Reklama

Reklama

Někdy veselo někdy smutno

(festivalový název)
  • Indie Kabhi Khushi Kabhie Gham... (více)

Obsahy(1)

Rahul se rozhodne oženit proti vůli rodičů a je za to vykázán z domu. Po letech se však jeho mladší bratr rozhodne zpřetrhaná pouta opět spojit a vydává se studovat do Londýna, kde jeho bratr i s rodinou nyní žije. Že jeho cesta za rodinným štěstím však nebude jednoduchá je stejně jasné, jakože se vedle studia stihne i sám zamilovat. Film posbíral řadu zejména domácích ocenění. (berg.12)

(více)

Recenze (27)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Chtěla jsem dát jen slabý průměr ohodnocený dvěma hvězdami, protože film je nepříliš vynalézavá vyprávěnka na stokrát omleté téma: bohatý mladík a chudá dívka. Ještě tomu přihoršila Kajol, která příšerně přehrává a až násilně se stylizuje do role ztřeštěné komindy (snad ještě horší, než bývala Věra Ferbasová). Vadilo mi i zdůrazňování, jak je Indie skvělá a nejlepší na světě, na rozdíl od Anglie a Angličanů, ze kterých snímek dělá karikované figurky. Děj se láme v půlce a zaměří se na druhý pár milenců. ___ Jenomže jsou zde dvě scény, kvůli kterým jsem hodnocení zvedla, a které jsou názornou ukázkou, proč jsem si zamilovala indický film. Jsou pohlcující, jednoznačný úder emocí. První je scéna s náramky, důkaz, že když se v indickém filmu neukazuje sex, ještě to neznamená, že v něm sex není. A potom osudové rozhodnutí v dešti, které působí velice mužně. Takové scéně bych v českém filmu neuvěřila – ani by ji asi nikdo nedokázal takhle zahrát - ale v indickém mě dostala. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Ak chceš byť živote niekto, ak chceš niečoho dosiahnuť, ak chceš vyhrať, vždy počúvaj svoje srdce... Hotová indická telenovela trvajúca neuveriteľné 3 a pol hodiny - ale stálo to zato! Celý film je rozdelený akoby na dve polovice - 1.) rodinná indická a 2.) sentimentálna londýnska. Už od začiatku ma to nesmierne zaujalo a keď sa to tak vezme, bol to pre mňa veľmi hodnotný film plný krásnych myšlienok a posolstiev. Bollywood ma berie čím ďalej tým viacej - Kabhi Khushi Kabhie Gham ma úplne očarilo. Nielen príbehom, ale celkovo aj spracovaním a osudmi hlavných postáv, ktoré boli vystavené nepriaznivým dopadom pýchy a tvrdohlavosti vo vzťahu otca Yasha a jeho syna Rahula. Láska v tomto prípade nespájala, ale rozdeľovala - rodina sa razom rozsypala, a jediný kto nabral odhodlanie ju opäť spojiť bol Rohan (Yashov druhý syn a Rahulov mladší brat). Krásny príbeh, napriek tomu nadrozmernej dĺžke, ktorá určite veľa ľudí odpudí. A nielen samotný príbeh zaujal, ale aj skvelé postavy, herecké obsadenie a ako inak nádherná indická hudba a tanečné kreácie. Samozrejme sa vyskytlo aj zopár podivných scén - ako napr. spievanie indickej hymny na výročnom stretnutí anglickej súkromnej školy (čo si v reálnej praxi predstaviť fakt nedokážem). Trochu dosť nevkusné bolo aj prvotné vystupovanie Pooje (ktorú stvárnila Kareena Kapoor) - ten afektovaný a výstredný anglický teeange štýl jej poriadne uberal charizmu, ale našťastie po stretnutí s Rohanom sa už správala a obliekala indickejšie. Napriek týmto prešľapom to bol pre mňa krásny 5-hviezdičkový indický filmový zážitok! Inak, tá chytľavá melódia Kabhi Khushi Kabhie Gham, ktorá hrala takmer neustále v pozadí, mi bude znieť asi aj v snoch :D ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Film, který díky svému kultovnímu statusu a obrovskému komerčnímu úspěchu v Indii i v zahraničí do značné míry ovlivnil představu mnoha zápaďanů o bollywoodské produkci. A nejsem si jist, zda vždy v dobrém. Na všechnu jeho sladkost, patetičnost a "ubíjející tradicionalizmus" se dá ovšem s úspěchem nahlížet jako na kousavou ironii (Viz. rozpory v "tradicionalistických" hodnotách Raichandových, kteří sice prožívají Diwali jako otázku života a smrti, ale bydlí v domě v typickém britském stylu, nosí západní oblečení a do svých tradic počítají i univerzitní studium v Anglii. Proti nim zase stojí Anjali, rodačka z Čándní Čauk, která naopak žije v Anglii, ale ven chodí jedině v sárí a životní styl Angličanů je jí proti srsti.) Hodně o významu jednotlivých scén napoví i hudba, která krom skladeb vytvořených přímo pro film zahrnje i indickou státní hymnu, nacionalistickou píseň Vande Mataram i veleznámý britský cover "camp" hitovky It's Raing Men. I s různými klišé se tu zachází uvědomněle a systematicky, mnohá ani nejsou indická, ale právě britská, potažmo americká (matka obejme syna před početným "publikem" a všichni tleskají)... Inu, K3G vůbec není tak prostá a "typicky indická" podívaná, jak by se zejména nepoučenému divákovi mohla jevit a bollywoodským pionýrům bych ji tedy raději moc nedoporučoval. A to i částečně z osobního důvodu, protože nemůžu tvrdit, že zrovna K3G by představovalo ten typ filmu, kvůli kterým mám Bollywood rád. ()

