Reklama

Reklama

Mstitel s píšťalou

  • Severní Korea Hong Kil-Dong (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Čhun Som je milenkou ministra Chona a matkou jeho syna Hong Kil Tonga. Tuto někdejší služku Chonova zákonná manželka ponižuje a ráda by se půvabné dívky zbavila. Když ministr dostává příkaz, aby odjel do provincie Fenjan likvidovat bandu zločinců, Čhun Som je věrně připravena následovat ho i se synkem. Po cestě jí přepadnou bandité, objednaní Chonovou žárlivou ženou. V nerovném boji oba zachraňuje stařec jménem Mu On. Chlapec, kterého nadchlo starcovo bojové umění, prosí, aby se mohl stát jeho žákem. Dostane od dědy píšťalku (aby člověk zvládl umění osobního boje, musí být citlivý na sebetišší zvuky) a začíná namáhavé desetileté cvičení. Poté začíná samotný příběh Mstitele s píšťalou, který bohatým bral a chudým dával. (TO)

(více)

Recenze (78)

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že po letech je zážitek z filmu krapet jiný, přesto jsem strašně rád, že jsem film získal v původním dabingu ÚPF. Na druhou stranu je raritkou fakt, že se tohle podařilo Severokorejcům :o) Společně asi se 7 dalšími filmy, vesměs s Čínské produkce, šlo o kung fu klasiku 80' let v našich kinech. ()

Molir 

všechny recenze uživatele

Pokud se nepletu (doufam ze ne), tak tento film byl u nas sveho casu uvaden jako "Mstitel s pistalou" (aspon tech par drobku, co jsem o nem nasel tu a tam po Inetu (http://www.asianfilms.org/korea/hongkildong.html), o tom svedci). Tech pet * je ciste nostalgicka zalezitost :-) protoze to byl snad prvni martial-arts film, co jsem kdy videl, ke vsemu jeste na velkem platne, a IMO rozhodne nebyl spatny... ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu je asi nejzajímavější to, že vzniknul v Severní Koreji. Při jeho sledování jsem se neubránil takovým myšlenkám, jako jestli tam mají vůbec nějaká kina, kde by to mohli lidi vidět, kolik jiných filmů v této zemi ještě vzniklo, jestli existuje nějaké remasterovaná verze, nebo kolik lidí ze štábu postupně mohlo skončit v lágrech. Film samotný totiž za tolik pozornosti nestojí. Herci jsou bídní, příběh o ničem a jediné co bych si netroufnul hanit je choreografie a možná chvílemi profi hudba. ()

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Souhlasím, že tohle je hodně nostalgická záležitost, ovšem odmítám dávat hvězdičky jen z nostalgie. Mstitel s píšťalou není zase tak skvělý film, aby si zasloužil plné hodnocení, ale na druhou stranu navzdory všem úlitbám se mi tenhle film opravdu líbil a kupodivu i teď líbí. Přestože jde v podstatě o pohádku o boji ochránce chudých proti nespravedlivým a krutým bohatým, která je docela nabitá komunistickou propagandou se severokorejskou příchutí (historický resentiment vůči Japoncům ztělesněný zlými černými ďábly). Bral jsem to tedy jako (trošku brutální) pohádku a podle toho to taky hodnotím. Snad si za dalších patnáct let nebudu ty čtyři hvězdičky vyčítat...:-)) P.S.: Mezi hodně velkou úlitbu řadím hlavně výroky typu "...to by znamenalo, že ovládají taoismus..." Lao-C' se musí obracet v hrobě.... ()

molotov 

všechny recenze uživatele

Komunistická agitka, která převádí příběh o Hong Kil-dongovi do podoby komunistického hrdiny, který nejdříve vyvraždí zlobivé kapitalisty a potom svině japonský, které ukradli státní poklad a berou si místní ženy (že by narážka na comfort woman?). Technicky je to na velmi vysoké úrovni (v kontextu severokorejského filmu) a především souboje jsem až překvapivě dobře natočené. ()

Zajímavosti (2)

  • Hong Gil-dong (洪吉同) je především skutečná postava korejské historie – film, i když jde v první řadě o akční podívanou, se v mnohém drží faktů. Narodil se kolem roku 1443 nebo 25. roku vlády krále Sejonga jako nemanželský syn aristokrata a vedl jednu z mnoha povstaleckých skupin bojujících proti tyranii Yeonsan-guna. V roce 1500 byl zajat za své loupeže. Údajně zemřel kolem roku 1510. (chamonix)
  • Akční režii měl na starost Sang-ok Shin. (Epistemolog)

Reklama

Reklama