Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (87)

spiritus 

všechny recenze uživatele

Zajímavý, mírně poutavý a příběhově neotřelý filmový počin, který nadruhou stranu naráží na dějovou vlažnost a přímočarost. Nevím přesně, jak se k hodnocení tohoto filmu postavit, jelikož to není přesně šálek mého čaje. Když to budu brát podle svého indexu návratnosti se k filmu, tak by měl dostat 2 hvězdy. Film jsem viděl tuším 2x a to necíleně a víceméně náhodně a nic mě na něm nezaujalo tak, abych ho někdy sám vyhledal a znovu se na něj podíval. Nadruhou stranu je fér, přidat ještě jednu hvězdu, za poměrně slušné herecké obsazení, scénář a dobře zvládnutou režii. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Případ, dnes už ovšem jen příběh, Martina Guerra neztratil od 16. století, svoje magické napětí v hledání podstaty osobnosti a její možné zaměnitelnosti. Svůj vlastní osud je to, čeho si asi ceníme nejvíce - ani ten, jehož osobní historie není záviděníhodná, nechce chodit v cizích botách (viz scéna u ševce, která se opakuje ve všech verzích). V tomto kontextu upozorňuji na skvělou a mimořádně napínavou rozhlasovou hru Michala Lázňovského: Případ Martina Guerra. Přitom komerční verze Jona Amiela má ovšem také své kouzlo, i když se mu dá mnohé vytknout. Předně první půlka je mnohem lepší než ta druhá; a především změny na venkově vyžadují dlouho dobu, ani v Rusku nešla kolektivizace tak rychle. Na rozdíl od nepatřičně zromantizovaného příběhu, bylo realisticky podáno pěstování virginského tabáku, který kvete růžově a květy se zaštipují, a také se musí fermentovat, protože je slabý (já jsem při filmu kouřil svůj silný selský tabák, též fermentovaný, ale zředěný listem podbělu, mařinkou vonnou a konopím, navíc zpracovaný technologií lorda Cavendishe se zázvorovým likérem). Pozn.: na rozdíl od většiny recenzentů mě herci moc nebavily. Mám pocit (i z jiných filmů), jako by Richard Gere udělal občas nějaké gesto nebo nasadil nějako grimasu atp., které nejsou v souladu s postavou, kterou hraje. Ale ještě k filmu: Martina Guerra (nezaměnit s Richardem Gerem) byl pověšen za to, že si osvojil cizí identitu a požíval výhod, která mu přinášela. Je takové vyústění možné i nyní? Nebo je tak nepochopitelné, že se musela zkonstruovat "další vražda"? ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Ačkoli jsem tento film znal, že se jedná o remake jsem opravdu netušil. Romantické drama z druhé poloviny 19. století je asi nejvíc hlavně o sbližování Jodie Foster a Richarda Gera. Pravda je, že oba herce mám rád, zvláště J. F. je vždy skvělá, ale ti dva k sobě opravdu moc nepasovali a zrovna zde bych Jodie neobsazoval. Na typologii své postavy se prostě nehodila a ke Gerovi měl být někdo působící trochu víc jemněji. Nic proti slavné herečce, ale ona stále vypadá jako ledová královna a romantiku v ní hledat těžko. Nevím, zda je konec úplně očekávaný, protože klasicky bych od Hollywoodu čekal závěrečný zvrat směřující k happy endu, ale snímek nám toho moc neřekne ani o době, ve které se odehrává. Nedozvíme se nic o občanské válce a hnutí mužů v kuklách, které je skoro to nejzajímavější a jež jsem od počátku považoval za Ku-klux-klan. ()

curfew77 

všechny recenze uživatele

Čirá esence filmového řemesla, což samo o sobě by ještě jistě stačit nemuselo. Ale fantastickou Fosterovou, přesvědčivého Gera a nádhernou výpravu plnou věrohodných exteriérů doplňuje navýsost dojemný a citlivě natočený příběh, o kterém se vyplatí přemýšlet po celý zbytek večera. Málo, pramálo je filmů, které mě dokázaly dojmout natolik, až se i mně, okoralému třicátníkovi draly slzy do očí. Návrat Sommersbyho byl, je a bude jednou z výjimek. A kdykoli se objeví v programu, neodolám. 100 %. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tenhle film jsem uz videl hodnekrat, rek bych tak petkrat, ale nepamatuju si, ze bych aspon jednou videl zaver filmu, takze jsem v podstate celej film videl az ted. A nijak to nezmenilo muj nazor na film, to jest, ze se jedna o skvelej film. Nekdo by moh rict, ze film pusobi trochu levnejc, coz je sice pravda, precejen to misty vypada jak Doktorka Quinnova, ale to, co filmu schazi na kulisach, skvele vynahrazuje vytecna hudba, ktera by se klidne hodila k mnohem vypravnesimu filmu. A i kdyz se toho ve filmu moc nedeje, presto svizne odsejpa a ani na moment nenudi, taky diky skvelejm hercum, hlavne Jodie Foster a Billu Pullmanovi. Gere se taky prekonava, ale proste ma obcas ten svuj tupej veselej vyraz. Cekal jsem, ze bude na konci nakej velkej projev, coz bylo, ale tady jsou motivace hlavniho hrdiny krapet jiny, takze je to v podstate originalni. Na tenhle film se vzdy rad podivam. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)
  • Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)

Reklama

Reklama