Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

Jirka_Šč

13. 7. 1978 přeplaval ve věku 65 let Walter Poenisch z Kuby na Little Duck Key (jeden z drobných ostrůvků Florida Keys). Přestože použil ploutve, které bychom v dnešním dálkovém plavání neuznali a 3x vystoupil na loď na cca 4 minuty, byl to úžasný výkon (čas 33 hodin). Tehdy 28 letá Diana Nyad, která se o měsíc později neúspěšně pokusila o stejný výkon (také v kleci, ale bez ploutví), vůči němu vedla pomlouvačnou kampaň. Před pokusem prohlásila, že člověk starší 60 let nezvládne plavat dva dny. Pravděpodobně i díky ní ztratil před začátkem svého pokusu sponzora a musel hledat nového. Po ukončení jeho plavby ho označila za podvodníka a vedla proti němu kampaň. Je pravda, že se Walter Poenisch netrefil na ostrov, na kterém původně plánoval skončit, jeho výstup z vody na Little Duck Key nikdo nesledoval a na plánovaný ostrov, kde čekali všichni žurnalisté, dorazil až po šesti hodinách, obviňování Diany Nyad mu však zničilo plaveckou kariéru. Nový sponzor mu kvůli kontroverzím odmítl vyplatit slíbených 17 000 dolarů a zanechal ho ve finančních potížích. Objektivně neférové bylo, že sponzoři samotné Nyad peníze zpět nežádali, přestože ona svůj pokus ani nedokončila. Walter Poenisch zemřel v roce 2000. Na jeho životě je inspirativní, že se plavání začal věnovat teprve v 50 letech. ■ Druhý plavec, který přeplaval v kleci z Kuby do USA (bez ploutví), byla 12. 5. 1997 Australanka Susie Maroney. Bylo jí 22 let a zvládla to za 24,5 hodiny. Ani o ní není ve filmu zmínka. ■ Diana Nyad je ve světě plavání velmi polarizující osobou. Nediskutabilně si vylepšuje životopis a plavecké výkony, prohlašuje, že dosáhla výsledky na závodech, kterých se neúčastnila, verbálně útočí na jiné sportovce, její charakter vysává energii z lidí okolo. Ve světě dálkového plavání se víc osob pozastavovalo, zda zrovna o ní by měl být natočen film. Registroval jsem tyto názory a byl rozhodnut, že film nechci vidět. Ale víte co? Nakonec jsem si ho pustil a dávám 4 hvězdy. Protože i lidé nepříjemní mohou něco dokázat. Nemohu vyčítat tvůrcům, že udělali film o Nyad a ne o Poenischovi nebo Maroney. Co polarizuje, to prodává. A Nyad je nediskutabilně výborný film. Přestože je k hlavní protagonistce až příliš laskavý, nezakrývá její šedou osobnost (je trochu svině) a konflikty. Nehovoří o kontroverzích, které po její plavbě nastaly, ale tak je to v pořádku, protože řešením kontroverzí by se rozptýlilo poselství příběhu (vyprávíme příběhy, nepíšeme učebnici historie). Stárnoucí herečtí matadoři Annete Bening, Jodie Foster a Rhys Ifans odvádí téměř na Oscara aspirující výkon na který se mi super dívalo. Filmová Nyad prezentuje zaťatost hraničící s fanatizmem, díky které však občas někdo dosáhne výkon, na který se bude ještě velmi dlouho vzpomínat. Film místy až příliš dramatizuje (v Karibiku na rozdíl od Austrálie nejsou smrtelně nebezpečné medúzy), je to však stále v přijatelné volatilitě. ■ Kontroverze k jejímu výkonu jsou nejvíc o pravidlech. Zde bych se však Nyad zastal. Pravidla v čase jejího plavání neexistovala. Diana postupovala podle standardů plavání pro Kanál La Manche - plavec se nesmí dotknout lodi a ani člověka, dokud nevystoupí na břeh (pokud to udělá je diskvalifikován). Na druhou stranu obdržela (asi) pomoc například při zapínání zipu nočního ochranného oděvu. Také se debatovalo, jak je možné, že v polovině náhle zrychlila - to se však dá vysvětlit využitím mořských proudů. Vyčítalo se jí, že nemá videozáznam - ten si však z celé plavby nedělají ani plavci dnes. Kritizovat je fajn, od roku 2013 však její výkon nikdo nezopakoval a ti, kdo moře mezi Kubou a USA zvládli, zůstávají stále jen tři. ■ Vím, jaké to je polykat ve vodě hodinu za hodinou. Tento rok jsem plaval na jezeře v kuse 7,5 hodiny a přes léto zaplaval celkem 153 km (příští rok chci zvládnout 10 hodin v kuse). Bez ohledu, jak zlým charakterem je skutečná Nyad, nedá mi ji neobdivovat. V říjnu 2013, po doplavání z Kuby, zvládla v bazénu na Manhattanu veřejný 48 hodinový maraton. Neuvěřitelné, že byla schopna po předešlém výkonu tak rychle zregenerovat. ■ Varování! Neberme všechny informace vyslovené ve filmu jako čistou pravdu! Jak jsem uvedl, Nyad vylepšuje svůj životopis a plavecké výkony! Dokonce se diskutuje SPOILER! zda doopravdy došlo k znásilnění jejím trenérem v juniorském věku. () (méně) (více)

