Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princezna Valerie (E. Jakoubková) je poněkud rozmazlená a panovačná. A tak když si přičichne ke kouzelné růži čertovské babičky (J. Bohdalová), kterou předtím urazila, ztratí hlas. A tím pro Valerii nastává pravé peklo! Dvorní dáma (I. Janžurová) se pasovala na její mluvčí a vše, co si přeje ona sama, vydává za princezniny názory. Král na její radu uspořádá ples, kam si má princezna vzít ošklivé zelené šaty, které jí nesluší, a dostat za ženicha Albína z Pelerínů (J. Lábus), kterého jí vybrala dvorní dáma. Teprve ve chvíli, kdy Valerie zmoudří a pozná, kdo ji má opravdu rád, jí růže jistě pomůže vrátit to, co dříve ztratila… (Česká televize)

(více)

Recenze (45)

Danulinda 

všechny recenze uživatele

Kromě nápaditého scénáře bych vyzdvihl skvělý výkon herců Janžurové (dvorní dáma), Císlera (lékař-chemik), Lábuse (bázlivý princ-krásný kontrast ve srovnání s jeho sebevědomým Rumburakem z Arabely točené krátce před touto Hodinovkou) či Havelky (zlý pekař), přičemž paní Bohdalová jako Čertova babička je absolutní pecka. Výborně jim sekundovali i pánové Vašinka (hodný pekař), Luťanský (pozdější princ) a Poloczek (šéf vojáků) či paní Jakoubková (princezna), ale i ostatní kolegové (např. p. Moučka jako král). ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá televizní pohádka podle motivů J. Š. Kubína. Ve veselém a barevném příběhu plného úsměvných postav najde mladý pekař Matěj (M. Vašinka) štěstí díky čarovné květině od Čertovy babičky. Tuto nadpřirozenou osobu starající se v malém domku v lese o tlupu komických čertů hrála svým nenapodobitelným způsobem národní umělkyně J. Bohdalová. Další zábavné postavy představovaly například intrikující princeznina chůva v podání I. Janžurové, vojenský hejtman B. Poloczek, král J. Moučka či v malé roli stydlivý nápadník J. Lábus. Pohádkové milenecké páry tvořili zmíněný M. Vašinka a hostinská Madla J. Paulová a královský štolba I. Luťanský s napravenou princeznou Valerií E. Jakoubkovou. Lakomého a zlého Matějova bratra skvěle zahrál O. Havelka. Milá televizní pohádka od L. Koutné, jež takových skvostů natočila desítky, potěší i dospělého a když porovnám podobné výtvory řekněme s o dvacet mladšími, vidím vskutku propastný rozdíl zejména v nápaditosti a hřejivé jednoduchosti tvůrců a naprosto věrohodných a přirozených komediálních schopnostech hereckých legend. ()

Reklama

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Dva mladí pekaři oblečení jako mladý Werther. Myslím, že pro pečení a jakoukoliv manuální práci velmi praktické. Zelené princezniny šaty nebyly ani tak strašné svou barvou, jako integrovaným ortopedickým límcem. Záhadou bylo taky to, proč němá princezna prostě nepoužívá obvyklou gestikulaci. Lábus byl roztomile nepoužitelný a podkoní byl dokonalý po všech stránkách. Čertova babička by měla být povinně v každé pohádce. ()

Nick321 

všechny recenze uživatele

V téhle pohádce je víc moudra než potěchy pro oči. Ale herecké obsazení se velice povedlo, herci hráli uvěřitelně bez zbytečných pitominek. Co se kulis a rekvizit týče, mohlo to být uděláno lepší i na tuhle dobu. Z pohádky mne hlavně pobavil závěr, jak Matěj závistivému Vinckovi naprosto bezelstně říká, jak přišel ke svému štěstí a kalkulativního Vincka naprosto nelogicky nenapadlo nic lepšího, než se sebrat a jít stejnou cestou, když princezna je ze zakletí už osvobozená. :D Že je někdo mazaný nemusí vždy značit, že je zároveň chytrý. ()

fantoci 

všechny recenze uživatele

V tom ohodnocování snímků by to chtělo nějaké kategorie. Extra hodnotit pohádky, televizní tvorbu, seriály, klasické filmy, filmy pro diváka náročného, béčkové horrory atd. Této pohádce dávám čtyři hvězdičky. Budí v mně nostalgii po dětství. Pohádka má veselý náboj a je výtečně herecky obsazena. Tuším, že patří k původním pohádkám. Rád jsem si ji po letech připomenul. I v intrikářské roli dvorní dámy byla Iva Janžurová roztomilá. Vedle hlavních postav jsou nádherné roličky Bronislava Poloczka (vojenský velitel) a Jiřího Císlera (doktor). Skvělou roli záporňáka vytvořil Ondřej Havelka. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)

Reklama

Reklama