Paríž, 1887. Súboj je oficiálne zakázanou, ale stále bežnou praxou rozhodovania sporov a hájenia cti. Teda, ak ste muž. Podľa Marie-Rose Astié de Valsayre by to tak ale nemalo zostať. Odvážna a inteligentná žena sa rozhodne, že pôjde príkladom a postaví sa arogancii a nadradenosti mužov so zbraňou v ruke. Vyhľadá preto pomoc neprístupného a tvrdého majstra meča Clémenta Lacaza, ktorý práve v nerovnom súboji stratil mladého synovca. Spočiatku nepredstaviteľné spojenectvo sa pre obe rozdielne postavy stane nečakanou výzvou, v ktorej sa pretínajú záležitosti cti aj srdca. (ASFK)

C0r0ner

Zajímavý příběh ze zajímavého prostředí, kdy se inteligence příliš nenosila, zato si každý potřeboval za každou cenu poměřovat péra. Nebo i další věci. Jedinou vadou na kráse je jako obvykle uměle nacpaná multikulti (i když ve vedlejších rolí), která prostě v historickém filmu ruší a otravuje. 75% ()

LenkaAK

Perfektní příběh, zápletky, gradace, a ty souboje, jak jsou natocené! Tak dlouhý potlesk jsem na KVIFF ještě nezažila. ()

Lachtaan

Tažný kůň letošních Varů přiletěl v rekordně krátkém čase na mainstreamové VOD a na doporučení kluků z Geekecu jsem musel téhle krátké, ale nesmírně úderné poctě duelů cti dát šanci a ani v nejmenším jsem nepochybil. Po všech těch historických dramatech olbřímí stopáže a až nudných výplní s představováním expozic a dlouhými výcviky či přípravami k boji se zde téměř bez větších okolků rovnou vrháme do tří separátních duelů, co zkrátka vypadají noblesně a surově zároveň a to je znakem až nečekaně výborného filmového zážitku. [viděno na Maxu 15.7.2024] ()

Tosi

O co mizernější plakát, o to lepší film. Ušlechtilej každým coulem, má šmrnc i napětí a skvělýho hlavního hrdinu. Jinak, ještěže ty duely zrušily, dnešní doba by jich přinesla stovky denně. Silný čtyři pecky. ()

Johnny.ARN

Netradičný film o netradičnej téme. Vidno veľkú prácu v skúmaní dobových prameňov a snahu o čo najrealistickejšie podanie jak súbojov, tak tomu, čo im predchádzalo. Za mňa fajn. 3 z 5 ()

Danikaa

Krásne natočený historický film. Kostýmy, prostredie, súboje, správanie všetkých zúčastnených. Točilo sa to nielen okolo súbojov, ale aj okolo emancipácie žien. Neni divu, že medzi najlepším šermiarom - Roschdy Zem a najväčšou feministkou - Doria Tillier, sa zrodil vzťah. Dvaja silní ľudia, ktorí mali čo na sebe obdivovať. Toto nám však Vincent Perez podal na rozdiel od súbojov, citlivo. Dovetok filmu, že zákaz nosenia nohavíc ženám, ktorý už aj tak nikto nedodržiaval, bol vo Francúzsku oficiálne zrušený až v r.2013 prekvapil. ()

vyfuk

[KVIFF 2023] Absolutní pecka první den pokračuje. Film kombinující drama, napětí i nějaké moderní prvky ve starším kabátu. Dokonale natočené, nervy drásající, občas už asi trochu generické, že se vše řeší na stejné brdo, ale i tak se drží atmosféra velice dobrým způsobem. Zaslouženě nejoblíbenější film z festivalu. ()

zelvicka.

Když člověk zachytne pokus o nějakou historickou přesnost, je to příjemné osvěžení. Když se přičtou zajímavé hlavní charaktery, bylo to velmi hezky koukatelné. #kviff2023 ()

Renfield

Duely a feminismus, před jejich propojením spíše nesourodá témata, kdy první zmíněné nasadilo laťku velmi vysoko, aby druhé dělalo pravý opak. Netrvá to však dlouho, Vincent Perez brzy obě spojí v jedno a nutno říct, že to nepůsobí nijak na sílu, naopak tomu nechybí plynulost a logika. Duely však nadále zůstávají hlavním tématem filmu, pouze se v nich či jejich blízkosti objevuje žena. Herecky však Doriu Tillier zastíní famózní soupeři Vincent Perez a Roschdy Zem. Perez předvede hned několik druhů duelů, všechny výborně natočené, ale i ozvučené. Ticho a následný výstřel či řinčení mečů napomáhají gradaci scén stejně jako přednes pravidel před nimi. Už při něm je totiž cítit ono ticho před bouří, navíc pomáhají dobové atmosféře a uvedou do světa soubojů. ()

mira007

Francouzský dobový film na téma soubojů a to na všemožné způsoby, plus něco málo feminizmu z doby, kdy bylo pro ženy trestné chodit v kalhotech. Jednoduchý, ale vizuálně přesvědčivý film, kterému možná trochu chyběly emoce, ale i tak příjemný zážitek od Vincenta Pereze. Roschdy Zem a Doria Tillier ve svých rolích přesní a perfektní. ()

