Reklama

Reklama

Radola Gajda, generál na odstřel

(TV film)

Obsahy(1)

Hrdina československých legií křivě obviněný z přípravy státního převratu. Propuštění z armády a pocit křivdy přivedly Radolu Gajdu v roce 1927 do čela českých fašistů. Proměna vojáka v politika neskončila šťastně. Sebevědomý velitel, který v bitvách nezaváhal, si v politice počínal krajně neobratně. Rozporuplná osobnost generála Gajdy v dokumentu režiséra Zdeňka Všelichy. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Mlle 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře připravený, časově stručnější dokument, kde autoři uměli vyhmátnout z událostí to nejdůležitější. Perfektně odměřen komentář i obrazový doprovod, pěkné ilustrace! Masaryk byl svině. Snad ve všech známých případech. Čím víc toho o něm z pera historiků víme, tím je jasnější, že naše republika tehdy naletěla hochštaplerovi s velmi úzkoprsými zájmy – zakončenými zradou Beneše, jenž vydal Československo napospas Stalinovi a změnil jednou provždy náš budoucí vývoj. Tato dvojka byla pro náš samostatný stát, o jehož právoplatnosti můžeme vést diskuze, jen jednou velkou pohromou. ()

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Radola Gajda má fantastický nečernobílý natřískaný životní příběh. Tohle byl bohužel velmi plytký televizní dokument mluvících hlav a pár statických záběrů. On by si zasluhoval natřískaný dvouhodinový dokument nebo film nebo minisérii od Netflixu. 5/10 U hodnocení ostatních i recenzí mne fascinuje, že se vyjadřují k jeho osobnosti, příběhu a nehodnotí dokument. ()

Reklama

rivah 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument zcela očišťující Gajdu od činů, kterými ho obvinil podezřívavý Masaryk, a to jak v Moskvě před utvořením legií, tak ve 20.letech, kdy nejprve jej poslal do Paříže na Vysokou válečnou školu a pak v kritických letech kolem r.1926 nechal vytvořit komisi Gajdu obviňující. A když ta ho osvobodila, nechal utvořit další a ta Gajdu odsoudila (s pomocí chabých podvržených důkazů se sovětské mise!), takže musel do civilu bez výsluh a řádů. A na začátku okupace Gajda a druhové rozpustili fašistickou obec a podporovali národ. Po osvobození byl odsouzen a krátce po dvou letech vazby zemřel. Jak historik říká, roky 1945-1948 byly dobou vyřizování starých účtů a Gajda na to doplatil. A tak zůstal neprávem v obecné paměti jako bouřící se fašista. ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele

Velice dobrý dokument, objevné je Gajdovo angažmá v protinacistickém odboji. A taky to, že jeho mladší syn byl za okupace v koncentráku..... . Ironií osudu je, že/protože zemřel v polovině dubna 1948/ tak ho komunisté nestačili uvěznit. Tak jako jeho staršího syna - na několik let a taky jeho ženu - tu na 8 měsíců . Mladší syn(prozíravě) už v březnu 1948 emigroval .... . **Komentář : Petr Stach . ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Řečeno zdvořile: nulita sociální inteligence, hochštaplerství provázené nikoliv úplným osobnostním rozpadem, zmatení a zmatečnost v celém životě a touha vynikat a vyniknout stůj co stůj podepřená o sociální analfabetismus. Záchranné brzdy Gajdovi nelze upřít, ale jejich kvalita byla vždy značně pochybná. Postačí - pro porovnání - vyjmenovat některé jeho legionářské generační vrstevníky, rovněž armádní generály: Boček, Syrový, Svoboda, Klapálek. PS: Major Kratochvíl, autor CESTY REVOLUCE, zahynul v Malé pevnosti v březnu 1945 jako aktivní účastník druhého domácího odboje. Narážky na TGM a EB jsou bez detailní znalosti dobových kontextů obtížně udržitelné. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama