Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (132)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočený film založený na skutečných událostech z období 2. světové války. Než jsem film zhlédla, byl mi program "Lebensborn" zcela neznámý a při popisu děje i sledování jsem stále přemýšlela nad tím, zda se to vše skutečně událo. Přišlo mi to strašně bizarní a "choré." Tento projekt skutečně existoval a byl jedním z řady fanatických nacistických ideologií na vytvoření dokonale čisté německé rasy, která by vytvořila "Nový řád" a "Novou, nezničitelnou říši." Zaujala mě především, mě dosud zcela neznámá, Monika Hilmerová, která mě svým panenským a nevinným vzhledem i přirozeným herectvím uchvátila. Pro mě jedna z nejkrásnějších hereček, jaké jsem v současném českém filmu viděla. Velká škoda, že není více v podvědomí a nedostává výraznější role. Fenomenální rovněž nacistická doktorka v podání Vilmy Cibulkové. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době jsem velmi mile překvapená filmem o kterém jsem nevěděla, ale který mně byl doporučený. Ano, o dokonalých dětech pro Třetí říši jsem už slyšela, takže Grétčin příjezd a důvod, proč jela do velkého domu s více pěknými děvčaty byl jasný od samého počátku. Já se přiznám zcela otevřeně, že můj zájem se ustálil na hereckém výkonu mně neznámé Moniky Hilmerové a tradičně dokonalé Vilmě Cibulkové v roli ne zrovna záviděníhodné, ale inteligentní doktorky s jasnou představou o říši a čisté rase. Trochu se to odehrávalo téměř v mysteriózním duchu, ale to mně nevadilo. Jednou vidět válečný film bez vražedných akcí (kromě jedné a to byla spíš trpící akce) je také umění. Za mě to byla velká spokojenost. Bála jsem se závěru, ale nebyl k tomu absolutně žádný důvod a toho si také cením. Díky ! ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Lebensborn se týká v podstatě velmi kontroverzního tématu, rozhodně na české vody, přijde mi. Bohužel se nekoná žádné kladení otázek ohledně motivace a ospravedlnění, psychologizace nebo něco takového, co bych třeba ráda viděla. Film je natočený jako pohádka o popelce, takže co mi z něj zůstalo v hlavě nejvíc byl sametový hlas a kulaté brejličky prince na bílém koni. Ačkoliv bych si byla raději pamatovala rozporuplnou Vilmu nebo cokoliv jiného. ()

Merkin 

všechny recenze uživatele

V rámci světové tvorby by se jednalo o trojku a nic víc, takových snímků už vzniklo. Ale na české poměry věc nevídaná. Nebýt Vilmy Cibulkové tak se o nějakých výjimečných hereckých výkonech mluvit nedá, nicméně Vilma se pro tuto roli nejspíš narodila. Co se týče prostředí, přírody a zároveň jazykové kompetence Pramenů života, tady nacházím velké plus. Celkově se Ciesler blýsknul, osobně si však myslím, že spolupráce Kornera s Vláčilem byla poetičtější. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Mohl to být opravdu zajímavý a působivý snímek, ale stal se průměrným. Proč? Film nemá žádné silné momenty a ani atmosféra by se nedala nazvat zrovna jako nejpovedenější. Chtěl tvůrce říct nějakou myšlenku, z které by se mohli budoucí generace učit nebo jen chtěl natočit film o něčem co se stalo, bez ničeho hlubšího? Příběh mi nepřišel strhující ani silný, ale velmi obyčejný zasazený do neobyčejného prostředí, které se však ukázalo nečekaně nudné. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Filmaři mimo jiné natáčeli roku 1999 i v okolí malé vesničky Semošice v západních Čechách. (Lynette)
  • Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)
  • Ukázat nahé tělo v milostné scéně představitelka hlavní role Monika Hilmerová striktně odmítla, a tak se musela sehnat dublérka. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno