1670

• Polsko 1670
Polsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scénář:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (více)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

CaladanChmur

Absolutně geniální počin, ke kterému jsem přistupoval trochu s rezervou. ale vnitřně se omlouvám tvůrcům, protože jsem tam neshledal nic, co by mi bránilo dát 5 hvězd.  Kdo tomuhle dá méně jak tři, tak je přiblblo bez kouska humoru, či elementárních znalostí toho jak to fungovalo kdysi ( nevolnictví, šlechta, polští okřídlení válečníci atd.) . Není to tak, že "sem tam" hláška a mezi tím nastavovaná nuda. Je fakt vidět, že si s tím autoři pohráli a neskutečně se u toho museli bavit. Je to více než vtipné a víc než obyčejné. Od doby shlédnutí Sexmise, v osmdesátých letech,  se jedná o první polský počin, který mě dokázal opravdu rozesmávat a jen uznale kývat hlavou, že tohle je přesně to, co potřebuji ke zlepšení nálady. Navíc devět dílu a relativně krátká stopáž. Jenže od první věty do poslední je to fakt chytré. Takže za mě vyjímečně dostává tento počin 100% , protože jak exteriér, výprava, kamera tak styl humoru, a po opravdu dlouhé době musím uznat, že i dabing, si to zaslouží.  Není to tak, že by jsem byl oslněný tím překvápkem a prvotním pocitem. To už mám za sebou, ale prostě je to fakt inteligentní humor a přitom působí tak jednoduše. A tohle opravdu mám rád. Svým způsobem mi to připomělo kvalitu Cimrmanovského humoru. ()

Torgal

Úsmevná satira tak trochu v štýle The Office, u ktorej som mal tiež pocit, ako by sa v prvej sérii len hľadala. Jednotlivé postavy parodujúce všemožné ľudské neduhy a predsudky majú potenciál, ten sa ale len zriedkakedy podarilo využiť naplno. Kadencia vtipov kolíše a terč tiež zasiahne len časť z nich. Niektoré pomrknutia sú príliš prvoplánové, inokedy buildup vyznie do stratena a niekedy sa o humor ani nikto nepokúša. Najviac to drhlo v okamihu, keď sa opratí chopil folklór - to sa len spievalo a tancovalo a ja som nechápal. Našťastie to však bola výnimka a nie pravidlo. Na ľahké pousmiatie to stačí, ale do budúcna dúfam v zlepšenie. 6+/10 ()

muti

Každý kto videl seriál the office tak vidí že sa tu šlo ako cez kopirak, čo sa postáv a ich pohľadmi do kamery týka. Ján Pavol je Michael, Macej je Jim, Anjelka je Pam a kňaz syn je Dwight. Takáto vykradacka je trošku na škodu, aj keď dobové zasadenie je veľmi autentické a neokukane. Vtipy na úkor spoločnosti niekedy fungujú a niekedy nie. Poľština je super a české titulky sa k nej hodili najlepšie. Skvelá jednohubka. ()

Nach

Je příjemné vidět historický žánr, jenž nastavuje sám sobě ironické zrcadlo. A Poláci se toho chopili skutečně důkladně! 1670 se stalo pro mě komediálním překvapením roku. O jeho příchodu jsem vůbec nevěděl. Ale o to lepší zážitek to byl. Skvělý casting! Humor! Zpracování. Tento styl komedie má v našem prostředí velkou budoucnost! Škoda jen několika slabších epizod, které nedrží tolik v úvodu nastavenou laťku. 80% ()

Pompeius

Poláci ukazují Čechům, jak dělat legraci a to dokonce i jak si dělat legraci sami ze sebe, v čemž jsou Češi jinak mistři. Humor je to velmi subtilní, inteligentní a především absurdní, žádná řachanda. Nejvíce to asi ocení fanoušci Monty Python a Office (ta mockumentární forma dost pomáhá). Já jsem nadšen a těším se na další série. Vnášení moderních motivů do raného novověku se zde opravdu povedlo, na rozdíl od norských Vikingane, kde to jen vyústilo v nudnou trapnost. ()

• Stanisław (Michal Balicki) má v epizóde "stodolovú kapelu", ktorá zahrá áriu z „Kráľa Artuša“ od Henryho Purcella. Skladba vznikla ale až v roku 1691, teda 21 rokov po tejto fikcii. Je to však úmysel, čo režisér Buchwald vysvetľuje: "Je to dobre premyslený postup. V tejto scéne Stanisław vysvetľuje svojmu otcovi, že hrá avantgardu. Takto skutočne predbehol dobu". (Arsenal83)
  • V seriáli sa herecky objavujú aj členovia štábu. V ôsmej epizóde hrá režisér Maciej Buchwald sedliaka s nožom v chrbte a druhý režisér Kordian Kądziela hrá sedliaka, ktorého Aniela učí o segregácii odpadu. Producent Ivo Krankowski sa objavil v úlohe člena divadelného súboru oblečeného ako žena – Bogdan (Dobromir Dymecki) si od neho vzal halucinogénne huby a povedal: „Milujem jesť jedlé veci“. Hosťoval aj kameraman Nils Cronè, ktorý hrá maliara v scéne duelu. Producent Jan Kwieciński hrá maliara v poslednom zábere seriálu a scenárista Jakub Rużyłło, zodpovedný za všetky vtipy a celý koncept, sa zhostil úlohy pisára na sejmiku. (Arsenal83)
  • V rámci marketingu boli využití aj poľskí influenceri, ktorí propagovali vrecúška s logom 1670 na svojich profiloch. (Arsenal83)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD