Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kreslený velkofilm světoznámého studia Walta Disneye, inspirován prastarou pařížskou legendou a slavným románem Victora Huga. Dojemný příběh zvoníka Quasimoda (se znetvořeným zevnějškem, ale srdcem z ryzího zlata) začal jedné zimní noci, kdy se do Paříže pokusili tajně proniknout mladí manželé s nemluvnětem. Obávaný soudce Frolo a jeho biřici však byli ve střehu a žena s dítětem v náručí marně hledá útočiště v slavné pařížské katedrále Notre Dame. Frolo pak pozdě pochopil, že v uzlíčku na její hrudi nebyl lup, ale znetvořené nemluvně. Dříve než soudce stačil čerstvého sirotka utopit, zasáhla prozřetelnost v podobě chrámového kněze. Soudce se z obavy před božím trestem zavázal, že dítě vychová, ale vymínil si, že chlapec nikdy neopustí katedrálu. Uplynulo dvacet let. Quasimodo se stal u Matky boží zvoníkem. Na náměstí se koná každoroční festival bláznů a tři oživlé sochy (jediní Quasimodovi přátelé) ho přemluví, aby se konečně vzepřel vůli svého poručníka a šel poprvé v životě mezi lidi. Pařížané nejprve obdivují Quasimodovu znetvořenou tvář jako dokonalou masku, ale když odhalí pravdu, stane se překvapený zvoník snadným terčem jejich krutého posměchu. zastane se ho pouze krásná cikánka Esmeralda a je za svou troufalost stíhána Frolovými nohsledy. Nalezne útočiště v katedrále a s Quasimodovou pomocí se jí pod rouškou noci podaří uprchnout. Zlolajný Frolo nyní touží po pomstě stejně intenzivně, jako po Esmeraldině kráse a přikáže ji vypátrat za každou cenu. Statečný, čestný a do Esmeraldy zamilovaný kapitán pařížské gardy Phoebus se vzepře jeho rozkazům a stává se psancem. Pokud má láska a přátelství zvítězit nad bezcitným zlem, musí Quasimodo společně se svými přáteli Phoebusem a Esmeraldou zbavit Paříž ďábelského Frola... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (121)

hroubek 

všechny recenze uživatele

Docela dost jsem koukal jak je tento animovaný film od Disneyho tvrdý a drsný. Troufám si říci, že některé menší děti by to mohlo vystrašit a znepokojit. Jinak je to hezký animovaný film s dobrým poselstvím. Příběh není špatný, jen má podle mě o trochu více muzikálových čísel, než by měl mít. A taky by mohl být trochu vtipnější, ale vzhledem k příběhu je to celkem pochopitelné. Animace velmi pěkná a některé momenty jsou opravdu parádně udělané a je vidět, že u toho byli kreativní lidé co umí. Zvoník u Matky Boží nebude, tak populární jako ostatní disneyovky, přesto má v sobě něco co se v normálních disneyovkách tolik nevidí. ()

