Jedinečná výzva o přežití je zde - jste na ni připraveni? Tropický ráj se pro skupinu soutěžících změní v noční můru, ve které budou muset bojovat nejen s nedostatkem jídla a pohodlí, ale hlavně mezi sebou. Pohádkovou výhru 2 500 000 korun ale může vyhrát pouze jeden. Kdo se stane vítězem? Začíná nejnáročnější show - Survivor Česko & Slovensko. (TV Nova)

Trustme

Zajímavosti z natáčení a zákulisí: Natáčelo se u Máchova jezera, na Lipně nad Vltavou, při Mušovských jezerech a koupališti Džbán. Jde o první reality show, kterou režírovali diváci a fanoušci originálního Survivoru prostřednictvím diskuzí na sociálních sítích a pomáhali tak amatérským tvůrcům postupně s režií, dramaturgií a principy. Hudbu skládal Basil Poledouris a Vangelis. Jedná se o dosud nejdrsnější reality show natočenou nejdál od civilizace, infrastruktury a fast foods za rok 2022 na území ČR. Tvůrci se nechali inspirovat tropickými lokacemi originální a populární americké série Survivor. Pro nedostatek financí však museli použít turecký fake. Stejně tak volba na dva týmy, jenž jeden tvořily celebrity byla velmi úsporná a nasazeny tak byly celebrity pouze známé divákům kanálu You Tube nebo čtenářům TV magazínu. Výběr celebrit byl konzultován s psychiatry, ortopedy a šéfkuchaři. Ti doporučili konkrétní jedince, kteří by se mohli velmi brzy sami vyřadit, ať už díky depresím z teplé deky ve spacáku nebo nemožnosti si denně zapálit jointa nebo sportovně založení uchazeči, kteří si ublíží i na rovné cestě ke koupališti Džbán. Tím také produkce následně značně ušetřila a mohla si dopřát i natáčení v klubu Duplex. Soutěžící měli na výběr z několika módních outfitů, dle počasí nebo typu soutěže, které měli poblíž natáčecích míst v karavanech. O úpravu většiny žen se staral tým maskérů, kteří to neměli vůbec lehké - upravit dámy tak, aby působily nenamalovaně, ale přitom svěže, učesaně, ale přitom zanedbaně a depilační experti dohlíželi, aby náhodou někomu něco nepovyrostlo, neboť moderní trosečník přežije pouze je-li pravidelně depilován. Samostatnou kapitolou jsou někteří z účastníků zájezdu, kteří prostě dojeli na... skautský tábor a byli překvapeni, že večer se nespí v chatkách, ale že se musí natočit pár záběrů noclehu na prkenné palandě a hasiči jim budou stříkat vodu do spacáků. Casting pořadu divákům naservíroval klasickou a Evropskou unií vyžadovanou sestavu soutěžících. Nechyběl: Bílý uprchlík z odvykačky. Černý svalovec - vymetač reality show. Žlutá ambiciózní Asiatka - vymetačka všech reality show. Blbá blondýna - vymetačka tv show. Maďarský pitbull - najdi & znič. Truhlář-filozof otrava. Sympatický moderátor rádia, který nevyhraje, protože mu scénář přikáže odstoupit. Youtuberka s povolením nasírat. Silikonová držitelka silikonových ňader. Nešikovný hloupý fitness trenér, kterému jsou svaly na nic. A obligátní ženomuž, hledající pohlaví daleko od domova. Sem tam se potěšilo pánské oko na opálené zadky i předky. Sympatie však divák těžko hledá během pěti měsíců vysílání. Přesto je třeba trošku povzbudit tvůrce, produkci a doufat, že podobný Survivor Light už nikdy nebude a rady od diváku, fanoušků Survivor Original si vezmou k srdci a buď se na to úplně vyserou a nebo natočí pořádnýho Survivora s celebritami jako jsou Jakub Prachař, Eva Burešová, Ondřej Sokol, Adam Mišík, Jan Kraus nebo Roman Prymula. ()

