Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

pornogrind

Konečně jsem se k tomuhle kultovnímu braku nechvalně proslulého režiséra Eda Wooda dokopal. Ještě pár let nazpět bych asi dal jasnej odpad. Dnes už jsem ale natolik otrlej, že dokážu ocenit i takovou filmovou „zhovadilost" a ještě se u ní dobře pobavit. Navíc ten nápad není vůbec špatnej. Mimozemšťani(vypadají jako lidé) se rozhodnou oživit mrtvé a dát tímto způsobem(nazývají to plán9)lidem za jejich blbost za vyučenou. Jen to provedení je tak otřesný, odláklý a laciný, že se tomu člověk prostě musí smát. U toho se nelze nebavit. Z mnoha důvodů prostě ty slabší 4hvězdy dát musím. ()

EdaS

Hvězdičky v tomto případě samozřejmě znamenají jen zábavnost. A já se bavil celkem dost, byť je celý film o něco solidnější než fascinující Glen or Glenda - třeba zde nenajdete tolik naprosto mimózních dokumentárních záběrů, či komentářů, týkajících se zelených draků na zápraží. Ale i tak jede Ed naplno: několikanásobné střídání dne a noci v jednom záběru, nahrazování herce, který umřel, dvojníkem, co si drží před obličejem plášť, modýlky létajících talířů, celková šílená ujetost a nelogičnost příběhu - to prostě musíte vidět! Vlastně jen v případě, že kladně odpovíte na úvodní Criswellovu otázku: "My friend, can your heart stand the shocking facts of grave robbers from outer space?" :o) ()

MikeCool

V dobách, kdy bylo pouhé spláchnutí záchodu velkým filmovým přestupkem se vůbec nedivím, že tak absurdní film hodně amatérského typu, jako je Plán 9 nesklidil v té době moc příznivé ovace. Po shlédnutí strhujícího životopisného filmu Ed Wood o jednom z nejhorších (či nejgeniálnějších) režisérů všech dob Edwarda D. Wooda Juniora jsem se rozhodl shlédnout jeho největší pýchu Plán 9. Ano, je to film nehorázně velkých (ne)kvalit a zřejmě jsem nic tak směšně amatérského dlouho neviděl. Například hodně známá scéna s dvojníkem Bela Lugosiho, který si zakrýval obličej rukou, aby "nebylo vidět", že se nejedná o Lugosiho, nebo též známé UFO talíře na rybářském prutu (hned v první scéně s těmito UFO talíři byl jasně vidět provázek, na kterém talíř visí), dále také směšné vybavení UFO stanice s ještě podivuhodnějšími "mimozemšťany", kteří hovoří stejným jazykem jako pozemšťané a dokonce stejně krvácejí. Nezapomenout nemůžeme ani podivuhodný střih a mnohdy značně viditelné kulisy. Takových paradoxních perel je zde mraky. Nenajde se snad minuta, kde by nebyli vidět jasně amatérské, filmové chyby. Ale i přes to, že toto je fakt jeden z těch nejhorších filmů co kdy vznikl (a promítal se dokonce v kinech) nemohu tento velký paradox ohodnotit odpadem. Způsob jakým Ed Wood filmy (nejen tento) natáčí je přímo pozoruhodný, až vtipný a ledajaký režisér by si z něho měl brát příklad. On dal v té době filmu nový rozměr, ale bohužel byl velice nepochopený, protože i přesto že Plán 9 je velký příklad té nejhorší profesionálně amatérské tvorby, Wood se snažil sdělit světu, že možná nejsme jediný živí tvorové v tomto vesmíru a že by se nad tím měl člověk zamyslet. Edward D. Wood Jr. se stal hlavně po shlédnutí již výše zmiňovaného životopisného filmu Ed Wood, ale i po shlédnutí devátého plánu, mým velkým vzorem. "Jestli mě chcete poznat, podívejte se na film Glen or Glenda, to jsem já, to je můj příběh, ale Plan 9 je moje hrdost, moje radost. Použili jsme tam kryty na kola od Cadillaců jako létající talíře." – Ed Wood ()

Matty

Na světě je mnoho špatných režisérů, Edward D. Wood Jr. má to štěstí, že je z nich nejhorší. Plan 9 from Outer Space je obdivuhodným výsledkem naprosté režijní neschopnosti. Zapomeňte na to, že filmy zpravidla mívají něco jako příběh, že herci hrají, že kulisy nevypadají a nechovají se jako z papundeklu, že když nad městem prolétává UFO, tak nevypadá jako alobalové cosi zavěšené na rybářském prutu, zapomeňte na to všechno a užijte si film nadpozemských kvalit. Něco podobného prostě člověk stvořit nemohl. Jak totiž ví nejenom Tim Burton, Ed Wood byl bůh! Zajímavé komentáře: Cival, zputnik, Marius, Dadel, Véča, Brennos, Divočák, Allan ()

InJo

Něco tak roztomile špatného a naivního si hodnocení odpad! prostě nezaslouží... ;) Plán 9 je kultovní sračka, o jejíž filmařských (ne)kvalitách nemůže být sporu (tenhle film je bezkonkurenční učebnice filmových chyb a totálního neumětelství), ale ta Woodova láska k filmařině a neuvěřitelně směšná řešení snad všech scén vyvolávají pocity, jaké při sledování filmů nezažívám zas tak často. To plné hodnocení je však každopádně především recese (navíc nevím, jak to zhodnotit spravedlivě - přeci jen ta velká míra nechtěné zábavy taky určitě hraje svou roli). ()

• Vznikla i stejnojmenná počítačová adventurní hra, ve které šlo o to získat zpět kotouče s filmem, které odcizil Lugosiho dvojník. Ke hře byl přibalen i samotný film na VHS kazetě. (DaViD´82)
  • V knize The Golden Turkey Awards byl označen za nejhorší film všech dob. (Kulmon)
  • Na název filmu odkazuje pojmenování experimentálního distribuovaného operačního systému Plan 9 od Bell Labs. (Drom)