Reklama

Reklama

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

(seriál)
  • Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Hrají:

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(52)

Obsahy(1)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

(více)

Recenze (74)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Bezkonkurečne najlepšie animé aké som mal možnosť vidieť a to som videl rôzne skvosty - dokonca aj ultra akčného cowboya Bebopa. Lenže Ghost in the Shell je obrovským mixom francúzkych detektívnych filmov, futuristickej noirovitosti, japonského animé a americkej akčnosti. Stará banda zo sekcie 9 Batou, Major, Ishikawa, Boss, Togusa a ďalší riešia prípady kyber terorizmu a k tomu riešia základné existenčné otázky. Postava Vysmiateho muža patrí k najlepším záporákom ak to tak môžme nazvať v histórií animé. Okrem trocha otravných Tachikom je seriál priam dokonalý a ja som ho zhltol ako malinu. Je síce pravda, že ku koncu ma Tachikomy neskutočne prekvapili a práve o to viac si cením toto animé. Keď k tomu prirátam absolútne geniálnu hudbu a krasnú vypointovanosť deja, nemám inú možnosť len dať plný počet a dúfať, že je to dostačujúce. takéto niečo sa naozaj len tak nevidí. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Už je to nějaký čas, co jsem viděl film Ghost in the Shell, a tak nemohu moc srovnávat, v čem všem z něj vychází seriál... Zůstala Sekce 9, tajná skupina specializující se na protiteroristickou činnost. ___ Seriál je z větší části epizodní, tj. jde o případy, které jsou vyřešeny během jednoho dílu a vzájemně se sebou nesouvisí, žádné "to be continued". Později ovšem dojde k propojení některých případů a posledních 6 dílů na sebe navazuje, a proto seriál hodnotím ze dvou pohledů. ___ Těch dvacet dílů není nějaký zázrak, je to asi jako každý druhý lepší krimi-akční seriál o policii nebo nějakém jiném oddělení. Částečně se nesou i v nevážném duchu, o což se starají "Tachikomy", zjednodušeně řečeno veselé robotky. ___ Ovšem v posledních šesti dílech jde sranda stranou, nastupuje zběsilejší akce a především napětí. Svojí působivostí se téměř vyrovnají filmu, docela dost mě to "smetlo". ___ Technická stránka je vynikající, přeci jen Kokaku Kidotai je jedním z nejslavnějších anime filmů, a tak do seriálu byly vloženy adekvátní prostředky. Design postav je velmi dobrý (majorka je opravdu sexy), animace je počítačová, místy s náznaky 3D grafiky, není co vytknout. ___ Scénář byl napsán podle mangy od Masamune Shirowa, autora předlohy-mangy též k filmu GitS a filmu Appleseed. ___ Čím se seriál hodně liší od filmu, je hudba. Filmová (od Kenji Kawaie) byla především ambientní a skvěle dokreslovala atmosféru města. Seriálovou složila Yoko Kanno, je především elektronická a akční, ovšem k seriálu pasuje. Zajímavostí je úvodní písnička, která je z větší části nazpívaná rusky. Hudbu rovněž složila Yoko Kanno, takže je tradičně výborná, ovšem text... Text se na internetu vyskytuje ve dvou verzích a i když se jeho anglické překlady moc neliší, zajímalo by mě, který je správný :-) ___ Kdybych ze seriálu vypreparoval těch cca 10 vzájemně souvisejících dílů, byla by to jasná stovka, s přihlédnutím ke "zbytku" to jsou lepší 4*. ()

