Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Jillen

Protože kvalita Harryho Pottera neustále klesá, rozhodl jsem se tomuto dílu přidělit 5*. Spojení temna a infantilních hrátek v prvním a druhém díle zabralo a já mám dojem, že je to takové Impérium vrací úder pro Potterovskou sérii. Lehce naivní a přitom tak dospělé...k tomu přidejte fajn triky, skvělou režii a Johna Williamse. Yates SUCKS ()

Džejkop

Cuarón pojal Harryho po svém, na rozdíl od Columbuse se nedrží toliko upjatě knihy. Je to trochu nečekané, ale je to ku prospěchu věci. Žáci bradavické školy již nenosí jen hábity, oblékají civilní oblečení. Svět Harryho Pottera najednou působí uvěřitelněji a současněji. Vězeň z Azkabanu má tempo, nechybí mu vtip ani napětí. Ema roste do krásy a nejenom tím na sebe strhává pozornost. Právě Hermionna zásadním způsobem ovlivní finální zápletku celého dílu. Cuarón to pochopil a Ema taky. Přesto je stále hlavním hrdinou Harry, a Radcliffe se s tímto faktem opravdu slušně ztotožnil. Jedním z klíčových momentů knihy je vztah Harryho s Lupinem, myslím si, že ve filmu je mu věnována značná pozornost. Vůbec Lupin je nejsympatičtější postavou tohoto dílu. Samozřejmě i Ron má svůj význam, sice takový doplňkový, ale důležitý. Vězeň z Azkabanu je dospělejší, temnější, napínavější, ale kupodivu i vtipnější Harry Potter. ()

Sandiego

Cuarón je pro sérii nesmírným přínosem. Navíc zpřístupnil film i diabetikům, u niž by nasládlé první díly občas způsobily hyperglykemický šok. Potter se zlepšil jak po stránce civilnosti a větší prokreslenosti postav, tak v ještě větší míře po stránce vizuální, která je zde naprosto úchvatná a dokonale zastiňující předchozí pokusy o magickou atmosféru. A také silnější předloha s časovou smyčkou filmu nesmírně pomohla. ()

numi

Možná, že svět Harryho Pottera je v podání Cuaróna skutečně opravdovější, temnější a atmosferičtější, ale bohužel Cuarón dostal ten nejslabší možný scénář. Vězeň z Azkabanu nenabízí už to prvotní poznávání kouzelného světa paní Rowlingové, což samozřejmě třetímu dílu nelze vyčítat, ale co mu vyčítat lze, je fakt, že děj postrádá napětí. Nebýt Mozkomorů, tak největším nervovým drásadlem je Harryho seznamování se s Hypogrifem, a to je - alespoň pro mou maličkost - hodně málo. Navíc mi scéna, která Harrymu odhalí pravdu, přišla až příliš prvoplánovitá. Ostatně, stejně jako celý děj. Od začátku příběh směřuje jedním směrem, stejně jako vývoj jednotlivých postav, a pak se během deseti sekund vše obrátí naruby. Aniž by k tomu dříve byly postaveny jakékoli základy. Třetí Potter dojíždí jen a jen na slabý příběh, neboť po filmařské stránce mu nelze vyčítat nic. A u některých hlášek jsem se skutečně popadal za břicho. Škoda. [srpen 2006] ()

kaylin

Alfonso Cuarón dokázal namíchat přesně tu správnou dávku napětí, emocí, pohádky a thrilleru, aby z toho dostal snímek, který je vhodný v podstatě pro všechny generace, odkáže zaujmout příběh i postavami, a navíc i režií. I když poslední dva filmy nebyly špatné, "Vězně z Azkabanu" prostě nedokázal žádný další překonat. ()

Womanizer

Pro mě nejlepší díl z celé serie. Přechod z pohádky na temný příběh mě bavil, děti u přestávají být dětmi i když jimi stále jsou. Nejvíc mě baví Snape. ()

erased

Ze čtyř dílů knižní série, kterou jsem záhy po premiéře prvního filmu série přečetl, je Vězeň z Azkabanu ten, na který vzpomínám v nejlepším, jeho adaptace však vyšla v době, kdy jsem z Harryho tak nějak vyrostl a už jsem se k němu nedokázal vrátit. A přestože právě Cuarónův díl dodnes provází pověst nejlepšího filmu v sérii, nedokázal jsem se dostat ani k němu a tak mi ujel vlak celého zbytku pottermánie. Potterhead už ze mě sice asi nikdy nebude, nicméně pověsti tento film dostál (and then some). Oproti pohádkové zakonzervovanosti prvních dvou dílů dokáže svou originalitou a šmrncem stát na vlastních nohou, zároveň zvládnul rozšířit Bradavice za stěny školy a přilehlý hájek, postavy konečně vyrůstají a začínají získávat třetí rozměr, a při tom všem Cuarón perfektně balancuje mezi vtipem a napětím, lehkostí i temnotou. Dojmy se vlastně málem jedna ku jedné shodují s Empire Strikes Back, a následuje je i obava, že zbytek série půjde kvalitou ve šlápějích filmové série Star Wars. ()

buldock

Bude to znít jako klišé , ale tenhle díl je nejlepší z prozatimní série a to snad ve všech aspektech , akcí počínaje a nádherně hororovou atmosférou konče. Alfonso Cuarón přistoupil k látce po svém a vtiskl Harrymu úplně jinou , dospělejší atmosféru plnou temna (a to také díky perfektní výpravě , trikové stránce a kostýmům) a spolu s výborným scénářem , ke kterému přidal svou výtečnou režii , natočil výborné fantasy , které jsem si už po prvním shlédnutí zamiloval nejvíce ze všech Harryho dobrodružství. Film: 89% ()

blackrain

Třetí rok v Bradavicích bude pro Harryho opět vyjímečný. Zase se o kousek přiblíží své minulosti. Autorka knižní předlohy začíná přitvrzovat, připravuje nás postupně na velké finále. ()

gogos

Pryč je dětská atmosféra prvních dvou dílů. U třetího Harryho si strachy crvnkne do trenek kdejaké odrostlejší děcko! Odrostlejší postavy, velkolepější výprava, vydařená hudba, solidní zápletka se scénářem, který je zatím asi nejslabší, ale přesto je z něj ždímáno maximum. Ubylo dětinštějšího humoru, ubylo Hagrida, ubylo Maggie Smith. Naopak perlí učitelka větštení a taky vrba mlátička cvrnkající do ptáčků :-). Z dětského Harryho nám Cuarón vykouzlil temnou fantasy u které si musíme položit otázku... Nebylo na ni ještě příliš brzo? Nedalo se ještě dva roky počkat? Potter s Hermionou dospívají a ačkoliv i Ron je starší, je z nich až nepřirozeně dětsky nejtupější. Trojka je jiná, než první dva díly. Zda-li je lepší nebo "jen" drží standart ukáží až další díly. Jedno je ale jisté, Potterovi jsem se dlouhých 10 lete vyhýbal a udělal jsem dobře. Čekat mezi jednotlivými díly rok či déle by mě ničilo. Není lepší počkat 10 let a vše shlédnout najednou? ()

ABLABLABLA

Podle mě zatím nejlepší díl ságy. Přechod mezi těmi dětskými dvěma díly a těmi podle mě až moc strašidelnými díly dalšími. ()

slunicko2

Welcome to the Knight Bus, emergency transport for the stranded witch or wizard - Třetí část komentáře. 1) Poté, co se Columbus rozhodl věnovat se více svým dětem, otěže převzal nový režisér. Změny mi nepřijdou moc výrazné ani důležité. Jestli Cuarón občas použije ruční kameru nebo jestli oblékne hrdiny do civilu mě nijak nebere. Je tu trochu víc akce, nicméně snesitelně a opět trochu více hororu, ale to odpovídá celkové tendenci. Ta se mi sice nelíbí, ale s tím nic nezmohu._____ 2) Herci již věkem plně vklouzli do puberty, ale na chování to moc znát není. Přeobsazený Brumbál se posunul od majestátního ředitelského mága k podivnému pošukovi._____ 3) Záchranný kouzelnický autobus se povedl lépe, než retroidní auto v minulém díle._____ 4) Za zmínku stojí inspirace tvůrců pražským orlojem při tvorbě hradních hodin._____ 5) Jazykový koutek. V Bradavicích jsou noví vyučující: Sybil Trelawneyová učí Jasnovidectví (the Art of Divination), Remus Lupin Obranu proti černé magii a Rubius Hagrid Péči o kouzelné tvory (Care of Magical Creatures). Seznámíme se s bubákem (Boggart), s hipogryfem Klofanem (hippogriff Buckbeak) a především s Mozkomory (Dementors). Naučíme se rozdílu mezi animágem (animagus) a vlkodlakem (werewolf)._____Navštívíme půvabnou poslední čistě kouzelnickou vesnici v Británii Prasinky (Hogsmeade) a nakoupíme cukroví v Medovém ráji (Honeydukes)._____Hodí se i Pobertův plánek (Marauder´s Map), patronovo kouzlo (Patronus Charm) či převraceč času (Time-Turner)._____ 6) As the Minister of Magic, it is my duty to inform you, Mr. Potter, that earlier this evening your uncle's sister was located a little south of Sheffield, circling a chimney stack. The Accidental Magic Reversal Department was dispatched immediately, she has been properly punctured and her memory modified. She will have no recollection of the event whatsoever so that's that and no harm done. ()

Alementina

hm, vizualne je to uplne jinde nez Kamen mudrcu, ktery spis vypadal jako levna televizni zabava, ale nemuzu si pomoc, knizku jsem precetla pred 14 dny a tohle je jak kdyby jste film vytvořili na zaklade 30 ilustraci z knizky, chapu, že tam nemužou dat všechno, ale nechápu, jak to muže byt nectenářum knih srozumitelný. Ale hrozne me bavi, jak ja mam hodne zive v hlave predstavy nove objevujicich se postav a jak se ty me predstavy diametralne lisi od nove prichozich hercu :) ala Emma Thompson jako jasnovidkyne ci Gary Oldman jako Sirius. ()

IllIlIlIIl

Asi nejtemnější díl celé série. Alfonso Cuarón se tohoto pokračování chopil velmi dobře a především zručně. Delší stopáž, která mi vadila v minulých dílech, se teď rozpustí v samotném příběhu zahaleného do ponuré atmosféry. Hlavní postavy už nepůsobí tak dětsky a naštestí ani příliš dospěle. Celou dobu se divákovi dostává pohlcující atmosféra, nádherná výprava a celkem zajímavý nápad v poslední třetině filmu. ()

movieband

Proč jsem já blbec dřív viděl film a teprve potom četl knížku. Kdyby nebylo knihy tak dám 90 % a 6*, ale kniha existuje a já jsem rád, že jsem si ju přečetl. Tenhle film ještě před tím než jsem četl knížku považoval za nejlepší z celé série o Potterovi, ale po přečtění knihy jsem dospěl k trochu jinému názoru. Film a tím pádem i divák, který nečetl knížku je ochuzen o hromadu věcí, které jsou v knize. Kniha je celkově obsáhlejší a ponurejší. Celkově ať to tu nevypisuju kniha je mnohonásobně lepší. Jedna věc ještě co se mi nelíbila bylo zpracování vlkodlaka. Hnusná, vypelichaná vyzáblina není vlkodlak. Ale ať zase tenhle film jenom neshazuju, režisér Alfonso Cuarón ukázal, že ikdyž ve filmu je vypuštěna hromada věcí z knihy tak i tak je to výtečný film. Cuarónovi se tomto filmu povedlo hodně věcí. Jako třeba zpracování mozkomorů nebo hipogrifa Klofana. Byl jsem nadšen hl. z toho, že do role Siriuse Blacka byl dosazen Gary Odman. Líbil se mi i prof. Lupin v podání Davida Thewlise. Škoda, že film nedostal víc prostoru. Byl by z něj podlě mě nejlepší díl z celé série o Potterovi. Je mi líto, že mosim ubrat -1*, ale nedá sa no. Rozhodně zůstává mojim 1 nejoblíbenějším dílem z celé Potterovské série a moje hodnocení je 85% 4* ()

Neffy

Je dobré, že při sérii HP měnili režiséry. Třetí díl s příchodem Cuaróna dostal jiný nádech - temnější, akčnější. I když se stále děj odehrává v čarodějnické škole, tak je fajn, že studenti nejsou stále jen v hábitech. Ústřední herecké trio trochu dospělo, tak se mi zdá, že i herecky jsou lepší. Tento díl nastartoval sérii dobrým směrem. ()

stration

Alfonso Cuarón se odvážil jít dál než Chris Columbus a vyplatilo se. I přes svou délku Vězeň nenudí a uteče podstatně rychleji než druhý díl. Na Radcliffa jsem si také už zvykl, Emma Watson je čím dál pěknější a Rupert Grint opět z hlavní trojky nejlepší. Už to není pro poděšený děcka, ale i pro starší a pokročilé. Jeden z nejlepších dílů. ()

MATADOR

Třetí díl Harryho Pottera s názvem vězeň z Azkabanu. Je ještě nudnější, než-li jeho starší bratříčci. I když se pořád něco děje, scény, ve kterých se mluví zde přebývají, ovšem v tomhle díle jsou ještě ponurejší, než kdy jindy. Což působí alespoň lepčím filmovým dojmem. Příběh je napsaný hezky, i když mi tak nějak chybí to něco, co se mi líbilo v předchozích dílech a to, že se zde celý děj točí o tzv. vězni z Azkabanu a na další známé postavy už není dostatek místa, což je tak nějak to, co jsem po celou dobu sledování hledal. Namísto toho si užijete Hagridova nového zviřátka :-) Harry Potter ještě ponurejší, než kdykoliv předtím. ()

katuska138

Můj nejoblíbenější díl celé Potterovské série. Úžasná výprava a ještě vygradovanější Williamsova hudba. Cuarón Harryho povznesl na novou úroveň. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy