Substance

• Velká Británie The Substance (více)

Kdo nikdy nesnil o lepší verzi sebe sama? Stárnoucí hvězda televizních obrazovek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší, krásnější a dokonalejší. Má to jeden háček, musí se dělit o čas. Jeden týden pro ni, jeden týden pro její nové lepší já, Sue (Margaret Qualley). Každých sedm dní. Dokonalá rovnováha. Snadné, že? Pokud vše dodržíte, co by se mohlo pokazit? Film režisérky Coralie Fargeat je trefnou, ostrou a šokující satirou, která ohromila filmový festival v Cannes a odvezla si Cenu za nejlepší scénář. (Aerofilms)

dubinak

Film, který otřásl celým festivalem, protože jeho název se od první projekce skloňoval ve velkém. Absolutní vrchol ženské hororové režie a Coralie Fargeat ukazuje, že feministická témata v hororu pod ženskou taktovkou zažívají golden age a nehodlají se utlumovat, ba naopak. Mistrovsky zvládnuté střihy a záběry, které vás prostě donutí ani nemrkat. Designové interiéry, styl, cool hudební podkres, krásná móda, ale i pošušňání pro fandy gore. Čekala jsem něco trochu jiného, ale dostala jsem něco mnohem lepšího. Poskytovatelé substance tu nejsou ani na chvíli a seznámení s nimi je nulové, což dělá tento film ještě mnohem zajímavějším sci-fi hororovým komorním snímkem, kdy se hlavní hrdinka vyrovnává se svými špatnými rozhodnutími úplně sama. Projekce trvala až do jedné do rána, ale Substance mi svým videoklipovým barevným a estetickým vizuálem držela oči široka dokořán, přilepené na plátně a celé publikum Velkého sálu při závěrečné scéně nadšeně tleskalo a atmosféra byla úžasná. Takových filmů už je opravdu málo, ale ani na moment neváhám s pětihvězdou. Tohle chci vidět znovu v kině. KVIFF 2024 ()

KajusaK

Tak to byl nářez! Vynikající (a v realitě nestárnoucí) Demi Moore, která byla pro tuhle roli úplně stvořená. Perfektní hudba, kamerové střihy (Requiem za sen inspirace?). To je film u kterého fakt neusnete ani o půlnoci na KVIFF. Zajímavé a propracované téma, které neustále graduje. Přejdeme přes mnoho žánrů - komedie, horor, drama, pár akčních bojových scén.. Poslední minuty už jsou trošku cringe, ale i tak to stálo za to! [KVIFF, 2024] ()

IviDvo

Demi Moore is back! A v takovéhle pecce! Když se mě kamarádka zeptala o čem to je, řekla jsem: něco jako Smrt jí sluší, ale modernější, odhalenější, upřímnější, odvážnější, syrovější, psychologičtější, a hlavně… krvavější! Neskutečně dobře jsem se bavila, ale zároveň mě film donutil přemýšlet... Sama si stárnutím ještě v tuto chvíli zatěžovat hlavu nemusím, ale čeká mě to, a mám kolem sebe ženy, které jsou v podobné fázi života jako hlavní hrdinka (jen nejsou slavné), a vidím, že je to těžké břemeno… Tělo není tak svěží a pevné jak bývalo, muži se za vámi už neotáčí… a strašně moc si to dokáže zahrát s psychikou, a sebehodnotou... to je podle mě vykreslené dokonale. Co si budeme povídat, svět vždy byl, stále je a asi vždy bude klást obrovský důraz na vzhled. A pak o vás, vaší hodnotě a vašem životě rozhoduje takový slizák, jako ten, kterého hraje Dennis Quaid: perfektní kontrast. Za mě filmový zážitek roku, který si dám, i přes tu finální přehnanost a absurdnost, mile ráda ještě jednou. [Festival de Cannes 2024] ()

