodhalili vážnosť problému? Tieto odpovede som dostala len čiastočne, najmä dôvod postojov jej otca. Lenže ono to nakoniec celé bolo inak! Priznávam, bola som záverom prekvapená. ()

Ivoshek

Spíše nadprůměrná polská kriminálka s docela zajímavě postavenou strukturou, postavami i pointou. Hodnocením jsem někde mezi 3-4, ale když to srovnám s českou produkcí, tak jdu prostě intuitivně výš. Poláci se ve filmech obrovsky zlepšili a je radost na jejich věci koukat. Jednou z nich bude evropská velmoc. ()

• Film bol natočený v Gdansku, Sopote a Gdynii (Poľsko). Natáčanie trvalo od 15. apríla do 31. mája 2023. (Arsenal83)
  • V čase 01:34:16 je prsten příliš velký na to, aby přesně seděl na prst mladé ženy. (Johnny.ARN)