Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (70)

Aky 

všechny recenze uživatele

Rozmáchlá velkorysá bigrafie s výtečnou hlavní představitelkou. Na pozadí základního příběhu, o kterém jsem do tohoto filmu neměl potuchy, se člověku dostává spousta informací o tom, jak vypadal Hollywood, broadwayská divadla i americká psychiatrie 40-tých let. Silný příběh všemi fimovými profesemi bravurně zvládnutý. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Jessica mě baví vždy, ale tady to rozjela ve velkém stylu, nominace na Oscara byla oprávněná. Frances Farmerovou neznám a nic o ní nevím, čili nejsem schopná posoudit, nakolik se film liší od skutečnosti, ale myslím, že ty nejzásadnější momenty jejího života byly divákovi předloženy věrně a jsou šílené. Holka to byla asi docela hubatá, chytrá, nebojácná, nekonvenční a do své doby se nehodila. Problémy by s ní byly asi vždycky, akorát dneska by si se svým temperamentem nevykoledovala lobotomii, nýbrž výsostné postavení. Co napsat víc? Někdy je zkrátka lepší matku odříznout... ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře udělané. Životopisný film o hvězdě raného Hollywoodu, která si střihla role s Bingem Crosbym a Cary Grantem. Langeová je jí neskutečně podobná a roli zvládla výborně. Není to apriori film o Farmerové ale o celém naprosto posraném systému americké demokracie naoko, kde je vymáhání práva zhruba tak stejně obtížné jako v moderní české společnosti. Také ukázka úrovně psychiatrických léčeben USA, kde by byla čtyřka v Jihlavě ukázkovým blázincem na jedničku. Rozhodně si ke sledování kupte oblíbený alkohol v dostatečném množství, dobrý pocit to ve vás nezanechá. Zvlášť proto, že tato pidizemě Evropy po volbách někam spěje a z někoho si bere příklad...a jednou se tam, kde byla Frances ocitnete i vy! I já! ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Dílo, které vyráží dech. Poznání, že i nejkomerčnější herci hollywooodské továrny na sny jsou až na na nečetné výjimky mistry svého oboru je pro převládající komerční ráz tvorby směřující do kasaštyků pro laika krajně nesnadné. Mrazení vzbuzující výkon Langeové plyne nesporně z úrovně, kterou se reprezentuje další velká osobnost filmu, kterou je zcela neznámý režisér Graeme Clifford. Obvyklá unylá limonáda kalifornského původu, která je obvykle při takových příležitostech servírována, se prostě nekoná. Rozporuplný osud jistě nesnadné velké herecké osobnosti, na níž byl spáchán nesporný zločin, likvidující velkou tvůrčí osobnost, osudově poznamenanou svou deprivantskou matkou a vůlí být sama sebou, otřese divákem i dnes. Regulace za každou cenu, účelová záměna skutečné asociálnosti za tvůrčí krizi (rutinu a průměrnost nelze soudit ani odstranit, je možné ji jen eliminovat) by měly být varovné i pro náš dnešek. Mechanismy se změnily a zplošťování nejenže nepomíjí, ale naopak sílí. Třicet let starý film si stále uchovává své ponuře burcující poselství. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ja mam s postavou Frances trochu problem. O tyhle herecce jsem v zivote neslysel, takze musim verit informacim, ktery mi predlozili tvurci tohohle filmu. A diky tomu, jak je tu ukazana, tak jsem ji bohuzel moc nefandil, ani mi nebyla kdovijak sympaticka a moc sem nechapal, proc ji vsichni povazujou za takovou hvezdu, kdyz toho moc nedokazala. Na jednu stranu je sice fajn, ze to nebyla nejaka tupa hollywoodska kravka, co se na kazdyho usmiva a s kazdym souhlasi a kdyz se ji neco nelibilo, tak to dala radne najevo. Na druhou stranu, za vetsinu problemu si mohla sama, protoze to obcas fakt uz prehanela a chovala se jak blazen. Jinak samotnej film je natocenej slusne, tech lehce prehnanejch 130 minut nenudi, dobovy kulisy a kostymy bez chyby a navic je sympaticky, ze to neni takovej ten klasickej pribeh o vzestupu, padu a navratu na vrchol a je misty docela drsnej. No a do nadprumeru pak film vytahuje fantasticka Jessica Lange, ktera to snad ani nemusela hrat a je proste Frances (akorat na tech 16 na zacatku fakt nevypada). Bohuzel uz tu neni nikdo, kdo by se ji svym vykonem aspon priblizil a zbejva tak akorat sympatak Shepard. Ale celkove docela povedenej a zajimavej zivotopisnej film. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (10)

  • Herečka a spisovatelka Lois Kibbe, která spolupracovala s Frances Farmer na knize o jejím životě, u filmu pracovala jako konzultantka. (..Lucas..)
  • Harry York, především fiktivní postava, kterou hrál Sam Shepard, byla založena na politickém radikálovi Stewartu Jacobsonovi, který tvrdil, že byl milencem Frances Farmer. Lidé, kteří si byli s Frances blízcí, ale tvrdí, že se nikdy ani nesetkali. (..Lucas..)
  • Jessica Lange obdržela za tento film a za film Tootsie nominaci na Oscara ve stejný rok. To bylo poprvé od roku 1942, kdy byla herečka nominována jak na cenu pro herečku v hlavní roli, tak na cenu pro herečk ve vedlejší roli, ve stejný rok. Celkem se tak v historii Oscarů stalo potřetí. (..Lucas..)

Reklama

Reklama