Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (92)

Saraswati 

všechny recenze uživatele

Moje prvé stretnutie s hereckým majstrovstvom Javiera Bardema nasadilo latku pomerne vysoko a vrylo jeho meno hlboko do mojej pamäti ešte skôr, než sa stal presláveným oscarovým zabijakom. Tento film si ma zvláštnym spôsobom získal a musím povedať, že po prečítaní dlho zháňanej literárnej predlohy som názor na film nezmenila. Filmový Reinaldo mi bol dokonca o čosi sympatickejší než ten skutočný (či povedzme literárny), čo sa mi často nestáva! ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

životopisný film homosexuálneho kubánskeho spisovateľa s pohnutým životom v podaní známeho výtvarníka v spojení s celkom príjemnými cameami Johnyho Deppa a Seana Penna a podmanivou hudbou Cartrea Burwella a piesňou môjho obľúbenca Loua Reeda - to všetko znie ako naozaj kvalitné a umelecky hodnotné dielo pre náročnejšieho diváka. A to je do istej miery aj naplnené, no možno nie som až príliš náročný, ale občas som sa v deji strácal a režisér mi nepodal žiadnu pomocnú ruku. Hlavný predstaviteľ však právom dostal nomináciu na Oscara a nič nemení na fakte, že sa jedná o pozoruhodný a jedinečný film ()

Reklama

Heroine odpad!

všechny recenze uživatele

Ono se to lidem líbí! Tak já to asi pouze nechápu. Když jsem tenhle film viděla poprvé, bylo mi deset let. Tehdy jsem ho nazvala "jak teplouši jedí vajíčka", a přišlo mi to jako nejnudnější film co jsem kdy viděla. Když jsem ho po osmi letech shlédla znova, názor se mi až tak moc nezměnil. Jediné co je na filmu zajímavé, je neuvěřitelná kombinace nápadu, provedení a obsazení. Proč tenhle film? Proč tenhle název? Proč Johnny Depp? Proč to má přes dvě hodiny? Pro mne zůstane záhadou. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Nesmírně silný film, který nic nevysvětluje, prostě jen v pomalém rytmu popisuje jednu scénu za druhou, přičemž se vedle sebe mísí reálné situace s představami a sny a i ty reálné situace jsou často podány navýsost surreálným způsobem. Nutno říci, že přesně to je největší silou i slabostí filmu (samozřejmě pokud dáme stranou prostý fakt, že jde o příběh homosexuála a tedy člověka jehož život sám o sobě u nemalé části lidí vyvolává negativní reakce). Neinformovaný divák může být rozladěn a zmaten, neboť tvůrci naprosto necítí potřebu sdělovat takové "detaily" jako například, z jakého důvodu policie přepadá účastníky zájezdu, z čeho je spisovatel obžalován a co po něm vyšetřovatelé vlastně chtějí, nebo v závěru filmu, jakou nemocí Arenas trpí. Tak nějak se prostě předpokládá, že všechny tyhle důležité věci divák ví (a nebo taky ne ale po skončení filmu si je dohledá). Pokud ovšem tyhle "detaily" divák zná, případně mu nevadí v nich "tápat", může se prostě ponořit do neuvěřitelné obraznosti kamery, do obrovské literární síly mluveného slova, do úžasné barevnosti španělštiny, do halasu hlasů, rytmu kubánské hudby... Vlastně neexistuje mnoho filmů, které by dokázaly tak přesně a silně přetlumočit literární předlohu. Právě zde ovšem leží skutečný problém, neboť ač filmu mohou mnozí vytýkat "nudnost" či přílišnou délku, ve skutečnosti je naopak příliš krátký a "klipovitý". Z románové předlohy nutně vybírá pouze fragmenty, jednotlivé nesouvislé střípky, z mnoha napsaných románů, prožitých zkušeností a uplynulých let se ve filmu stane pouhých několik minut. Asi nejpatrnější je to v závěru filmu. Arenas v exilu strávil deset let, ve filmu to ovšem vypadá jako by to bylo pouhých pár dní. Je to ale nepochybně nutná daň za všechny ty krásné, dlouhé, barvité a procítěné scény. Vždyť třeba z celé revoluce ve filmu zbyde rozhovor s venkovanem na voze a pak dlouhé autentické záběry na povstalou Kubu. Ten rozhovor má ovšem neuvěřitelnou sílu. Skoro by se dalo říci, že je v něm celá krása i hrůza každé z už proběhlých revlucí... Celkový dojem: 85% ()

Tomasso001 

všechny recenze uživatele

Bez příkras a naostro podaný osud spisovatele Reinalda Arenase. Ukázka jakým způsobem byla determinována jeho tvorba životem v nepříliš jednoduchých podmínkách Kubánského režimu. Pro někoho drsný, pro někoho odpudivý, pro mě tak jak bych si představoval pravdu. Úžasně zahraný a dobrá volba herců, jsem rád, že Depp měl jen dvě menší role, bojim se, že by do příběhu i přes jeho veliké kvality nezapadl. Se Schnabelovým Basquiattem (o životě malíře) 2 výborné filmy přirozeně podané a zajímavě natočené a zahrané. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (7)

  • Národní rada pro přezkoumání cen (Board of Review Awards) udělila roku 2000 tomuto snímku první cenu v kategorii Svoboda projevu. (Terva)
  • Film získal dvě ceny na mezinárodním festivalu v Benátkách v roce 2000, kde měl i celosvětovou premiéru. Vyhrál Zvláštní cenu poroty a herec Javier Bardem jako Reinaldo Arenas získal cenu za nejlepšího herce. (Terva)
  • Režisérova manželka Olatz López Garmendia hraje ve filmu matku Javier Bardemovi. A všechny režisérovi děti se ve filmu taktéž objevují. (formelin)

Reklama

Reklama