SHI-SHA

Edit: musím jít s hodnocením výrazně výše. V průběhu se srovnaly určité nedokonalost, tvůrcům se konečně daří dělat poutavější sesřihy. Několik posledních dílů nabralo pořádné obrátky, dějí se skvělé zvraty. Těším se na finále. A vzhledem k místnímu hodnocení a mému původnímu, dosti negativnímu komentáři, se za to celkem stydím.  Pustil jsem si to jen pro pobavení, protože jsem původního Survivora měl moc rád. Je to samozřejmě dost špatné, ani není třeba komentovat. Přesto si musím ulevit, že jsem dlouho neviděl hůř sestříhanou věc. Koho proboha napadlo natáhnout díl na dvě hodiny? Přitom jsem měl celou dobu *potlesk* sledování pocit, že je to natažené *potlesk* uměle, aby to bylo co nejdelší *potlesk*. Chápu, že je podobnou soutěž těžké realizovat a kvalitně natočit, ale tohle je opravdu bída. ()

Larushka odpad!

Hodnotím v průběhu a ne po skončení. Po poslední vysílané epizodě jsem snížila hodnocení z jedné hvězdy na odpad (#party #fullmakeup #nicedress #why?). S klasickým Survivorem tento pořad nemá společného takřka nic. Nekonečně dlouhé epizody, vyplněné prázdným plkáním. Hry jsou nesmyslně dlouhé, místo, aby se zapojoval celý tým, tak se hraje třeba na dvojičky a na 7-10 vítězství. Potom ještě rovnou o individuální imunitu, proč? Kdo si u sledování nepodřeže žíly, tak vítězí! Aby na kmenové radě po zvolení člověka následoval ještě duel s člověkem, kterého vybere vítěz individuální imunity, taky vůbec nedává smysl a prakticky to vylučuje možnost blindsidů, což je škoda, ale nevyužitý potenciál české verze to už stejně nezachrání. Je to škoda, ale vlastně jsem to, že to bude průser očekávala. Kdyby jste někdo přesto chtěl Survivora sledovat, protože vás něco v soutěži zaujalo, tak doporučuju australského Survivora, ten mi v současnosti přijde kvalitnější než americká verze. Jen se hůře shání. ()

