V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

Scratt

Jedná se přesně o ten typ snímku, na který se člověk podívá, když se nudí a v televizi není zrovna nic lepšího (což bohužel není nic divného). Film celkem ničím nezaujme, ale není ani natolik stupidní aby se bez úhony nedalo vydržet až do konce. Myslím, že 2* jsou pro film, na nějž si druhý den ani nevzpomenete, tak akorát. 35% ()

Shit

Béčko jako sviň, ale zároveň mě to desně bavilo. Já mam tyhle filmy hrozně rád a když se k tomu ještě přidá fakt super Kurt Russell, kterej je drsnej jak nikdy předtim a slušnej scifi příběh na motiv univerzálního vojáka, tak neni co řešit. Nicméně musim uznat, že scénář zřejmě nebyl nikdy ani napsanej, těch pár holých vět vymysleli herci sami a hraní tady taky moc velkou roli nehraje , Kurtovi stačilo asi 5 vět na celej film, ale koho to sere, když se dá u toho skvěle bavit a Anderson rozhodně akcí nešetří ()

SeanLSD

Po variácií na VOTRELCA s príchuťou HELLRAISERA menom HORIZONT UDALOSTÍ, variácia na UNIVERZÁLNEHO VOJAKA korenená BLADE RUNNEROM... Ale nie horšia. kľudne sa postavím proti všetkým, pretože s LÉGIOU SKAZY nemám vôbec nijaký problém. Vyzerá dobre a všetko v nej dáva zmysel. Prekvapuje jedine, že planéta na skladovanie odpadu má dýchateľnú atmosféru, ale to sa dá, podobne ako neprítomnosť recyklácie, pochopiteľne očakávať od ľudskej nátury zapletenej v korporačných štruktúrach, hlavne po sprístupnení nových ložísk rúd vo vesmíre a prípadnom vynájdení terraformingu. K otázkam psychológie a organizácie spoločnosti sa výstižne vyjadruje užívateľ "monolog". Pravdaže to nie je žiadne sofistikované veľdielo, ale nič také snáď nikto ani neočakával a keď už sme pri tom - otázky vojenskej etiky sú tu riešené rozhodne dôslednejšie než vedecké problémy pohonu vesmírnej lode vo vyzdvihovanom HORIZONTE UDALOSTÍ... ()

lennyd

Vezměte malé dítě, od malička mu vtloukejte do hlavy vojenská hesla (Soucit je slabost, Voják nepotřebuje přátele ani rodinu., Válka je jeho přítelem.) a máte perfektního vojáka na řešení krizových situací. Totéž se stalo Toddovi, který se stal nejlepším z nejlepších - než přišly nové metody výchovy, genetické inženýrství a nový (a lepší) druh vojáků. V prvním testu dostanou tři staří vojáci (včetně Todda) do držky od jediného nového, a jejich těla jsou odhozeny na planetu odpadků. Todd ale přežije, setká se skupinkou osadníků, žijících na této planetě, a když (náhodou) jsou noví vojáci posláni na první misi, prozkoumat právě tuto planetu (oh, jaká neuvěřitelná náhoda), rozhodne se jim to vrátit i s úrokama.... Totální krávovina, na kterou se dá dívat dvěma způsoby: Buď hledáte ve filmech ono filmové umění, herecké výkony, triky - v tom případě jde o čistočistý odpad. Nebo hodnotíte dle toho, jak vás film (nehledě na jeho stupiditu) bavil. Což je právě tento případ - Musíte přehlédnout spoustu nelogičností, blbých scén a kamenný výraz Kurta Russela (velice dobře trénoval u Seagolovek, svůj výraz tady změní jen jednou jedinkrát) a budete se docela bavit ... jen nezapomeňte, veškerou logiku někam zamkněte, a nepřemýšlejte o tom :) ()

Lacike

Z producentskeho hladiska je tento film zvlastny ukaz. Uz v dobe vzniku pôsobil strasne zastaralo. Jak keby nejaky odvazni producenti vyhrabali 10-15 rokov stary scenar a dali mu zelenu. Scenar z cias, ked akcnemu zanru kralovali namakani svalovci a dej bol tak ohlodany na kost az pôsobil tupo. Takze film vyzera jak sci-fi remake Red Scorpiona. Najprv ustredny hrdina stoji na strane zlych. Potom ho odkopnu a on sa z toho spamätava a postupne sa meni a nakoniec sam vo velkolepom finale nakope celej armade zadok. Zapletka davno za zenitom, ale mne to proste sedi. Jednoduchy dej mi nikdy nevadil. Skoda len ze prostredna cast v ktorej sa doslova vygumovany hlavny hrdina zžival s komunitou nebola prepracovanejsia a clenovia komunity nedostali väcsi priestor. Napriek tomu Russell dokazal aj v skratkovitom podani stvarnit uveritelne prerod vygumovaneho vojaka v ludsku bytost. Rovnako skvely je aj hrôzostrasne namakany zaporak Jason Scott Lee, ktory vzbudzuje respekt. A ako bonbonik tu hra Gary Busey kladnu postavu. A nakoniec to najlepsie. Oldschool nie je len scenar, ale hlavne aj rezia. Takze akcne sceny su krvave, prehladne, tocene v reály a plne vybuchov na x spôsobov. Fakt to vyzera jak keby na poslednu chvilu namiesto Arnieho obsadili do jeho klasickeho blockbusteru z 80tych rokov Russella. Preto som s vysledkom spokojny a rad si raz za cas tento zabavny tupy akcniak pustim a nehanbim sa za to. Dodnes uz nic lepsie Anderson nenatocil. 7/10 ()

• Lidé mešího vzrůstu byli použiti v některých scénách, aby vojenské vozidla vypadaly větší. (Chatterer)
  • Film s nejvyšším ropočtem, který v Anglii vyšel rovnou na videokazetách. (Chatterer)
  • Hlavní postava filmu Todd je v záběru plných 85% filmu, avšak řekne jen 104 slov. (Chatterer)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)