UhLee

(5,5/10). Tak tady mě téma naprosto minulo. Filmy o skutečné události mám ve velké oblibě a takových Thirteen Lives považuji za jeden z nejlepších filmů loňského roku. Doufal jsem, že Nyad bude podobné překvapení jako výše zmiňovaný film Rona Howarda, ale zázrak se nekonal. Téma vytrvalostního plavání nezní dvakrát atraktivně, ale film měl výborně zaděláno na úspěch. Režisérského křesla se totiž chopil muž nejpovolanější. Jimmy Chin se donedávna specializoval na dokumentární snímky a Nyad byla jeho filmová prvotina. Natáčení v extrémních podmínkách má zmáknuté z předchozích projektů jako Free Solo, kde musel natáčet na skalách. Tady vyměnil pískovec za slanou vodu, takže musela být natáčecí technika opět patřičně chráněna. Vznikl z toho poutavý film, který je kvalitně natočený, přesně podle životopisné šablony. Máme tady odhodlaného člověka, který si jde za svým snem a po cestě nemá problém za sebou zapálit nejeden most. Odhodlání, kterým disponovala Diana Nyad ji přinesl sportovní výkon na hranici lidských možností. Před tímto výkonem nejde udělat nic jiného než smeknout plaveckou čepici. Ztvárnila ji Annette Bening, která dala do hereckého výkonu opravdu maximum, ale ať se snažila sebevíc - nedokázala mě svým výkonem strhnout. To samé musím bohužel říct o zbytku hereckého obsazení. Jodie Foster je hereckou stálicí, ale nikdy jsem neměl tu čest tuto americkou herečku poznat více. Jsem moc zvědavý, jestli mě svým výkonem dokáže přesvědčit alespoň v nové řadě seriálu True Detective, kde to  bude stát primárně na jejich bedrech. Rhys Ifans je na tom podobně jako zbytek osazenstva. Jeho herecký výkon je příjemný, ale ničím nezaujme a ani nestrhne. Celkově to byl takový příjemný film, kdy víte, že všechno dobře dopadne a nelámete si s tím vůbec hlavu. Víte, že to Diana Nyad nakonec zvládne uplavat. S čím mám docela zásadní problém byly záblesky do minulosti a také realistické záběry. Tvůrčí tým se rozhodl pro velice rušivý a prazvláštní filtr, který znemožní divákovi, aby jej tyto záběry z minulosti jakkoliv zasáhly či ovlivnily. To mi přijde jako veliká škoda, protože jedním z pilířů životopisných film jsou právě retrospektivní záběry. Životopisné filmy budou i po snímku Nyad nadále patřit k mým oblíbeným žánrům. Ovšem příště budu s výběrem filmu, kterému dám šanci daleko obezřetnější. You know, we're getting old, and if you die... I wanna be the last person you see. Don't die. But if you do, I'll be right there with you. ()

kleopatra

I tenhle film řekne víc o divákovi, jak si stojí, co má za sebou. Cením si toho snu, té vize, plavání vstříc možnému nezdaru a přece znovu a znovu. Annette i Jodie stárnou přirozeně, to se dnes často nevidí, všichni se snaží obelstít čas. Nyad je i o tom, o obelstění, o mýtu, že to a to ve stáří nejde. Film víc našláplý, než hromada motivačních příruček. ()

castor

Nebylo jí ani třicet, když se jako první člověk na světě pokusila přeplavat z Kuby na Floridu bez přestávky a bez klece proti žralokům. 160 kilometrů neklidných vod. Nevyšlo to. Zabejčená dálková plavkyně a spisovatelka Diana Nyad to zkusí znovu. Jenže tohle „váhání“ trvalo 30 let, takže nemožná výzva se stává ještě nedosažitelnější. Jsme ale přeci v Americe, navíc se tenhle příběh skutečně stal. Zlomí svou kamarádku a koučku Jodie Foster, aby ji začala na 50hodinovou plavbu připravovat. Zbytek je jasně nalajnovaný, párkrát to (někdy i smolně) nevyjde, tak to kurážná Diana třeba o půl roky později zkusí znova. Do toho přijde množství překážek (jedovaté medúzy, ostré slunce nad hlavou, halucinace) či návraty k traumatu z dospívání v podobě sexuálního napadení ze strany plaveckého trenéra. Annette Bening ve vodě „solidně“ trpí, přeci jenom se mi ale víc líbila charismatická Jodie (nějaké ty herecké nominace z toho asi kápnou). Zajímavé téma, poctivé zpracování, místy až děsivé scény na moři. Holt nikdy není pozdě plnit si své sny. ()

POMO

Filmařsky standard, ale se silným příběhem a dvěmi hereckými matadorkami Jodie Foster a Annette Bening v plném nasazení pro film, kterému věří. Přátelství a podpora za hrob, vůle a neoblomné přesvědčení, které hýbe světem. Příběhově náznaky oscarových parametrů, ale film nejspíše prošumí mimo pozornost mas podobně, jako loni Howardových vynikajících Thirteen Lives. Mám radost, že Jimmy Chin proniká na pole celovečerních filmů. ()

• Počas produkcie v Dominikánskej republike skutočná Diana Nyad a Bonnie Stoll navštívili natáčanie. Diana potom plávala s Annette Bening, pričom mnohí zo 400-člennej posádky ich povzbudzovali. Diana na to povedala: "To je moment, na ktorý nikdy nezabudnem." (Arsenal83)
  • Skorší scenár Roberta Speclanda bol v roku 2015 uvedený na čiernej listine najlepších nevyrobených scenárov roka. (Arsenal83)
  • Toto preplávanie z Kuby na Floridu nebol nikdy formálne ratifikované pre nedostatok nezávislých pozorovateľov a neúplné záznamy. Guinessova kniha rekordov teda zrušila tento úspech, na čo Nyad reagovala slovami: "Možno som mala v sebe príliš veľa arogancie, ako napríklad: 'Nepotrebujem to nikomu dokazovať.' Je to moja chyba."  (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD