Reklama

Reklama

Staré báje vikingů

  • Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Obsahy(1)

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

(více)

Recenze (90)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodné a objevné zfilmování starých polských bájí (obdoba Jiráskových STARÝCH POVĚSTÍ ČESKÝCH) vyniká precízností výpravy, důkladností scénáře a invenčností při rekonstruování staroslovanského prostředí a jeho velmi torzovitě zachované mytologie. Témata lásky a žárlivosti, lidské malosti a velikosti určitě nejsou výhradně slovanská; důsledně slovanské je však jejich ztvárnění a úspěšná konfrontace s vikingským vojskem. Absence národního bájesloví je vždy tak trochu ochuzením národní duše; Poláci prokázali, že i z mála se dá udělat na úrovni v tomto ohledu přesvědčivé mnoho. Hoffmanovo dílo je určitě nadčasovou výzvou a něčím je nadto ještě víc: strhujícím zážitkem. ()

marvan 

všechny recenze uživatele

Esence východoevropské trapnosti, tak jak ji pamětníci znají ze sovětských filmů. Ano, myslím ty otřesné opusy, které se pokoušely napodobit úspešná díla prohnilého kapitalistického západu a které obvykle bývaly svěřeny stranicky bezvadným filmovým eunuchům. Jediné co může zmást, je rok výroby. Jak mohla v roce 2003 vzniknout takováhle ptákovina? Parta ochotníků se potácí v hadrech po lese, deklamuje své repliky zpod rozcuchných nylonových vlasů a údajně drsným válečníkům visí přes opasky pivní mozoly. Zasmušilý výraz Daniela Olbrychského, jako by si celou dobu kladl otázku, jakým omylem do tohoto filmu zabloudil. Pro Kristovy rány, kdo je to Jerzy Hoffman? Snad polský Ed Wood? ()

Reklama

lucascus 

všechny recenze uživatele

No celkově na mě tento film moc dobře nepůsobil. Herecké výkony byly místy velice toporné, a celé mi to připadalo jako pohádka se spoustou krve...což prostě nejde dohromady, jako by se tvůrci nemohli dohodnout, jestli má převládat romantika, nebo brutalita...Na druhou stranu ale musím ocenit výborné kostýmy a taky dobře zvládnuté davové scény, a v porovnání s filmem "Kněžna Libuše" - který zase reprezentuje český vybájený dávnověk - určitě tento film obstál. A to ve všech oblastech...Nj, Poláci historické filmy točit umí i s malým rozpočtem, my to už nějak nedovedeme (i když byly doby, co jsem točili parádní historické filmy - viz "Jan Hus" a další díly trilogie... ()

Mat21 

všechny recenze uživatele

Svoji touze ponechat si kněžský trůn šel zákeřný Popiel naproti již v okamžiku, kdy jednoho z právoplatných následovníků trůnu zavraždil a druhého označil za vraha. Uspokojen lehce stravitelnou lží se rozhodl dojít ještě dále, prohlásit svého syna zplozeného s otrokyní za svého nástupce. Pro poradní radu však zdá se být tento návrh jako nepřijatelný, proto všechny otráví a posléze jejich těla probodne mečem s tezí, že došlo ke krveprolití při boji o moc. Ne všichni jsou však krátkozrací, jeho lež prohlédne i učitel zavražděných bratrů Piastun a začne objíždět panství a svolávat vladyky. Mezitím se ze země vikingů navrací domů Ziemowit z rodu Popielů, v lese zachrání krásnou dívku a beznadějně se do ní zamiluje. Není mu však souzena, Dziwa byla v den svého narození přislíbena bohům. Sněm vladyků rozhodne o boji proti ničemnému Popielovi, avšak svůj záměr odkládá na období po žních. Popielovi se tak naskýtá možnost na svoji ochranu zavolat vikingskou armádu. ● Film Staré báje vikingů by se možná mohl rovnocenně měřit s filmy téhož žánru, které vznikaly v polovině 80. let. Odehrává se takřka bez použití moderních triků a technik, když již se nějaký objeví, výslednou vizuální stránku ještě zhorší. Svým omezením na "hrad" skládající se z kamenné věže a dřevěného hradiště, dřevěné vesnice o 3 domech, několika míst v lese a jednoho chrámu film spadá spíše do kategorie inscenace či TV filmu. A co poškodilo film nejvíce, bylo snížení inteligenčního kvocientu všem zúčastněným kromě hlavních představitelů o několik desítek. Největší křikloun vypustí do éteru nějaký blábol, který je davovými přikyvovači okamžitě schválen. To vážně museli Poláci udělat ze svých předků hlukápy? Abych pouze nekritizoval, casting filmu zaměřený patrně na herce s nejretardovanějším vzhledem, k tomu patřičné přistrojení a přilepené vousy vytvářený dojem skutečného krutého středověku. Výsledný kontrast s krásou několika hereček je přímo do očí bijící. Můj 100. komentář, proč jsem jen nemohl mít šťastnější ruku při výběru filmu? ║27.6.2009║ ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Gratuluji Polákům. Jednak k tomu, že mají o čem (nebo podle čeho) točit tyhle nádherné historické filmy, jednak k tomu, že je pak skutečně dobře natočí. Já jsem byl tak vyhladovělý po podobném filmu, že jsem Starou báj jenom hltal. Možná to není úplně stoprocentní, ale já v tomto případě rád půl hvězdičky přidám. A protestuji proti českému distribučnímu názvu, který je zcela mimo. Proč to nešlo nechat pod původním názvem? ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno