Na zámku hraběte Hellforda je pokoj, ve kterém přišlo několik lidí záhadně o život. Hellfordova dcera Irena má tři přátele, kteří se rozhodou přijít tajemství na kloub. Všichni se dohodnou, že jeden po druhém stráví v modrém pokoji noc. První z nich, Tom, během noci beze stopy zmizí. Druhý, Frank, je další ráno nalezen mrtev. V té chvíli se do případu vloží policie, která odhalí, že hrabě Hellford není Ireniným otcem, nýbrž jejím strýcem, který se jí ujal. Skutečný dívčin otec odešel od rodiny před dvaceti lety. Je však blíž, než si všichni myslí... (oficiální text distributora)

otík

Velmi hezká a podařená detektivka, která ctí pravidla žánru a zápletka nedává divákovi ani na chvíli nadechnout. Navíc vyvrcholení je také vydařené. Krátký snímek, u kterého se divák nebude nudit. ()

VaHo

Při vědomí toho, že se jedná o film starý už 82 let, a že to je jedna z prvních českých detektivek, je to stále koukatelné (a svým způsobem napínavé). Problém je, že dnes je to už spíš nechtěně vtipné. Je to klasičtější než nejklasičtější detektivky od Christie. Vraha jsem uhádnul už v polovině. Herci přehrávají jak v nějakém ochotnickém souboru. Hodně se to na dnešní poměry táhne, na pozadí scén nehraje skoro žádná hudba a celé to působí jak divadelní hra. Docela zamrzí, že film nevysvětluje události předchozích let, které mi přišly zajímavější než samotná zápletka v přítomnosti. Také je tu spousta logických chyb a nesmyslů. Když postava třeba říká, že v místnosti bylo otevřené okno, a venku pod ním našly roztříštěné tělo a o 5 minut později, je vidět, že pod oknem teče řeka a žádný pevný povrch tam není, tak jsem se smál. Nejvíc mě překvapil Jaroslav Marvan ve vedlejší roli. To, že tady vypadá na 50 let, a v době natáčení mu bylo pouhých 32 (a není to rolí, kterou hraje) je pro mě největší záhada ze všech… ()

lucascus

První česká detektivna, celkově však poměrně průměrný film s ne moc dobrými hereckými výkony. Všichni herci se teprve hledají (kdo by řekl, že z Marvana a Šejbalové budou velikáni českého filmu), na druhou stranu - pokud porovnáme ostatní filmy z počátku třicátých let - příjdeme na to, že se tehdy moc dobrých snímků netočilo. Tento má tedy alespoň to jedno prvenství. ()

Elisebah

Docela povedená detektivka i když lepší se mě zdá Vražda v Ostrovní ulici. Ale každý z těch filmů má něco do sebe. ()

mikulem

Není to nic moc, zdlouhavé, statické, překombinované a někteří herci, které mám jinak rád, jsou tady dost otravní. Nejhorší je pak postava detektiva, tomu mám několikrát chuť dát pěstí do zubů. Snad tu hrubost odkoukali z německé předlohy. Mnohem raději mám film VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI ze stejného roku, oproti tomuhle je zábavný a rozmanitý a jsou tam zajímavé experimenty s vyprávěním příběhu, takřka Hitchcockovské. ()

vitekpe

Roztomila a celkem zahadna podivana ve stylu starych anglickych detektivek ala zahada zamceneho pokoje. Potesila mlada Jirina Sejbalova. :) 4- ()

bradl3y

Film si po celou dobu udržuje tajemný tón s gradujícím napětím. Ale co se konce týče - ten je opravdovým zklamáním. Tak nepromyšlené rozuzlení a vysvětlení počínání vraha z modrého pokoje celkem dost snižuje výsledné hodnocení. Škoda! ()

Disease

Král brakových detektivek Edgar Wallace v poměrně zdařilé a místy pěkně noirové adaptaci. Jen ty herecké výkony jsem nedával... ()

