Reklama

Reklama

Horizont události

  • Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (880)

Faustka 

všechny recenze uživatele

Vrátil se z neprobádané temnoty, aby přivezl tu nejniternější formu zla.. Existuje východisko? Žádné!! -)) Laurence Fishburne, jako hrdinský kapitán, neopouštějící svoji posádku za žádných okolností a Sam Neill, tvůrce "Horizontu události", spjatý se "svou" lodí, poutem otcovským. ;) Sci-fi..mrazivé, jak vesmír sám... ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší. Když v roce 1979 s tímto sloganem přišel do kin kanonický Vetřelec, odstartoval svým úspěchem renesanci subžánru sci-fi hororu. Ten se těšil velké popularitě v Americe padesátých let, kdy snímky o zlotřilých mimozemšťanech žily z paranoie vůči východnímu bloku, případně odrážely hrůzu z jaderné katastrofy i rapidně se rozvíjející vědy. S ochladnutím ideologického běsnění a především pak tváří v tvář reálnému závodu o dobytí kosmu přišel žánr o svou hybnou sílu a jeho příspěvky se staly zábavnou výplní nočního vysílání televize. Vetřelec coby čistokrevný horor postavený na psychologických a mytologických archetypech připomenul, že neprobádané dálavy mezihvězdného prostoru mohou skrývat hrůzy, které ze Země, kde vědecký pokrok okrajoval sféry tajemna a iracionálna, závratně mizely. Nadcházející dekáda přinesla vedle přímého pokračování a desítek laciných kopírek směřujících na bující videotrh také další dnes ikonické příspěvky, které sci-fi horor ustanovily jako jednu ze stabilních žánrových kategorií, jež se má čile k světu dodnes, jak ukazuje letošní premiéra Život (Life, 2017). Devadesátková produkce Horizont události je sympatická tím, že nijak nezastírá svou brakovost, ale vedle šestákové přímočarosti vlastní VHS titulům se chlubí také působivými efekty a výpravou i strhujícím formálním rukopisem. Režisér Paul W.S. Anderson, který proslul svými hyperrealistickými videoherními filmy v čele se sérií Resident Evil, za pomoci efektních kamerových kompozic a rychlého střihu proměňuje omezené prostředky a několik málo studiových interiérů na pohlcující horskou dráhu vesmírnou archou hrůzy. Na rozdíl od hrůzy personifikované do roztodivných mimozemských tvorů, Horizont události kráčí ve šlépějích lovecraftovského absolutního zla dalece přesahujícího malého člověka, které spojuje s prvky groteskně fyzických hororů Cliva Barkera. [psáno pro LFŠ 2017] ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Tahle loď je zkurvená! - Děkuji za vědeckou analýzu." Občas si rád zobnu přiměřenou dávku haluškoidního sci-fi a většinou mi celkem chutná, ale v tomto případě jsem trošku na rozpacích. Ono se mi to totiž celkem líbilo, ale mezi posádkou jsem nedokázal nenalézt ani jednoho astronauta, pro jehož záchranu bych byl ochotný nasednout do raketoplánu či alespoň zavolat na linku 112, takže mám takový dojem, že někde při výrobě tohoto snímku došlo k drobnému zaváhání. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Jeden ze dvou filmů, ze kterých mi bylo fyzicky nevolno. (Tím druhým je 120 dní Sodomy, pokud vás to zajímá:) Ale pozor, to není výtka - naopak si toho cením.:-) Ono v dnešní době už není jednoduché natočit horor, který by dokázal takového otrlého cynika jako jsem já zcela upřímě a nefalšovaně zhnusit:-) Paulu Andersonovi se to povedlo. Dobrá práce!:) ()

castor 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem narazil na (samozřejmě roky starou) zprávu (tehdy novinku), že Paul Anderson dostal po propadáku Horizont události další šanci v podobě akční sci-fi Žoldák: Legie zkázy. Těžko šlo vytušit, že to bude ještě podstatně větší průšvih. I ten každopádně dělil diváky, protože některým se to prostě líbilo. Stejně jako v případě Horizontu události. Nicméně o tomhle kosmickém korábu nikdo roky neslyšel. Po dlouhých letech opět vyslal signál. Na záchrannou misi se tak vydává průzkumná loď, osazená poměrně zajímavými postavami. V původní lodi samozřejmě nikdo nežije, ovšem nemůže za to nějaké vetřelčí řádění, nýbrž záporné magické síly. Místy se k nám dostává solidní atmosféra, místy obdivujeme fajn futuristické kulisy a místy zase zkoumáme meze otrlosti drsnější části publika. Druhá polovina se jednoduše zvrtne, přibyde krev a ubyde logika. Holt i to se stává. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (40)

  • K práci na soundtracku najal Paul Anderson britskou kapelu Orbital, se kterou již spolupracoval na filmu Mortal Kombat (1995). Z její spolupráce s "klasickým" filmovým skladatelem Michaelem Kamenem vzešlo pozoruhodné skloubení dvou žánrů: techna a orchestrální hudby. (HellFire)
  • Poručík Starcková (Joely Richardson) má kolem monitoru zmenšeniny těchto čtyř obrazů anglického malíře Fredericka Leightona: "Planoucí červen", "Dívka s košíkem ovoce", "Élektra u hrobu Agamemnóna" a "Nausikaá". (ČSFD)
  • Zkompletování celého filmu, od produkce k finální verzi, zabralo přes 10 měsíců. (HellFire)

Reklama

Reklama