Reklama

Naslund 

všechny recenze uživatele

Pokud hledáte detektivní filosofické sci-fi, tak GITS je jednoznačně správná volba. Prostředí zhruba odpovídá mé představě o roce 2030, kdy se seriál odehrává. Lidstvo sice udělalo velký pokrok ve výpočetní technice a kybernetice, ale jinak zůstalo stejně prohnilé, jako je dnes. Kromě několika dílů překypuje seriál velice originálními zápletkami a zajímavými řešeními jak jednoduchých, tak složitých případů. Velice jsem si oblíbil Tachikomy, protože právě jejich "monology" dávají možnost k zamyšlení se. Trošku nepříjemně pro mě kontrastuje klasická animace s použitými efekty, protože bych byl rád, kdyby se plynule pohybovaly nejen auta, ale i lidé. Nelze nezmínit fantastickou hudbu Yokko Kanno, která dává seriálu daleko modernější nádech. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kôkaku kidôtai je moje anime srdcovka a Stand Alone Complex je kdesi velmi, velmi vysoko v mém pomyslném žebříčku. Ale na čistých pět to není, přece jen některé "stand alone" díly byly trochu slabší. Ano, vyvážily je jiné samostatné, naprosto špičkové epizody jako od Asimova, jedna totální Fincherovina a taky Tachikomy a kdybych chtěl, mohl bych ty "slabší" díly obhájit tím, že autoři nechtěli všechny díly našlapané kyberpunkem a chtěli předvést i něco civilnějšího, poctivě detektivního. Jenže já nechci:) Navíc, vedlejší členové Sekce 9 by si zasloužili více prostoru. Nebo alespoň sniper Saito;) Ale to jsou v porovnání s výborným případem Laughing Man a úžasnou Motoko;) jen takové drobné vady na kráse. Když je řeč o té kráse - nebýt výborné titulní skladby, tak bych ty nechutné CGI titulky, které se objevily někde u čtvrté epizody, přeskakoval:P Hudba celkově taky hraje pro vyšší hodnocení, elektronika od Yoko Kanno se k tomu podstatně akčnějšímu hávu, do kterého se SAC odívá, hodí stejně dobře jako ambientní Kenji Kawai k bezprecedentnímu rozjímání o individualitě a jiných věcech, tak jak jsou k vidění v legendárních filmech o duchu a jeho schránce. Stand Alone Complex jde trochu jinou cestou, dává divákovi jiný zážitek, ale rozhodně má své místo v historii anime jisté. 90% ()

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Podarený seriál ktorého najväčším nepriateľom je dĺžka jednotlivých dielov. Tých zhruba 23 min. (nepočítajúc záverečné titulky ) je plne postačujúce pre sitcom, ale trochu vražedný termín na serióznu cyberpunkovú historku. Takže to vyzerá asi tak, že v úvode je predostrený problém, hrdinovia potom chvíľu tápu a nakoniec príde bleskové rozuzlenie. Vyšetrovací tím sekcie 9 má síce tuším 8 členov, ale svoj priestor väčšinou dostane len ústredné trio Motoko-Batou-Togusa+vyčúraný šéf Aramaki s účesom Keitha Flinta. Našťastie sa tvorcovia každým dielom zlepšujú a hlavne je tu ten prípad smejúceho sa muža ktorý sa ťahá cez viacero dielov a môže byť teda poriadne vygradovaný. Posledných asi šesť dielov je naozaj parádnych, akurát že po tom nerváku príde zrazu finálny, veľmi pokojný, rýdzo vysvetľovací diel a musím sa priznať že som niektoré aspekty toho geniálneho plánu veľkého šéfa nepochopil. Animácia je veľmi solídna, najmä tie Tachikomi sa podarili ( až na tie odpudivo švitorivé hlásky, to si japončíci nemohli odpustiť ) a aj tie digitálne úvodné titulky sa mi na rozdiel od viacerých páčili. A samozrejme, podarená hudba. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (10)

  • Jméno jedné postavy pochází z povídky J. D. Salingera „Smějící se muž“. V seriálu je také odcitovaná pasáž ze Salingerova románu "Kdo chytá v žitě" ve znění: "Napadlo mě, že bych mohl předstírat, že sem jakože hluchoněmej. Tak bych se nemusel s nikým pouštět do žádnejch zatraceně blbejch a zbytečnejch rozhovorů. Když by se mnou chtěl někdo mluvit, tak by to musel napsat na kus papíru a ukázat mi to. Za chvíli by je to začlo pořádně nudit a pak bych z toho byl venku, měl bych s rozhovorama pokoj na celej zbytek života." (KlonyIlony)
  • V 12. epizodě je ve scéně, kdy Motoko mluví s filmovým režisérem, vidět na zďi plakát, na kterém stojí "Go see bananafish". Devět krátkých povídek J. D. Salingera obsahuje povídku "A Perfect Day for Bananafish", v překladu "Den stvořený pro banánové rybičky". (Jigvell)
  • Druhá epizoda je z velké části poctou k filmu Taxikář (1976) od Martina Scorseseho, a to včetně monologů, zacházení se zbraní před zrcadlem a záchranou prostitutky. V této epizodě jsou také zahrnuté odkazy na New York a fakt, že stejně jako Travis (Robert De Niro) se i Gino, hlavní postava této epizody, vrátil z války, na kterou se společnost snaží zapomenout. (Jigvell)

Související novinky

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Reklama

Reklama