Greg25

Skvěle zpracovaný historický film na neotřelé téma, s výbornou dynamikou scén a to nejen těch bojových.  Za mě nejlepší film na 26. Festivalu francouzského filmu. 100% ()

theSaint

Tomuhle dílu nemám co vytknout. Výborně natočený historický kus s přesahem, kde je feminismus přirozenou součástí a není uměle našroubovaný, aby se jakože neřeklo, protože je zrovna v módě, ale je plnohodnotnou složkou příběhu. Kdo by to čekal ve filmu o duelech. Výborné herectví, výborná kamera, nasvícení filmu je skvělé, režie, souboje, emoce, to všechno funguje na jedničku. Velmi profesionální a zároveň velmi civilní a přirozený. Bez zbytečného balastu a hluchých míst. V jednu chvíli mi film připomněl 'Poslední souboj' od Scotta. Ne snad svou pompézností, ale řemeslnou zručností. A přiznávám, že tohle jsem si užil ještě víc. Zem se pro tuhle roli narodil. Perez jako cholerický mstivý narcistický plukovník perfektní. ()

warrenur

Velmi vydarena jednoducha a priamociera sermiarska jednohubka z casov, ked zomierali tisice Francuzov v dueloch, "hajac svoju cest". Potesila i linia zenskeho hnutia. Utla Doria Tillier ju vynikajuco reprezentovala. Nadpriemer. Odporucam. Vzdy ma potesi dobry europsky film. ()

AnanAss

V té Francii nebylo bezpečno snad nikdy a na konci devatenáctého století se stačilo na někoho jen křivě podívat a ihned jste byli vyzváni na souboj, ve kterém dotčený bránil svou uraženou čest. Nedejbože, abyste se snažili koketovat s jeho drahou polovičkou… to jste si mohli rovnou blokovat místo na hřbitově. Především komorní záležitost, u které skvěle vyčnívají duely muže proti muži (i když to není vždy pravidlem), kde jednoho žene ješitnost, jiného zase pomsta… a nejhorší jsou ti s nabubřelým egem. Souboje jsou natočeny skutečně hodně stylově a hlavně jsou různorodé, takže zde máme nejen kordy, ale také pistole a dojde i na středověký turnaj na koních. Nejde nevynechat i hezké kostýmy a příjemnou stopáž s několika načrtnutými motivy, kde nechybí pomsta, trocha romance, ale i otázka ohledně rovnoprávnosti (v té době ještě) obou pohlaví. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

Majkak

Parádně střihnuté souboje a skvělý Roschdy Zem v roli Clémenta Lacaze, mistra meče. Mlčenlivý muž, který už viděl příliš mnoho jiných mužů umírat a sám jich také v boji hodně zabil. Uvědomuje si, kolik zkázy přinesly války a nevidí nic fascinují v boji na život a na smrt. Skvělá scéna, ve které stojí před obrazem bitvy a vrací se zpět do jedné takové válečné vřavy. Jeho protivník, plukovník Berchèr, se k žádnému étosu nepropracoval, naopak nemá problém zbytečně zabít mladého kluka, jen proto, že nesnáší drzé mladíky. Skvěle propojené s bojem za ženskou emancipaci. A parádní závěr. ()

agassi68

Náhľad do francúzskej histórie prostredníctvom duelantov by nebolo nič objavné tak tam vpustili feministku Astié, ktorá zas doma až takou feministkou nebola. Šermovačky sa celkom podarili a v tomto teple ma celkom osviežili. Inak 60%.. ()

sadlokan

To se to duelilo.Jsem překvapen,kolik vofuků se muselo udělat aby se na to fakt šlo/nešlo.D.Tillier jako bojovná sufražetka doplňuje mistra soubojů uměřeným výrazem,že sem jí ani nepoznal,kočindu. ()

Chewy

Vášní rozdmýchaná spirála duelů, kde je čest více než život. Jednoduchá a krásná dobová výprava se zábavnými a intenzivními souboji, skvělým rytmem a přirozeně zakomponovaným přesahem. Teda pokud film budeme hodnotit jako historické drama o stereotypně vykreslených mužích a vykonání pomsty v domění, že se jedná o čest. Marie-Rose Astié byla totiž opravdu zajímavá osobnost. Každopádně v jednoduchosti je krása a jako svědectví mánie duelů sloužícím ke přím o egu je film skvělý. Elegantní, 9/10, 5*. ()

DanMac

Dobová dráma vyniká rozumným feministickým presahom a suverénne zrežírovanými scénami duelov, no nezasiahla ma však až tak, ako by som si prial. [KVIFF2023] ()

V Karlových Varech byly předány ceny

V Karlových Varech byly předány ceny

08.07.2023

Sedmapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v sobotu večer po devíti dnech plných filmů, hudby a dalších kulturních zážitků uchýlil ke svému závěru. Ve velkém sále hotelu… (více)