Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán vltavské paroplavby Adam Korkorán má sice pod palcem jen malý parník Primator Dittrich, ve snech se však stává slavným hrdinou pirátských příběhů, a navíc je snobskou lázeňskou společností považován za admirála. Všechno to způsobily problémy, které s ním mělo ředitelství paroplavební společnosti. Když Korkorán odmítl odejít do důchodu, poslali ho alespoň do lázní, aby měli na chvíli pokoj. Na nádraží v Poděbradech však sluha z luxusního lázeňského hotelu poplete kufry, a tak je Korkorán považován za korvetního kapitána a boháče. Ten oslněn přepychem omyl nevyvrátí, ale naopak se do nové role vžije natolik, že oklame i zkušeného admirála ve výslužbě Piacciho, spřátelí se s ním a je vyhlášen nejoblíbenějším hostem sezóny. Když mu však dojdou peníze, napíše své hospodyni, aby mu poslala úspory. Natolik ji tím vyvede z míry, že se za ním vypraví, což samozřejmě vede k tomu, že pravda vyjde najevo. Ostudou zničený Korkorán se vrátí domů, místo očekávané výpovědi se však dočká povýšení na vrchního inspektora. Majitelem paroplavební společnosti je totiž admirál Piacci, jeho přítel z lázní. (TV Nova)

(více)

Recenze (79)

Danulinda 

všechny recenze uživatele

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi bodíky, ale nakonec jsem se rozhodl pro čtyři díky skvělému panu Šléglovi a Marvanovi. Ačkoliv scénář patří mezi ty jednodušší a ne tak do detailu propracované jako např. Ducháček či U pokladny stál, přesto se jedná o poměrně poutavé dílo, kde se člověk téměř nenudí a je mile baven jak hlavním představitelem, tak i jeho dvorními přihrávači. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Tenhle film nepatří ke skvostům Burianova umění, podepsal se na něm scénář i režie Miroslava Cikána a Burian musel svými průpovídkami zachraňovat celý film. Podtrhl bych však výkon Milady Smolíkové v jedné z jejích nejznámějších rolí; je škoda, že celý život zůstávala ve stínu svého manžela Františka Smolíka. Postavy prostých žen z lidu jí seděly zkrátka moc dobře. Zatímco Čeněk Šlégl si počínal se svou elegancí velmi profesionálně, totéž se už nedá říci o Jaroslavu Marvanovi, který se zachraňoval svými tiky, ani o Jiřině Štěpničkové. Z milostné zápletky ve filmu nebylo moc nic - oč lepší byly podobné scény ve filmu U pokladny stál... (ovšem až po několika letech). Přesto Burianovy gagy (jeho pedantství - viz ujetí školnímu výletu, přežblepty) si horší čtyři hvězdičky zasluhují. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak trochu mi film připomínal dva - z velké části hlavně U pokladny stál, kde se Burian též vydal do lázní a také byl považován za někoho jiného. Z malinké části pak C. a k. polní maršálek. Záměna místy rozhodně funguje. Vlasta Burian tentokrát ale šéfuje lodi, což je téma ve skrze zajímavé, ale rozpracované spíše do možnosti blbnutí kapitána v lázních. Možná by skopičiny a zápletky na lodi a v souvislosti s ní byly zajímavější. Nachází se zde řada povedených scének a písnička. Na druhé straně je zde hodně nepříliš zábavného mluvení. Vzhledem k jiným jeho filmům musím takhle. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Burian je perfektní, jeho pozdější ale i některé dřívější filmy jsou skvělé 4-5*. Ale tady se to tolik nepovedlo. Jo člověk se pobavil, ale nic nečekaného se nedělo, nic závratného, extra vtipného. Ale myslím si, že to jde docela jasně vidět na samotném procentuálním průměrném hodnocení. Radši si pusťte Ducháčka. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to jedna z mých nostalgických vzpomínek na bezstarostnost dětství. Komedie vystavěná na záměně a neposednosti kapitána říční lodě Adama Korkorána (Vlasta Burian), který se tak rád a s nadšením stává středem pozornosti lázeňského městečka, aby všechno a všechny řídil s rozjařenou nezbedností. Sice to není výjimečná podívaná, ale i tak nemůže nikoho urazit a téměř jistě většinu příjemně pobaví. Z dalších rolí: vdavek chtivá kantýnská Broniková (Milada Smolíková), penzionovaný admirál Piacci (Čeněk Šlégl), škrobený inspektor paroplavební společnosti (Jaroslav Marvan), plány na manželství spřádající bohatá mladá vdova Irena Svobodová (Jiřina Štěpničková), soukromý detektiv Dlouhý (Theodor Pištěk), či Piacciho neteř Heda (Helena Scharffová-Tomanová). A tak Burian skáče, dští síru a oheň, chvilku neposedí, je vynášen až ke Slunci, je zašlapáván v prach, provokuje a laškuje. A člověka hned přepadne trochu více té potřebné radosti. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Korkorán (Vlasta Burian) hlásí inspektorovi (Jaroslav Marvan), že je na 48. stupni večerníkovém (severní šířka) a 23. stupni poledníkovém (východní délka). Takové místo se ale nachází na hranicích Ukrajiny a Rumunska. (rakovnik)
  • Film se natáčel v Poděbradech na nádraží a kolonádě. Část filmu před odjezdem Korkorána (Vlasta Burian) do lázní se natáčela na Vltavě, např. ve Velké Chuchli. (M.B)
  • Když kapitán Korkorán (Vlasta Burian) mluví o topičovi na parníku Primátor Dittrich, říká: "Kdyby tam dal o lopatku víc, tak to vybouchne jak František Josef, a to byl nějakej parník!" Mluví o katastrofě pražského parníku, kterému vybuchl kotel u Palackého nábřeží 19. května 1898. Při neštěstí zahynuli tři lidé. (Stejšn)

Reklama

Reklama