StanislachKo 

všechny recenze uživatele

Napriek tomu, že je to z tohto storočia, pôsobilo to na mňa strašne staromódne. V duchu starej školy. Príliš uplakané, príliš dlhé, odtancované a odspievané so strašným afektom a príbeh musel byť oveľa krajší na papieri ako v tomto troj a pol hodinovom balaste. Je to síce naplieskané hereckými hviezdami prvej úrovne. Ale čo z toho, keď shahrukh ničím neprekvapuje, Amitabh viac menej iba "vystupuje", Kajol afektuje (ale stále je krásna, o tom pokoj), Kareena hrá celkom odveci rolu sexbomby a Hrithik je na rozdiel od súčasnosti ešte len rádoby cool fracek typu Zac Efron. Asi najsilnejšie herectvo som vnímal od mamky v podaní pani Badhuri. Takže... pod tri sa nedá, snahy je tam citeľne dosť, ale aj na základe tržieb a celkového vrúcneho prijatia publikom, ba dokonca kritikmi, si tuzemský divák, ktorý si povie, že to s týmito filmami skúsi, bude podľa mňa asi skôr sklamaný. A to je škoda. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Uplakané rodinné drama Karana Johara + herecký all star team v nejlepší kondici. To jsou ty hvězdné páry Amitabh + Jaya, SKR + Kajol, Hrithik + Kareena (po přestávce) a osamocená Rani. Největší slabost mám ovšem pro pyramidy ;) A nejmenší pro odhalení pravidelné struktury aneb žánr, který fungoval před přestávkou, zásadně otáčíme o 180° a nakonec jsou spokojeni všichni. Co je ale skutečně nezapomenutelné, je klasicky soundtrack. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (6)

  • Yashwardenův dům je ve skutečnosti panským sídlem v Anglii a film ho propaguje, že se nachází v Indii. (ČSFD)
  • Ve filmu dostal malou roli i John Abraham, ten ji ale odmítl. (ČSFD)
  • Píseň „It's Raining Men“ byla použita bez svolení držitelů práv. Ředitel byl žalován u britského soudu. (ČSFD)

Reklama

Reklama