regressiv

Nezabudnuteľný film. A nielen preto, že pri scéne zašívania som skoro omdlel v kine, čo sa mi ešte nikdy nestalo. Odhliadnuc od toho, že film Substancia má skvelú myšlienku podporenú perfektným scenárom, je to jedna veľká pocta kinematografii. Strašne ma bavila tá hravá réžia, od prvej scény s hollywoodskou hviezdou, až do totálne vyhroteného záveru. Vyslovene som krochkal blahom a hovoril som si, že ak by som raz točil svoj vlastný film, snažil by som sa o niečo veľmi podobné. Z každého uhla kamery, mizanscény, nápadu na vás žmurká Kubrick, Aronofsky, Lynch, Carpenter, Hitchcock, Tarantino, či dokonca Peter Jackson v jeho filmových začiatkoch. Režisérka Coralie Fargeat tieto vplyvy nijak nepopiera, práve naopak. Sama na nich vizuálne, či hudobne upozorňuje a vzdáva tak vyššie menovaným legendám hold. Demi Moore, aj Margaret Qualley podávajú životné výkony, pričom pri prvej menovanej sme svedkami vydareného comebacku a pri druhej menovanej nádeje na veľké veci do budúcnosti. Ako som už spomínal, záver filmu je riadne over the top a samého ma prekvapilo, že každou scénou sa hranica bizarnosti a brutality posúvala vyššie a vyššie. Len pre otrlých divákov! [30. Art Film Fest Košice] ()

Azurose

Audiovizuální lobotomie v podání Demi Moore a Margaret Qualley. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl a vsadím se, že ani neuvidím. Film kombinuje úžasnou kameru, nadupaný scénář a intenzivní zvuk. Celou projekci jsem proseděl se sluchátky v uších, abych si neodesl kromě velmi silné katarze i migrénu. Příběh na diváka hází jednu střelu za druhou, a tak jsem si užil něco přes dvě hodiny intenzivního zážitku. Tahle satirická podívaná by se měla promítat jen skupinám lidí, v jednom člověku by to nebylo ono. A kdyby se nadavovalo jednomu, lepší je, když se bude nadavovat všem. A to v tom nejlepším slova smyslu! [KVIFF 2024] ()

zelvicka.

Jsem si vědom, že film byl natočen tak, aby zážitek byl z něj takový, který jsme měli. Tenhle film prostě všechny věci, které dělá, dělá na 120%. Pokud jde o zachycení ženského těla, je to soft porno, ve chvíli kdy máte slyšet hlasitý zvuk, jste ohlušeni, když jde o zachycení něčeho nechutného, chce se vám zvracet. Při scéně z bouračky mě začal bolet krk a mozek mi připomněl vůni vybouchnutých airbagů. Zažívat nějakou takovou emoci na maximum po 80% filmu je INTENZIVNÍ téměř k nesnesení. Při stopáži 140 minut jsem posledních 40 minut koukal na hodinky, kdy to skončí. Na druhou stranu doporučuji všem, kteří chtějí unikátní filmový zážitek, sedět dostatečně blízko plátna a nechat se pohltit tímto opusem ()

gulista

Absolútna bizarnosť až absurdnosť, ktorá v sebe kontrastne mieša nahotu tela s explicitným násilím, nechutnosťou a deformáciou ústiaca až do pompézneho finále. The Substance neustále prekračuje istú pomyselnú hranicu vášho očakávania. Výsledkom je šialená a intenzívna multižánrová esencia inšpirovaná filmovým svetom, kde hlavnú kostru tvorí zničujúca túžba po dokonalosti krásy a hyperzviditeľneniu v procese vysatia seba samého skrz-naskrz danou pornografickou spoločnosťou. Zmiešané reakcie divákov vravia za všetko. Nezabudnuteľné. 85% ()

TOMEK17

10/10. Coralie Fargeat právě vypustila jeden z největších body hororů všech dob s THE SUBSTANCE. Totální nápor zvuku, zuřivosti a groteskní krve, který likviduje je naše zaujaté posedlosti krásou a sebeobrazem. Čelí nevyhnutelnému stárnutí způsobem, ze kterého se vám bude dělat nevolno, zatímco fanoušci hororů budou mít nechutnou radost z jeho ohromujícího zvukového designu a praktických efektů make-upu. Demi Moore je senzační v jedné ze svých nejlepších rolí za poslední roky, zatímco Margaret Qualleyová nadále dokazuje, proč je jednou z nejnebojácnějších hereček současnosti. Třetí akt je jedním z nejpřehnanějších, nechutnějších a nejlepších příkladů poslední doby, co žánr může nabídnout, spojením prvků The Elephant Man, Scanners a mnoha dalších. Viděl jsem ho ve Varech ve Velkým sále a  opravdu to byl nezapomenutelný zážitek na který budu myslet sakra hodně dlouho. [58.KVIFF] ()

iz67

Je to vtip, se všemi zkratkami, který vtip musí mít. A audiovizuální hodokvas k tomu. Výborný. Samozřejmě od toho můžete chtít hlubokomyslnou metaforu atd atd, a pak asi pravém namítnete, že to je vlastně moc jednoduchý, placatý, s víc než očekávatelným dějem, neskutečně natahovaným koncem. Ok. Já ale volím první variantu. (Ale ten konec byl i na vtip opravdu moc dlouhý, a proto 1 hvězda dolů). [I když Palmu zrovna za scénář moc nechápu]. ()

Te_reza

What the fuck?! V první polovině nahý zadky (jedna hvězda pro Demi za ten její) umělý kozy, stehna, třísla.. v druhý vnitřnosti, krev a bůh ví co ještě. Spádem mi to připomínalo film Matka! podobně zvrhlá odporná podívaná. ()

DenisR

Nejodpornější, nejhnusnější a nejkrvavější film, jaký v životě uvidíte. Lidi ve Varech to nedávali. Uhýbali pohledem, rukama si zakrývali oči nebo ze sálu rovnou zdrhali. Chlapi se za mnou smáli a štěstí, že paní vedle mě neskončila s psychickou újmou. Velký favorit dalších Oscarů minimálně za herecké výkony, kameru, zvuk, masky a kostýmy. Pár věcí zůstává nedořešených, ale pro celkový význam snímku to vlastně ani nevadí. The Substance je rozhodně film do kina, který v pohodlí domova nebude mít takovou sílu jako v kině, kde mě zvuková složka naprosto uhranula. Navíc nevím, jestli zvládnu snímek vidět znova. Kam se hrabe Salo anebo 120 dnů Sodomy. U tohodle budete mít husinu až na místech, kde slunce nesvítí. ()

MFA

Jeden z nejsilnějších film. zážitků. Třeba už jen pro to, jak působil na Varské publikum. Nikdy jsem neviděl takhle šokované a zaražené reakce po skončení filmu, kdy lidé ještě za tmy chvatně opouštěli sál. Neuvěřitelná ošklivost a dokonalé hororové postupy. Pozor, tenhle film reálně dovede citlivému divákovi způsobit trauma a proto by se na něj neměl nikdo cit. dívat. :-) ()

maitton

No do prdele, dynamická dokonalost, kdo stavěl ten příběh je fenomenální profík. Že hraje Demi bomby nikoho nepřekvapí, ale že výtvarníci takhle doplní celý feel včetně cesty za hranice reality a makro záběrů s ASMR momenty. Love it! Za mě zatím objev z KVIFF24. Ano, tohle stojí za to vidět. ()

kinoholik

Dvě herečky, dvě skvělé figury, obě se je nebojí odhalit. Film má dynamiku i myšlenku. Nejsem si vůbec jist, kolik diváků ji vůbec pobralo. No dobře: má skutečně právo na úspěch a štěstí jen mladí a krása a je potřeba tomu obětovat lautr všechno? Demi vyfikla úžasnou roli. Mladá je pěkná, dobře se na ni dívá. Pořád nevím, jestli blbě hrála, nebo to byl režijní záměr. ()

mrtvej_pes

Exces na 100 % - jak tématicky, tak formálně. Nevím, jestli to bylo karlovarským velkým sálem, kterej má dost hustý ozvučení, ale tohle byl opravdu audiovizuální terorismus, na kterej v životě nezapomenu, a bojím se, že takovýhle zážitek už nebude neprodukovatelný. Je to jako kdyby David Lynch vyšňupal kilo kokainu a pak po vzoru Mulholland Drive zrežíroval body hororovou verzi Requiemu za sen a v posledním tažení týden v kuse sledoval střídavě Jacksonovo Dead Alive s Carpenterovým The Thing. Jestli holdujete těmto filmům, tak si Substanci rozhodně zapište na seznam. Demi Moore a Margaret Qualley jedou na maximum, střih je přehledný, ale zároveň diváka rozloží na základní součástky, že není ani čas přemýšlet, a jste opravdu VE FILMU. Cítil jsem se naprosto pohlcen a rozložen, jako kdyby mě ubíjelo 100 dětí a já se u toho nahlas smál. Opravdu nevídaná záležitost, který snad jednou bude představitelem modernímu camp hororu s artovým přesahem. Kurva, to bylo tak dobrý :D ()

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)