xxmartinxx

(Po první epizodě.) Normálně bych čekal s vlastním hodnocením až po konci série, protože se to pravděpodobně změní, ale úplně první dojem je silný a upřímně řečeno nechápu, co byste přesně od česko-slovenské mutace chtěli. Jasně, je tu pár blbostí - jako je úvodní tlačení ze strany moderátorů nějaké neexistující česko-slovenské rivality, ale to jsou detaily. (Stejně tak moderátoři samotní nic moc, ale takový Big Brother žije už 20 let z toho, že Julie je roztomile neschopná vést nenucený monolog i dialog a fanoušci ji za to milují.) Taky je jasné, že střihačský tým potřebuje zajet a osobně bych uvítal větší svižnost a rozhodně lepší výběr hudby než deset let ohraná trailerová klišé. Jsem ale mile překvapený různorodostí a zajímavostí soutěžících, v kterých vidím potenciál. Survivor stojí na obsazení a tohle je dobré, i když se teprv musí ukázat, jestli se pořádně zajedou vztahy. Soutěžím očividně chybí rozpočet, ale umí se s nimi pracovat (s černobílými flasbacky bych ale ubral). První díly první série jsou rozhodně poněkud neohrabané, ale zdá se, že tvůrci pochopili, v čem spočívá síla Survivora, a já optimisticky nadhodnotím 4 hvězdy, abych trochu vyrovnal tu brutální apriorní reakci tady. Sice očekávám, že celkový dojem bude přinejlepším u 3, ale to je na první pokus pořád dobré. Taky se pořád ještě může objevit nějaký mechanismus, který to rozbije (soutěže o individuální imunity v kmenové fázi jsou zbytečné a dělají epizody repetitivními, vítězný kmen na radě, který je navíc vyslýchán, je úplně nejvíc mimo - součást hry je hodnota informací a přítomnost vítězného kmene na radě vytváří jen zbytečné znehodnocení informací, se kterými se jinak dá šikovně manipulovat. Plus opět to dělá epizodu repetitivní - tyhle věci nejsou v originálu z dobrého důvodu, ale zatím to pro mě nerozbilo hru), nebo nějaká blbá volba - a protože se díly stříhají "naživo", tak očekávám výrazné zlepšení svižnosti epizod. Ale úplně první dojem je ok. A to říkám jako někdo, kdo viděl všechny americké série několikrát a umí vyjmenovat všech 40 vítězů, takže jsem byl fakt připravený to sjet. (Po druhé epizodě.) V první řadě jsem byl v šoku, že zřejmě každá epizoda má dvě hodiny? To je absurdní. Zatím se mi zdá, že se na ostrově podařilo nabrat zajímavý materiál, zajímavé konflikty a zajímavé osobnosti, ale střih je veskrze neschopný, každá věc trvá přinejmenším třikrát déle, než by měla, lopotnost a trapnost nekonečných dialogů moderátora unuděně opakujícího stejné fráze je opravdu neuvěřitelná. Oproti tomu někdy je odkazováno na konverzace a konflikty, kterým jsme nebyli svědky, což mi vrtá hlavou ještě víc - když už to absurdně natahují, proč neukázat všechno, o čem se mluví? Nemají dost kamer na place a nechytili všechno? Předpokládám každopádně, že bylo nasmlouváno nějaké množství odevzdaného materiálu a ve střižně se zoufale snaží to nahnat tím, co mají. Nevěřím, že lidi ve střižně můžou být s tímhle spokojení. Doporučuju teda sledovat na Voyu, kde se to dá trochu přeskakovat. Jinak si ale ten pořad umím užít. Je trochu legrační sledovat tolik naivních, neotesaných hráčů, kteří se jsou schopní pohádat o tom, kdo bude kapitán - v zemích, kde se Survivor vysílá pravidelně, jsou samozřejmě hráči mnohem vytříbenější a nechovají se jako malé děti. Svým způsobem to je ale roztomilé. Ještě víc než po první epizodě se mi potvrzuje, že tu je potenciál, ale střihači musí odvést zásadně, principiálně lepší práci, aby se ho podařilo prodat. (Po čtvrté epizodě) Je opravdu neuvěřitelné, jak se to dalo tak moc zkazit. Ten pořad je přece licencovaný - neměl by někdo dohlížet na dodržení nějakých základních standardů? Pořád si trvám na tom, že se podařilo najít silné obsazení a uvnitř toho nafouklého, špatně sestříhaného balastu je zakletá dobrý série Survivora plná trochu naivních a nekultivovaných hráčů, ale taky silných konfliktů, proto jsem po první epizodě předpokládal, že to vzhledem k zaštítění oficiální značkou musí mít nějakou základní úroveň, ale postprodukce je tak naprosto zoufale amatérská, že za tím musí být nějaký bizarní příběh. Nějaký jsem už slyšel, podoba toho pořadu mi začíná zapadat do sebe a bohužel se vzhledem k produkčním specifikům zdá, že očekávat zlepšení je nejspíš marné. Dám tomu ještě tak dva díly. () (méně) (více)

Olík

Měl bych asi začít, jak jsem tak v průběhu soutěže četl různé komentáře, zřejmě zásadní informací a to, že jsem neviděl ani sekundu jakékoliv zahraničního Survivalu. Pochopil jsem, že skalní fanoušci této dobrodružné reality-show si u tuzemské verze rvou vlasy z hlavy….ok chápu, jsme někde jinde….ale já si místy vlasy trhal také a to bez jakéhokoliv srovnávání. Nulové celebrity (sorry, ale to že jsi se rozhodl nikdy nepracovat a místo toho obcházíš televize z tebe nedělá nic výjimečného) versus prostý lid = nuda versus nuda. Stále stejné soutěže, stále stejné o ničem pasáže, stále stejné dlouhé kmenové rady….tuny zbytečných minut. Postrádal jsem dynamiku, postrádal jsem napětí, postrádal jsem efektivitu. Takové zvláštní schizofrenická situace….nenechal jsem si ujít ani jeden díl, ale samotný konec mne nijak netrápil….ba naopak. Takže bych to asi shrnul takto: Pořad splnil jakýsi účel a to v určitý den a určitý čas zabavit diváka, ale čekal jsem (a očividně nejen já) mnohem víc. PS: Vítěz z mého pohledu zasloužený. ()

• Kmenová rada ve skutečnosti trvala hodinu a půl. (TheSlezy)
  • Survivor se začal natáčet krátce po novém roce v lednu 2022, doslova pár dní poté měl premiéru v televizi. Nejdříve měla být premiéra 11. ledna, poté byla kvůli problémům s covidem-19 posunuta o týden na 18. ledna. (Zix.)