Reklama

Reklama

Horizont události

  • Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (872)

JFL 

všechny recenze uživatele

Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší. Když v roce 1979 s tímto sloganem přišel do kin kanonický Vetřelec, odstartoval svým úspěchem renesanci subžánru sci-fi hororu. Ten se těšil velké popularitě v Americe padesátých let, kdy snímky o zlotřilých mimozemšťanech žily z paranoie vůči východnímu bloku, případně odrážely hrůzu z jaderné katastrofy i rapidně se rozvíjející vědy. S ochladnutím ideologického běsnění a především pak tváří v tvář reálnému závodu o dobytí kosmu přišel žánr o svou hybnou sílu a jeho příspěvky se staly zábavnou výplní nočního vysílání televize. Vetřelec coby čistokrevný horor postavený na psychologických a mytologických archetypech připomenul, že neprobádané dálavy mezihvězdného prostoru mohou skrývat hrůzy, které ze Země, kde vědecký pokrok okrajoval sféry tajemna a iracionálna, závratně mizely. Nadcházející dekáda přinesla vedle přímého pokračování a desítek laciných kopírek směřujících na bující videotrh také další dnes ikonické příspěvky, které sci-fi horor ustanovily jako jednu ze stabilních žánrových kategorií, jež se má čile k světu dodnes, jak ukazuje letošní premiéra Život (Life, 2017). Devadesátková produkce Horizont události je sympatická tím, že nijak nezastírá svou brakovost, ale vedle šestákové přímočarosti vlastní VHS titulům se chlubí také působivými efekty a výpravou i strhujícím formálním rukopisem. Režisér Paul W.S. Anderson, který proslul svými hyperrealistickými videoherními filmy v čele se sérií Resident Evil, za pomoci efektních kamerových kompozic a rychlého střihu proměňuje omezené prostředky a několik málo studiových interiérů na pohlcující horskou dráhu vesmírnou archou hrůzy. Na rozdíl od hrůzy personifikované do roztodivných mimozemských tvorů, Horizont události kráčí ve šlépějích lovecraftovského absolutního zla dalece přesahujícího malého člověka, které spojuje s prvky groteskně fyzických hororů Cliva Barkera. [psáno pro LFŠ 2017] ()

Divočák 

všechny recenze uživatele

Liberate tuternet ex infernis! Vůbece se nedivím, že po tomhle filmu svěřili Andersonovi režii Alien vs. Predátor (to, že to dopadlo tak jak to dopadlo, je věc jiná). Já bych to totiž udělal taky. Snad žádný film od Cameronových Vetřelců totiž neoplývá tak skvělou space hororovou atmosérou jako právě Event horizont. Béčkař Anderson se neuvěřitelně pochlapil a už od samého začátku drží diváky přikované hluboko do sedaček. Nápad s lodí, která cestuje skrz prostor a čas, ale proletí při tom samotným peklem, působí navíc dostatečně děsivě a pro neznalce sci-fi (jako třeba mě) taky hodně originálně. Škoda jen, že tomu ke konci trochu dochází tempo a jako vždy se zachrání "ti nejhezčí" a nejukecanější. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ja si nemuzu pomoct, ja mam tenhle film proste rad a i kdyz jsem ho uz videl nekolikrat, vzdy se na nej rad znovu kouknu. Pribeh ma film vcelku slusnej, sice se to pak zvrtne v klasicky strasidelny sceny na vesmirny lodi, ale to je fuk. Lekacky vicemene fungujou, navic tu jsou opravdu pekny krvavy zabery. Triky mi prisly taky vcelku slusny. Fishburne je jako kapitan lodi presnej, dokaze udrzet moralku a mit respekt, ale neni to zadnej idiot co by buzeroval a Sam Neill se na vedce skvele hodi a je fajn ho videt jako zaporaka. Navic ma film skvelou atmosferu, je napinavej a nema zadny vetsi hluchy misto, takze ho klidne muzu zaradit mezi jeden z nej sci-fi hororu, jeden z nej Andersonovo filmu a dat mu plnej pocet. Jen skoda, ze film asi nikdy neuvidime v puvodnim sestrihu. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Film, ktorý vo mne na začiatku vzbudil záujem (svojou ponurou atmosférou vesmíru) a uviedol ma do deja, aby ma vzápätí na to previedol sériou tupých, nezmyselne zostrihaných, nič nevysvetľujúcich scénok, nefungujúcich v myšlienkovej a čo ma prekvapuje, už vonkoncom nie v zábavnej rovine. Obsahovo zmätený, chaotický, vizuálne neatraktívny horor, ktorý je absolútne nemožné akýmkoľvek náznakom prirovnať k mainstreamovému Votrelcovi. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Kde byla vesmírná loď Horizont události po celých sedm let? Nejspíš v Pekle, jak zjistí posádka záchranné lodi, která se za ní vydala k Neptunu. Doktor Weir (skvělý S. Neill) sestrojil vesmírnou loď s nadsvětelnou rychlostí! Tedy, ona není tak rychlá, ale k přemisťování v prostoru a času využívá speciální bránu, takže zkrátka do nekonečné vzdálenosti skočí. Nu, není to nic neznámého, jelikož kdysi dávno v jedné předaleké galaxii takhle létali běžně.....ovšem na Zemi je to novinka. Dnes trochu pobaví údaje, kdy v roce 2015 byla první stanice na Měsíci, v roce 2035 byl kolonizován Mars atd. Ostatně v polovině minulého století si mnozí mysleli, že v roce 2000 budou na Zemi už jen roboti... Vizuálně působivý snímek odehrávající se většinu času na lodi, která získala kdesi v hlubinách kosmu vědomí. Obrazy zkázy a smrti, které se v podobě halucinací objevují směrem k závěru stále častěji, jsou znepokojivé a mrazivé. Hodnocení ponechávám, protože pro mne tenhle snímek příliš nezestaral. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (40)

  • Režisér Paul W.S. Anderson se kvůli práci na filmu vzdal možnosti pracovat na komiksové adaptaci X-Men (2000). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že chtěl po snímku Mortal Kombat (1995) s přístupností PG-13 natočit drsnější film s ratingem R. (curfew77)
  • V úvodní snové sekvenci filmu můžeme na jedné z knih, která proletí kolem kamery, spatřit foto a jméno režiséra. (HellFire)
  • Každý člen posádky měl na sobě oblek s vlajkou rodné země. Dr. William Weir (Sam Neill) jakožto Australan má místo oficiální australské vlajky na obleku vlajku Austrálců (Aboridžinců), tedy původních obyvatel kontinentu. (Džejkop)

Reklama

Reklama