Brejlil

Ne příliš zvládnutý pokus o něco v českém filmu nového, o detektivku. Toporný Karel Hašler se mi zprotivil hned na začátku a zápletka s tajným vchodem také byla "neotřelá". Ani Cikánovy režijní koncepce jsem si nevšiml. ()

mh.mail

40% — Film je samozřejmě poplatný době svého vzniku, takže jsou k vidění patetické výkony herců, vyšetřující policista je na všechny nepříjemný a dost často na ně zvedá hlas až křičí. Jako detektivka je film průměrný, podle titulků byl vytvořen na motivy Edgara Wallace, čemuž odpovídá i konečné rozřešení. ()

Vesecký

Praděpodobně první český zvukový horor měl docela zajímavou zápletku, která diváka i po tolika letech do děje vtáhne a nechává ho přemýšlet, co se vlastně v modrém pokoji dělo a děje. Zcela se ale vytratila záhada toho, co se v tomto pokoji stalo před dvěma desetiletími. Film však nebyl zvládnut ani režijně ani herecky. Sice se na něj nutno dívat z pohledu začínajícího zvukového filmu, přesto se v té době natáčely film zvládnuté velmi profesionálně, ale toto ne. Možná za to může zase onen nešťastný Miroslav Svoboda,který však v jiných filmech hraje ještě hůř. Šejbalová byla nevýrazná (jako ostatně ve většině mladistvých rolích), Smolík byl jen stínem, a tak bych mohl pokračovat. Vzhledem k zápletce však dvě hvězdičky dávám. ()

Kolssteyn

Možná měly rozpačité herecké projevy zapadat do kontextu zámecké atmosféry, kde každý z různých pohnutek lhal. Ale pak není divu, že chce divák vidět krev, byť se původně těšil jen na mysteriózní detektivní příběh. Věřil bych i tomu, že nám na Novém Stránově vylhali i ten modrý pokoj, což v černobílém filmu nelze ověřit. ()

gombarix

Hvězdně obsazené filmové detektivky většinou sází na skvělé herecké výkony, pro něž jim člověk odpustí i notně děravé či banální zápletky. Toto je spíš opačný případ, čímž nechci říct, že zápletka je nějaký klenot, ale že až takové ochotničení ze strany některých protagonistů si nezasloužila. Jsem si ovšem vědom, že se zvukem se filmaři a herci tehdy teprve učili zacházet. Atmosféra je jinak slušná, napětí nechybí, škoda nedotažených detailů a polovičatého rozuzlení. ()

Véronique

Nevím, jaké pocity bych měla dnes, ale vzpomínám si na posledení promítání před pár lety - a filmem jsem byla opravdu "vtáhnuta". Zajímavý děj, tajemný dům, tísnivá atmosféra, dobové kulisy... To vše dotváří celkový, velmi dobrý dojem, který jsem z filmu nabyla - včetně nedokonalosti filmařské či technické (1933). 68% ()

Adiemus

Svatá prostoto. Bez ohledu na nostalgii je toto jeden z nejhorších prvorepublikových filmů, které jsem viděla. Herci (kupodivu až na A. Novotného) většinou deklamují jako u školní tabule, vrcholem jsou ale Hašler a Svoboda. Přitažlivý exteriér zabíjí vzhledem k délce filmu neúměrně dlouhé a statické záběry, průběh vyšetřování je neuvěřitelně amatérský a hraničí s fraškou a staré případy nejsou ani v náznaku objasněné. Inu, každý (režisér) musí nějak začít. ()

Bakemaster

Děj byl pěkná nuda, ale hra světel a statické dlouho trvající záběry ať už na cokoliv dodávaly filmu hororovou atmošku jak ji známe z Nosferatu. ()

BigBang

Část herců dosti špatných. Patrně točeno narychlo - někde je vidět, že byla ponechána i scéna s přeřekem. Ale dalo se to vydržet - hlavně díky rozsáhlému použití svícení baterkou zezdola do obličeje. ()