1670

• Polsko 1670
Polsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scénář:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (více)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Eridan_

Tak trochu Monty Python, tak trochu Černá Zmije, tak trochu něco polsky svého. Skvělý koktejl černého humoru, satiry a nekorektnosti. Bavilo mě pomrkávání na diváka. Chybělo mi jen lehké dotažení linek, které snad přijde s další sérií. ()

ondrapec

Naprostá pecka od sousedů Poláků. Hodně dlouho jsem se při ničem tak moc nebavil. Více takových neotřelých projektů prosím! *85%* ()

tein

Povedený ulítlý polský komediální seriál kde si Poláci výborně dělají legraci sami ze sebe, ze zvyklostí a stereotypů, ale mnohdy i z moderní doby a aktuálních problémů či trendů, přestože se děj odehrává v roce 1670. Škoda je, že je to pod taktovkou Netflixu, a tedy i ten černý a zcela nevhodný humor se drží na hranici korektnosti dle dnešních zcela nesmyslně omezujících pravidel. Škoda, velká škoda, protože jinak by to byla úplná bomba. Doufám, že se časem dočkáme i dalších sérií a tvůrci neztratí dech, případně ještě přitvrdí. ()

blase

Zdejší recenze a komentáře krásně ukazují, jak jsou české stereotypy o Polsku zastaralé nebo falešné a jak málo Češi vědí o polské kultuře a společenském životě. "Polákům se to prý moc nelíbí, protože nejvíce si utahují z jejich slavné historie a národní hrdosti." - jo, a proto skoro všichni kritici v Polsku psali, že se jedná o jeden z lepších polských seriálů posledních let, na polském protějšku ČSFD "1670" má hodnocení 8/10 a na polském internetu stále kolují hlášky a memy ze seriálu. "Vůbec nechápu jak tohle mohlo projít a hlavně vzniknout v konzervativním Polsku" - no, já taky nechápu, jak v konzervativním Polsku mohl vzniknout anticírkevní film "Klér", který zhlédlo přes 6 miliónů diváků, jak mohl vzniknout romantický film "Slon" o homosexuálním vztahu dvou mužů, jak vznikají vědecké knihy o polském antisemitismu a jak polské spisovatelky (Tokarczuk, Goerke, Filipiak, Gretkowska) v raných 90. letech mohly psát úspěšné feministické romány. To je teda záhada. Pokud se někdo v polské kultuře orientuje tak ví, že v dnešním Polsku panuje určitý trend revizionistické a kritické interpretace vlastních dějin, což se týká i (pop)kultury. Řekl bych, že Poláci jsou obecně víc sebekritičtí a nekompromisní než Češi, obzvlášť v uměleckých a intelektuálních kruzích. Společenská realita není jako fotografie, ale právě jako film - mění se v čase, takže je jasné, že dnešní Polák má opravdu pramálo společného s Polákem z 80. nebo 90. let 20. století. Polsko je totiž "malá Amerika" - najdete tam jak pánbíčkářské fanatiky, tak i velmi progresivní liberály a levičáky. Asi není divu, že Netflix točí své seriály právě v Polsku, a ne v Česku. ()

stringers

Totální úlet tohle přirovnávat k Monťákům - možná tvůrce letmo zahlédl minutu a řekl si že něco podobného splácá. Během prvních 5ti minut seriál odhalí vše co ohledně humoru dokáže nabídnout - naprosto předvídatelný laciný a stupidní pseudohumor postavený na kontrastu doby a už se to bohužel nikam neposune. Zdejší hodnocení opět případ pro Máldra a Skalijovou... ()

Martyrium

Super. Veľká zábava od začiatku do konca, s par výhradami. Epizódy boli miestami nevyrovnane, bohužiaľ aj s obcasnou vatou. Niektoré gagy boli už akoby nasilu, a uvítal by som radšej čiernejsi humor a téma "vraždy" magnatovho syna ma tiež až tak nevzala. Ako celok však nadpriemer. ()

Cornelius

Velké překvapení! Svěží, zábavné, vtipné. Rozumím polštině a díky tomu jsem si užil bez degradujícího českého dabingu. Jen více takovýchto počinů! ()

Fidgi_Vole

Jsem naprosto nadšenej. Jak mohlo v konzervativním Polsku vzniknout něco, co tak strašně trefně zesměšňuje jejich (a vlastně i naši) historii a kulturu? To je naprosto úžasný. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD