Deusmachin

Bude to už nejaký piatok čo som ten film nevidel a úspešne som sa mu vyhýbal. Ale po opätovnom zahliadnutý do kotrého som sa donútil musím citovať Thanosa: "Asi som bol k tebe príliš tvrdý." Ten film... je skutočne očarujúci. (až prekvapivo keď som ho sledoval). Animované prostredia a kulisy (hmyzí cirkus) sú naozaj pôsobivé a kreatívne. Postavy sú vtipné a plné života. Má to skvelého záporáka Hoppera ktorého som oceňoval ešte pre opätovným zahliadnutým. Akčné sekvencie a vyvrcholenie sú užasne. A ta hudba... neskutočné povzbudzujúca a pohadzujúca po duší. Obrovské zlepšenie zo strany Randyho Newmana po už aj tak skvelej Toy Story themi. Ten film cice nie je až tak tematicky bohatý ani pútavý ako neskoršie pixarovske filmy ale má to srde a automatický sa dostal na vrchol mojich obľúbených zabudnutých animovaných filmov (spolu zo Za plotom samozrejme :D ). Som nesmierne nadšený že som to znova vydeľ a mrzí ma že som to nevidel skôr. 8,5/10 ()

classic

„Život chrobáka” ? Lepšie povedané: "neblahý život tisícov, a ešte samých mravcov" , ktorí sa stali otrokmi lúčnych kobyliek, ktoré ich rok čo rok maximálne terorizujú, aby sa im už úplne, načisto poddali, kedy si to slizký líder Hopper aj zakaždým veľmi dobre uvedomuje, keď toho i patrične využíva/zneužíva vo svoj prospech. Tak, ako každú sezónu, tak i teraz mravce opäť zbierajú úrodu (jedlo) pre svojich trýzniteľov, ktorí si zase majú prísť s ľahkosťou po ňu. Už je kompletne nachystaná na „veľkom liste” , keď jeden z mravcov, Flik, ju chtiac-nechtiac, spustí dolu do záhuby, a tak sa ponáhľa rýchlo do mraveniska oznámiť, čo sa mu prihodilo, ale už je neskoro, kobylky dorazili... ! Mravce dostávajú ešte jednu a poslednú šancu, aby do konca leta nazbierali ďalšie jedlo, inak bude s nimi zle-nedobre, no i napriek tomuto nebezpečenstvu, sa Flik podujme, vyhľadať pomoc, akýchsi „odvážnych bojovníkov” , ktorí by im pomohli, raz a navždy, ukončiť toto nekonečné trápenie, konečne sa im vzoprieť, t. j. vyhrať vojnu, žiť si spokojným životom, ale namiesto toho, natrafí na bandu cirkusantov (chodiacu paličku, húsenicu, lienku, kudlanku..., jednoducho, samý hmyz), s ktorými sa za zvuku fanfár, vracia domov, ako najväčší hrdina (dobyvateľ). Je už iba otázkou času, kedy dôjde na lámanie chleba, zároveň sa rozlúskne hádanka, ako sa veci vlastne majú, a tak je Flika už regulovaný vyhnanec ! Hopperovci sa vrátili poriadne nabrúsení, zašľapnúť kráľovnú, no, našťastie si mravce s cirkusantmi ešte predtým stihli pripraviť obrovské prekvapenie v podobe vtáka na drôte. Čiže nebyť toho, že Flik urobí riadny KIKS, tak by nikdy nemuselo dôjsť ku kľúčovej bitke, a tak náhoda je asi blbec, alebo osud už je dopredu daný ? Neviem, niečo z toho to skrátka musí byť. Predfinále i finále, vážne stojí za to. _ Od hračiek ku chrobákom ? Prvý režisér celovečerného animáku od p i x a r u, John Lasseter, by už vedel vyprávať. Režíroval vonkoncom najviac pixaroviek (5), a tak je odborník na slovo vzatý. Zhora, totálne nadol. Ako si vlastne nažíva takýto hmyz a iná háveď, sa dozvedám prostredníctvom humornej optiky špičkových animátorov, ktorí boli pred 22. rokmi, takpovediac, v plienkach ! Ešte sa len učili na kolene, keď teraz by mi už asi aj zrak, skrz-naskrz, vytreli ? Tá animácia by v súčastnosti vyzerala na extravagantný spôsob. Samozrejme, že to má svoje nedostatky, ale už som naznačil, kde sa vtedy nachádzali. Nápaditosť a sviežosť animovanému filmu určite nechýba ! ()

Motinski

Silná nostalgia z detstva sa nestratila ani po toľkých rokoch. Bohvie ako by film na mňa fungovalo keby ho prvý krát vidim teraz, no nemôžem si pomôcť. Stále má kúzlo ktoré spočíva v jednoduchosti a neuveriteľne vtipných postavách. Partička cirkusantov je geniálna a dobrácky smoliar Flik prirodzený na toľko že mu proste prajem. Život chrobáka ide veľmi priamo a klišoidne k očakávanému finále ale nevadí mi to. Je to zábava. Nenutená a úsmevná, s nepríjemným hlavným záporákom čo si svoje scény berie pre seba. ()

UhLee

(7/10). Tady se pokládaly základy Pixaru.. Studia, které miluju celým svým srdcem pro jeho obrovskou originalitu a celkový přesah.. Tady se opět předvedli.. Cápci jedni ušatí.. Nebylo to nejlepší představení, ale i tak to kvalitou přesahuje ostatní animáky.. Na tu dobu mi ta animace naprosto vyrazila dech.. Krásný film, který si po nějakém čase zase rád pustím.. ()

PALINO

ŽIVOT CHROBÁKA je jedným z prvých počítačovo animovaných filmov a tak sa dnes už môže zdať jeho animácia trošku zastaralá, ale to nie je vôbec podstatné, pretože nie je dôležité, aby nám animák vyrážal dych svojím výzorom, ale aby sme sa pri jeho sledovaní dobre bavili a to sa dlhodobejšie nedá dosiahnuť bombastickosťou animácie, ale hlavne príbehom a postavami. A tie má ŽIVOT CHROBÁKA na dobrej úrovni. Príbeh je síce triviálny, ale je vyrozprávaný veľmi svižne a zábavne a navyše je v závere okorenený o akčnú lahôdku. Takisto postavy sa celkom vydarili, či už je to sympatický Flik, princezná, zákerný Hopper alebo cirkusoví chrobáci, všetko sú to postavy, ktoré sú dobrým základom pre film. A ŽIVOT CHROBÁKA je naozaj dobrý film. ()

• První počítačově vytvořený film, jenž byl promítán v poměru stran 2,35:1. (D3VIL)