Reklama

Reklama

Chlapci a chlapi

(seriál)
Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)
(další profese)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

(více)

Recenze (349)

Violeta 

všechny recenze uživatele

Dost těžko se mi hodnotí, protože si po těch 19 letech skoro vůbec nepamatuju, o co tam šlo a jestli tam vůbec o něco šlo. Nicméně teď, po těch letech, se mi na tváři roztáhl óóóbrovský úsměv, zalila mě vlna nostalgie a vzpomínek na šíleně erotickou scénu Mária Kubce a Kateřiny Lojdové hned v prvním dílu, na drsňáckou jizvu Martina Zounara, na krasavce v uniformě Františka Kreuzmanna alias npor. Ráže, kterého jsem tenkrát bláznivě milovala, na krásnou Evu Vejmělkovou atd. atd. Bylo mi tenkrát asi 9 let, takže o spojení s náborovou propagandou nemohla a nemůže být řeč. Jediné, s čím se mi teď tento první díl paralelně spojil, je Robin Hood s mladičkým Michaelem Praedem, myslím, že to tenkrát běželo zhruba současně. Takže si dovoluju hodnotit pouze tento první díl, předpokládám totiž, že víc než další dva tři zřejmě neuvidím. Každopádně titulní a závěrečnou písničku si pamatuju dodnes skoro slovo od slova!!! A i přesto, co tu čtu, nevěřím tomu, že jsem jediná. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Natočit seriál, který by věcně zobrazil skutečnou tvář základní vojenské služby v osmdesátých letech (dějová léta zachycující ročník 1984), bylo úkolem, se kterým film i televize zápasily se střídavým - někdy velmi - zdarem. Kdybych hledal srovnatelné zachycení této části mladého mužského, ale i ženského života, připomněl bych o generaci starší film BYLO NÁS DESET (1963), kde excelovali Krampol, Schoberová, Satoranský, Suchý, Šlitr, Doležal; i tehdy byly položeny otázky po předělu dívčího, jinošského i dospělého věku a smyslu vojenské služby vůbec. Nemusí to být jen ukrajinská válka či povodně 1997 nebo 2002, abychom docenili význam a smysl armády. Vidět jak vedle sebe sloužili Češi na Slovensku i v Česku je dnes už historická zkušenost. Oba Zounarové, Eva Vejmělková, symbol ženské krásy osmdesátých let, Javorský, Štěpnička, Dočolomanský i talentovaný Kreuzmann či Halbich, Dolinová, Hadrbolcová, Dvorská, Hardt, podávají přesvědčivé herecké výkony a na úrovni je i scénář (Bednář a Štorkán) a režie (Evžen Sokolovský starší). Strasti a slasti výcviku v komunistické armádě leží před námi jako plastická mapa se všemi složitostmi mladých manželství, jistot i tápání i touhy normálně, slušně lidsky žít i ve vojenské uniformě. Dva roky i déle. Podobně jako dnes v NATO. ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Základní vojenská služba byla něco, na co všichni nadávali, ale chlapi, kteří jí prošli na ni kupodivu často a docela rádi vzpomínali. Protože ty časy už se nikdy nevrátí, je fajn, že byl seriál připomínající toto období natočen. Jinak bychom vnukům těžko vysvětlovali, co to vojna byla. Herecké výkony nebyly sice excelentní ale Petr Rychlý či Martin Zounar tam hráli přece jen o něco lépe než v současné Ordinaci v růžové zahradě. Nezavrhujme až tak svoji minulost, pliváme tím do tváře sami sobě. Stejného výsměchu se od příštích generací dočkají i naše dnešní seriálové skvosty. ()

DaViD´82 odpad!

všechny recenze uživatele

Chlapci a chlapi dejte na mě a vyražte dělat něco smysluplného. Třeba se vožerte v hospodě a pak jděte rozkopat sedačky na fotbalový stadion. Rozhodně i to je lépe a užitečněji využitý čas než čumět na Martina Zoufala, ehm, Zounara jak... O co on se to vlastně těch takřka jedenáct hodin snaží? Bojím se, že se snaží o charakterní herectví. Brrr, jde mi z té představy mráz po zádech. Jedno vím však zcela jistě. Je dobře, že tohle je poslední projekt pana, ne to by pro něj byla hluboká urážka, soudruha Sokolovského. Dobře, že si po revoluci k televizi již ani nepřičichl. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Celé jsem to viděla s doprovodnými komentáři lidí, kteří byli v té době na vojně a velice rádi si zavzpomínali na některé věcné reálie. A dodnes si užívají všechny ty detaily, včetně zamilovaného Kyslíka. Někdo tedy dokáže najít pro sebe to dobré všude, někdo jiný musí za každou cenu vyřvávat a dávat tím najevo svou omezenost, jako například nerudný paascha, že. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (60)

  • Tomáš Soukup (Martin Zounar) spomína po rokoch na charakter svojej postavy: "Tomáš bol zase až veľmi kladný a uvedomelý. Avšak ma príjemne udivuje, že je tento seriál pravidelne reprízovaný vo všetkých televíziách a že je vcelku pozitívne prijímaný dnešnými tínedžermi, ktorí tú dobu nepamätajú, a sú orientovaní úplne iným smerom. Možno je to tým, že v čase nakrúcania seriálu bola situácia už trochu uvoľnenejšia a mohla sa objaviť napríklad téma šikanovania, ktorá je aj v súčasnosti aktuálna napríklad na školách. Okrem toho tam ide o chlapčenské lásky, sklamanie a dospievanie – a to je podobné v každej dobe.“ (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kdy odjíždí na vojnu Vlado Rutkaj (Boris Slivka), po nastoupení do autobusu nepředloží řidiči ani povolávací rozkaz, ani neplatí za cestu. (rakovnik)
  • Keď poručík Bílek (Kamil Halbich) príde do staničnej reštaurácie zisťovať, prečo sa v nej pobil Vlado Rutkaj (Boris Slivka), povie mu "štangast" Franta (Jakub Špalek): "všechno jsem už ŕekl Kliftonúm." Prezývka "Kliftoni" má už dosť dlhú históriu. Pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy začali po česky vychádzať zošity detektívok s imaginárnym americkým detektívom Léonom Cliftonom. Takzvané kliftonky sa stali legendou. Meno zľudovelo a stalo sa synonymom detektíva. No a postupne sa tak začalo všeobecne hovoriť všetkým policajtom. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama