Federer: Posledních dvanáct dní

• Velká Británie Federer: Twelve Final Days (více)
všechny plakáty

Snímek, který byl původně zamýšlen jako domácí video a veřejnost ho vůbec neměla vidět, zachycuje poslední kapitolu tenisové kariéry legendy Rogera Federera. (Prime Video)

Arsenal83

Po 24 rokoch odišla z kurtu legenda, o ktorej sa svojho času hovorilo, že bude legenda legiend a nikto ju nikdy neprekoná. Netrvalo dlho a premožiteľ sa našiel, hoci u mnohých bude Federer navždy numero uno. Nie dokonalý, ani športovo vyčerpávajúci, ale hlavne osobný dokument, takže ide hlavne o rozlúčku a slzy. Dokument prináša emócie, nie informácie. A keď už bol aj o tom poslednom zápase z 23. septembra 2022, kedy Federer podával na víťazstvo vo štvorhre s Nadalom a nepremenil to, aby ten rozhodujúci set nakoniec z 9-8 prehrali 9-11, stále mi napadne - prečo mu to proste ten Sock s Tiaffoem nepustili? Veď šlo len o zasraný Laver Cup. ()

• Dokumentárne zábery pôvodne neboli nikdy určené na verejné pozeranie, pričom Federer uviedol: „Už na začiatku som bol presvedčený, že by som mal mať nejaké zábery z vnútorného kruhu len pre svoj život, len pre deti, aby si [to] mohli prezrieť, až vyrastú, aby si pamätali... aké to bolo, najmä ten veľmi špecifický okamih môjho života.“ Neskôr sa však rozhodol film pustiť aj pre verejnosť. (Arsenal83)