Šikanoko nokonoko košitantan

• Japonsko Shikanoko Nokonoko Koshitantan (více)

Středoškolačka Torako Koši je na první pohled perfektní studentka, dobře vypadá, má vynikající známky, je atletická, dokonce je předsedkyní školní studentské rady. Nikdo by zkrátka neřekl, že tahle úžasná a okouzlující dívka je bývalá delikventka, která se v nové škole pouze dokonale přetvařuje.
Když jde Torako jednoho dne do školy, tak narazí na zvláštní děvče, které se svým parožím zapletlo do elektrického vedení, a tak potřebuje pomoct. Přesto, že se Torako nechce s touto podivínkou vůbec zaplést, ignorovat kohokoli v nesnázích by bylo proti její současné roli, takže nakonec pomůže. Tak se Torako potkává s Noko Šikanoko, alias Nokotan, divnou jelení (protože má na rozdíl od laně na hlavě paroží) dívkou, která nejen že je velmi nevyzpytatelná, ale díky svým zvířecím pudům dokáže vycítit pravou Toračinu povahu.
Aby toho nebylo málo, tak se Nokotan ještě toho dne stává novou Toračinou spolužačkou, a dokonce i dostává místo ve vedlejší lavici. Když navíc dokáže Nokotan šikovně dívku vmanipulovat do svého nového školního klubu, jehož hlavní náplní bude se starat o jeleny (takže hlavně o Nokotan), tak je Torako jasné, že její klidné školní dny právě vzaly za své… (Jeoffrey)

Jeoffrey

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Jelen může způsobovat odumírání mozkových buněk! Cože? Jelen! Proč? Protože JELEN! Nezkoušejte nad tím přemýšlet, nemůžete vyhrát! Maximálně si pak budete vymýšlet blbosti, jako že Nokotan určitě vznikla jednoho krásného dne, kdy nadějná autorka mangy s pseudonymem Ošiošio při procházce v lese narazila na majestátního jelena a při pohledu do jeho hlubokých temných očí si řekla: „Kdybys byl mladá holčina, to bychom si užili legrace!“. A tak vznikla, manga, jejíž hlavním vtipem je ono jediné kouzelné slovo – Jelen! A zrovna ve stejné době studio WiT asi procházelo krizí identity, možná už majitele nebavilo číst, že jejich nové show jako Owari no Seraph, Kabaneri of the Iron Fortress, nebo i filmový The Empire of Corpses jsou všechny na jedno brdo a že tedy neumí dělat na ničem jiném než na akčních dílech kopírujících Attack on Titan. A tak ty Titány pustily k vodě a sehnaly si nové režiséry, včetně známého trolla Masahiko Óty, který dal světu takovou klasiku jako Juru Juri, nebo nesmrtelnou Umaru-čan. WiT pak výrazně rozšířil svoje portfolio, jejich díla začala být žánrově rozmanitá, a dokonce i ten Masahiko Óta si pod novými křídly střihl anime Onipan!, které si také vytvořilo základnu oddaných fanoušků. Byl čas na další unikátní dílo a jelikož ještě pořád frčel Deadpool, chtělo to nějakou komedii, něco, co bude prolamovat čtvrtou zeď jak o závod, něco kreativního a nápaditého, něco nečekaného, něco jako --- Nokotan!?! Legendy praví, že jednoho dne dostal Jasuhiro Misawa zakázku na opening k anime, hlavní podmínkou bylo, že v songu musí zaznít název seriálu „Šikanoko Nokonoko Košitantan“. O čem anime je, jak má být song laděný, už nikdo autorovi neřekl. A ten si tak během tvůrčího procesu vlastně jen zopakoval několikrát v hlavě onen krkolomný název a najednou zjistil, že se z toho dá vytvořit refrén! Co vzniklo víme všichni, tvůrci se navíc rozhodli ten refrén prostě pustit do světa a přes noc se z toho stal totální meme. Povědomí o seriálu se šířilo světem a když vyšel první trailer, z kterého bylo jasné, že tohle bude totální hovadina, která by ale mohla být hodně zábavná, tak spousta lidí (včetně mě) zbystřila a snila o novém králi absurdní komedie, moderní klasice, která se postaví někam vedle Ničidžó a Azumangy. Očekávání byla obrovská, zájem velký. Kompletní opening byl nakonec také skvělý, návykový jak droga s milióny shlédnutí. Hodiny před odvysíláním prvního dílu (a dnes i posledního) zněl z Youtube kanálu distributora stále dokola ten samý refrén. A co se tedy nakonec stalo? Dokázala Nokotan dobýt anime trůn? Podařilo se jí změnit dějiny moderního anime? Za sebe musím bohužel s politováním konstatovat, že se tak nestalo. Mnohým (včetně mě) velmi rychle došlo, že celý seriál stojí na jednom vtipu (Jelen) a jeho nekonečných variacích. Zjistil jsem, že prolamování čtvrté stěny se musí umět, potřebuje ideálně nějaký zajímavý meta kontext, aby dobře fungovalo a nejde ho prostě jen spamovat dle potřeby. Taky jsem se možná i utvrdil v tom, že už jsem z prolamování čtvrtých stěn a z toho, jak jsou mnohá díla self-aware, asi i docela unavený. Variace na to, čím vším můžou být parohy Nokotan byly zajímavé, ale málokdy mi dokázaly vyloudit víc než jen mírný úsměv. Všechna ta reklama na jelení krekry se také postupně začala ohrávat. Humor fungoval jen v polovině případů a bohužel většina těch dobrých vtipů proběhla už v trailerech. Popkulturní odkazy byly milé, ale bylo jich tam na můj vkus asi málo. Postavy byly sympatické, Nokotan byla roztomilá a asi bych si dokázal představit, že by bylo zábavné se o ní starat, ovšem do jeleního kultu mě nakonec nedostala (zůstávám věrný Mitamě). Zbylé postavy byly fajn, ale kromě Torako toho vlastně zase až tak moc nepředvedly. Navíc seriálu zasadil ránu i Crunchyroll, který v rámci distribuce prvního dílu vypustil anglické titulky, pravděpodobně vytvořené umělou inteligencí, které ničily první dojem. Zkrátka má velká očekávání se nakonec nenaplnila, čekal jsem to ještě šílenější a hlavně energičtější. Ale aby se někdo nemýlil, nepovažuji My Deer Friend Nokotan za špatný seriál, to vůbec ne – přeci jen mě dokázal zabavit, občas i rozesmát, byly tam chvíle, které jsem si užil a animačně odvedl WiT také dobrou práci… Ale když vezmu v potaz ten hype a co jsem čekal, že by tohle anime mělo být, pak prostě přichází určité zklamání, že je My Deer Friend Nokotan v mnoha aspektech (a především v tom hlavním – humoru) vlastně až příliš často docela - průměrná... Nic světového se nekoná, prostě tenhle jelení seriál stojí jen za necelých sedm jelenů z deseti (6,8/10). A na závěr už asi jen přidám jelení pochod, o který jsem v posledním díle přišel - jelena nezastavíš! () (méně) (více)

• V momentě, kdy Torako vzpomíná na svou delikventskou minulost a na mangu, která jí k tomuto přivedla, tak se v jejích vzpomínkách, a tedy i v této epizodě, objeví jeden z hlavních představitelů seriálu Tokyo Revengers (od r. 2021) Mandžiró Sano. (Jeoffrey)