Sany33 

všechny recenze uživatele

Niečo tak nádherné a spevavé vie z knižnej klasiky, ktorá je plná sĺz a utrpenia vyčarovať asi iba Walt Disney a jeho tým špecialistov na slovo vzatých. Viem, že Hrbáč je hlavná postava celej rozprávky ale ja osobne som si obľúbil capa, ktorý robí spoločnosť krásnej Esmeralde, je jednoducho špicový. Má to humor, príbeh, lásku, cit a proste všetko, nič tomu nechýba. Zápor sa mi iba veľmi ťažko hľadá a popravde vo chvíli písania komentu ma ani nijaký nenapadá. 98% ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Celovečerní filmy ze studia Disney zažily v 90. letech spoustu změn oproti těm starším, klasickým pohádkám typu Sněhurka, Popelka, 101 dalmatinů atd. Tou podle mě hlavní změnou je pro 90. léta typická rovná linka, kterou vidíme především na postavách. Dříve byli obličeje postav krásně kulaté, teď jsou takové rovné či šikmé až ostré. To jsme mohli poprvé vysledovat u ALADINA z roku 1992. Dále tento styl následoval u POCAHONTAS, HERCULESA a právě u ZVONÍKA U MATKY BOŽÍ. Mě osobně se tahle animace nelíbí, ta starší byla hezčí, taková malebnější. Ačkoliv u Zvoníka mi to vadí nejméně. Jelikož zde si dali animátoři hodně záležet na zpracování chrámu Notre Dame a celkové středověké Paříže, což se jim skutečně povedlo. Notre Dame od společnosti Disney je prostě úchvatný. Tou druhou hlavní změnou, že už chybí desítky zpívajících, roztančených zvířátek, které byli neodmyslitelné nejen u celovečerních filmů Disneyho. Tady je už jen pár oživlých chrličů na římsách katedrály a sem tam nějaký ten ptáček. Co ale rozhodně se musí zmínit, tak upravený děj od literární předlohy Victora Huga a také jakékoliv jiné filmové verze. Jistě je upravený kvůli tomu, aby ve filmu pro děti nebyla vražda. Frolo proto po ní netouží jako muž po ženě, a tak tento důležitý zásah musí být nějak nahrazen. Proto je Esmeralda nesnášena Frolem z důvodu, že je pouhopouhá cigánka a on využije chvíle, když kýchne a z ohně vyletí růžový mrak, aby ji obvinil z čarodějnictví. Další změnou je zachránění Esmeraldy Quasimodem z popraviště na lanu, a to až v samotném závěru filmu, po kterém se strhne obrovská vřava před katedrálou. Vylití sudu s vařícím olovem překvapivě nechybí. A ačkoliv byla na začátku vynechána vražda, Frodo končí podobně jako čarodějnice v klasické verzi Sněhurky... Film jsem viděl necelý týden po požáru Notre Dame 15. dubna 2019. [4484. hodnocení, 100. komentář, 73%] ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

34. celovečerní Disney Victor Hugo opravdu není vhodný materiál pro Disneyovku. Ta snaha o legrační momenty v tom dramatickém příběhu, kde se tragická postava Quasimoda stává novodobým King Kongem... to už samo o sobě je problém. Dále to pokračuje pro dítě nesrozumitelným příběhem cikánky Esmeraldy, kterou milují hned tři muži naráz. Do takto nesmyslně nastíněné situace pak vstupuje mentalita středověké Paříže a její honby za bláznivou zábavou alespoň pro jeden den v roce... Nelze akceptovat Disneyovku o "Quasim", u kterého roztomilá zvířátka zastupují "roztomilé" chrliče. Frollo je postava úplně mimo, písničky jsou úplně z jiného žánru. Snad jen ta kvalita animace je fajn, ale snaha je to marná. To už snad raději ten druhý díl, který šel rovnou na video, protože teprve v této podobě je to už opravdu jedno. Hrozný zážitek. ()

Mr.Ripley 

všechny recenze uživatele

Taková nostalgie na mne padne jakmile zaslechnu jednu jedinou píseň z filmu či snad shlédnu jednu scénu. S úsměvem na tváři vzpomínám na své dětství, kdy jsem se fascinovaně hltal každičké okýnko filmu a Quasimodovi fandil, až mě bolely palce. Frolo byl skutečné zlo a dabing z něj udělal rovnou satana, leč s emocemi. V závěru mi ho bylo líto a to se u záporáků jen tak nevidí. Buď jim bezmezně fandíte nebo je nenávidíte co to jde. Brilantní dabing, výborná pěvecká čísla, sympatické hlavní postavy a především epické finále na které se jen tak nezapomíná. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (7)

  • Autor knižnej predlohy sa volá Victor Hugo, rovnaké mená nesú aj dva kamenné chrliče, s ktorými sa Quasimodo zhovára. (slavo_held)
  • Animátoři se na pár týdnů vydali do Francie, jelikož chtěli věrohodně zachytit architekturu středověké Paříže a především pak katedrály Notre-Dame. (fiLLthe3DD)
  • Snímek obdržel nominaci na Zlatou malinu v kategorii Nejhůře napsaný film s výdělkem přesahujícím 100 milionů amerických dolarů. (Coldrex)

Související novinky

Reklama

Reklama