Cyklodálky

Jantarová stezka Moravským krasem (E07)

(epizoda)
Česko, 2024, 26 min

Režie:

Jan Látal

Ondřej Cihlář (průvodce), Marie Ludvíková

V sedmém dílu pojedeme po cyklotrase EuroVelo 9, která spojuje polské pobřeží Baltu s chorvatským Jadranem. V Česku vede přes Jeseníky a Olomouc do Brna a dále pokračuje přes Rakousko. Její část sleduje prastarou obchodní cestu, po níž se převážel jantar a další cenné komodity od Baltu do Itálie, Řecka či Egypta už v dobách před naším letopočtem. Jantarovou stezkou putujeme Moravským krasem, nejvýznamnější krasovou oblastí střední Evropy. Nachází se tu více než tisíc jeskyní tvořených často mohutnými podzemními chodbami, dómy a propastmi. Některé z nich zdobí úchvatné krápníky všech velikostí a barev. K naší největší a nejhlubší propasti Ondřeje doprovodí kaňonem Pustý žleb Ivo Lachman, který pomohl uvést do provozu lanovku nad Macochu. Po řece Punkvě, nejdelší podzemní řece v Česku, můžete vyrazit na lodičkách do Punkevních jeskyní, my se ale svezeme lanovkou nahoru a z vyhlídkových můstků se pokocháme pohledy do 138metrové hloubky mohutné propasti. O historii i současnosti Moravského krasu, jehož vápencové masivy se formovaly 20 milionů let, zjistíte více v Domě přírody, kde se Ondřej potká se správcem a lektorem interaktivní expozice Robertem Šamonilem. Mimo jiné mu ukáže, kdo obýval zdejší kraj před miliony let, kdy byl součástí mořského dna. V Ostrově u Macochy se s Ondřejem slaníme do podzemí a pak se zastavíme v blanenském zámku, v němž nějakou dobu pobýval známý krasový badatel a lékař Jindřich Wankel, který během svých výprav objevil mnoho krasových jeskyní. V kdysi proslulém lázeňském letovisku Bílovice nad Svitavou se Ondřej setká s herečkou Marií Ludvíkovou a jejími přáteli ze sousedství. Dnešní 50 km dlouhý cyklovýlet ukončíme v Brně, kam se dostaneme příjemnou cestou podél řeky Svitavy. (Česká televize)

Marze

Trasu mám mnohokrát projetou včetně výletů do neoficiálních jeskyní, kde bývá hodně vody. Směrem na sever k periferii zvaná Malá Haná ubývá lidí. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15855178333-cyklodalky/223562260390007/ ()