Reklama

Reklama

Největší z Pierotů

(seriál)
Československo, 1990, 5 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Ivan Balaďa

Předloha:

František Kožík (kniha)

Hrají:

Vladimír Javorský, Drahomíra Hofmanová, Radan Rusev, Barbora Hrzánová, Běla Jurdová, Josef Prokůpek, Miloslav Mejzlík, Zdeňka Sajfertová, Vlastimila Vlková, Carin C. Tietze, Gunnar Möller (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Toto filmové dílo představuje šťastné spojení literárního díla z kánonu české literatury a hereckého koncertu Vladimíra Javorského, který propůjčil postavě Jeana-Baptisty Gasparda Deburaua svou tvář i své srdce. Deburau, francouzský mim českého původu, se jako literární postava zrodila pod perem Františka Kožíka v roce 1939. Autor do něho vložil svou životní filozofii o lásce k lidem, ještě méně čitelně víru v naději, v hrdost národa, který se roku 1938 dočkal takové potupy. Není tedy náhodou, že i v seriálu se tyto motivy objevují, a jistě není náhodou, že právě v roce 1990. (Margot*)

(více)

Recenze (20)

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

Jedna z mých nejoblíbenějších "minisérií" vůbec. Javorský je excelentní (a soudě podle některých dobových portrétů velkého mima skutečně Deburauovi docela podobný), ale celá řada herců v menších rolích se taky nedala zahanbit. Atmosféra naprosto skvělá a i když některé davové scény (zejména boje na barikádách) působí vzhledem k nedostatku komparsu a televiznímu rozpočtu trochu naivně, pořád jde o jeden z nejlepších porevolučních televizních počinů vůbec. ()

quixote 

všechny recenze uživatele

Velmi osobitý seriál, i po formální stránce (hojné používání zatmívaček). Vyzařuje lehkost a má zvláštní, posmutnělou atmosféru. V paměti asi nejvíc utkví Stivínova super hudba a Javorského fenomenální výkon v hlavní roli. Snorlax tvdí, že je to Javorského životní role, a má pravdu. Proto je velká škoda, že seriál se už strašně dlouho nereprízoval a že Javorského mnozí znají hlavně jako vojína Jasánka z "Černých baronů". ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Vladimír Javorský v roli největšího mima Francouze českého původu Jean Babtiste Deburaua. Příjemný kvalitní dobový seriál, který má naprosto geniální věc a to herectví a umění pantomimy pana Javorského. To je opravdu herecký koncert. PS: Po této roli se Javorský vymanil ze škatulky slabochů alá Kyslík a zákeřňáků typu z Vlak dětství a naděje. ()

rt12 

všechny recenze uživatele

,, Pane doktore není mi dobře. Nemám energii a chuť žít". ,,Víte co, dojděte si na Gasparda Deburaua a hned vám bude líp." ,, Já jsem Gaspard Deburau." Silný dojem ve mě zanechal tento seriál , snad ještě silnější než Kožíkova kniha. Jedna z nejvěších rolí, kterou si pan Javorský zahrál a byl úžasný ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že mě samotného mé průměrné hodnocení mrzí. Fakt jsem se na tenhle seriál těšil, ale zkrátka to dopadlo, jak to dopadlo. Nakonec jsem sledování roztáhl skoro na dva týdny (a to má seriál pouze pět epizod; jak dlouho by mi to trvalo, kdyby měl tenhle seriál epizod deset, či patnáct?), a u každé další epizody jsem měl co dělat, abych si vzpomněl, co se událo v těch předešlých. Je prostě problém, když bezmála celých těch 5 hodin přemýšlíte, proč to na vás nefunguje. Má soukromá hypotéza zní, že tu tak trochu selhala dramaturgie, jako celek to na mě působí děsně neučesaně a vnějškovitě - jakoby tvůrci z Kožíkovy stejnojmenné knižní předlohy extrahovali všechny vnější události Deburau(ova?; nejsem si jistý, zda to skloňuju správně) života a ty za sebe neskládaly, jak to leželo a běželo. Bez rytmu a bez gradace, bez znatelných dějových oblouků. Nakonec si z toho odnáším hlavně to, že šašci a klauni mohou být zároveň těmi nejsmutnějšími osobami široko daleko, což už ale dávno vím. Na druhé straně výkon V. Javorského v titulní roli byl výborný (nemyslím si, že by někdo mohl zahrát Deburau(a?) lépe), na výpravě jsou pak taky rozpoznat ty německé peníze, sice lze pořád rozpoznat, že se jedná o televizní projekt, ale tu chudinskou Paříž 19. století si to dává v kvalitě A+. 60 % ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Epizoda, ve které se odehrává poprava gilotinou, byl natáčen v Olomouci na Michalském návrší u Kostela sv. Michala. (pávek)
  • Původně bylo natočeno osm hodin materiálu. (agass)

Reklama

Reklama