Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

spiritus

Vězeň z Azkabanu, mě na celé sérii zaujal zatím nejvíc. Do tohoto dílu se jednalo o poměrně poklidnou fantasy/pohádkovou sérii, která tu a tam uměla naservírovat nějaké to napětí a hororovost. Vězeň z Azkabanu, ale celou tuto šablonu smetl a nasadil si mnohem drsnější masku, než mají jeho předchůdci. Triky se vyšponovali konečně na kvalitní úroveň, kdy si již nezadají s tím nejlepším, co Hollywood produkuje. Celou kapitolou je pak dokonalá atmosféra, která by se doslova dala krájet. Hororové náběhy jsou patrné na každém kroku a je opravdu o co stát. Celé "Bradavicko" se proměnilo v jeden fantasy kotel, kde není radno se potulovat jen tak. Zkrátka mnohem temnější a syrovější podoba okolí Bradavic, filmu jenom prospěla. V tomto duchu by se mělo pokračovat, ba co víc, ještě přitvrzovat.. Jak se říká, "jen houšť". Dávám dobré 4*. ()

Angie91

Cuaron je prostě jiná liga, a když přirovnávám Columbuse k Bohu je Alfonso naprostý ďábel. Nádherné zpracované, nádherně natočené, jen se mi zdá, že tomu něco chybí. Bohužel nemůžu přijít na to, co? Tak po deseti letech jsem na to přišla. Nebyla jsem ještě tak emocionálně vyspělá na to, abych byla s to přijmout, že Columbus - můj dětský idol - předal otěže trochu režisérovi, který zaujme staršího diváka. Až dnes jsem byla schopna uvidět pravou krásu tohoto dílu. ()

Zombi

Tenhle díl nejvíc kazí ten příšernej vlkodlak, koho proboha napadlo tam dát takovejhle výsměch, jinak super díl. ()

tlamiczka

Bez debaty nejlépe zvládnutý a nejhravější přesun Harryho Pottera na stříbrné plátno. Cuarón se neržel předlohy otrocky ale krásně si se vším pohrál. Bravo. ()

Yardie

Filmy o Harry Potterovi se mi velice líbí. Takže se vždy rád podívám. Tenhle díl byl velice dobrý, stejně jako ostatní. Akorát se mi zdály dost nevyvážené poloviny filmu. Musím přiznat, že jsem se první polovinu i trošku nudil, nic moc se nedělo. Ale druhá polovina, tam už se to rozjelo a už jsem jen koukal. Efekty, prostředí a vše okolo výborné, jako vždy. Temná atmosféta mi u Harryho vyhovuje. Akorát trošku rozvláčněný děj mi trošku vadí. Chtělo by to více "akce" po celý film, resp. trošku dynamičtější děj. Ale jinak skvělá práce! Howgh! ()

Ollie235

Opět o něco temnější pokračování a jeden z těch lepších dílů HP. Už to vůbec není dětská pohádka, ale to je jen dobře. Od začátku je to celkem solidní jízda a je vidět, že změna režiséra pouze prospěla. ()

mazadlo

Alfonso Cuaron dostal přetěžkou roli kterou se snažil zvládnout na jedničku a celkem se mu to i povedlo. Harry Potter se od tohoto dílu totiž stává temnou cestou do finále a zatímco předchozí dva díly ukazovali jak je ten svět kouzelný , má tento díl naopak ukázat tu jeho druhou stránku. Totiž to jak je ve skutečnosti kouzelnický svět složitý , temný a nevyzpytatelný. A ano myslím si že lépe než Curaon by to nikdo z dalších absolventů bradavické režisérské grupy nezvládl. Curaon nám zvětšil bradavice - a sluší jim to protože to potřebovali jako sůl. A kdyby se nesnažil té temnoty nalít až příliš ( sklenice mu trochu přetekla) byl bych schopen dát mu i hvězd šest ( i když to oficiálně nejde :D ) Podle mě ale ukázal cestu dalším režisérům kteří se pak věnovali příběhu trochu jinak než to dělal například Columbus. ()

Kacitr

Tenhle díl mám já osobně nejraději. Díl je podán temněji než Tajemná Komnata s Kamenem Mudrců a to se mi na něm líbí. Hlavní trio mělo možnost se předvést a ukázat se víc, než v předchozích dvou dílech. Alfonso Cuarón dokázal, že režírovat opravdu umí. ()

Pompaj

Osobně tento díl mám nejraději, protože je neuvěřitelně věrný knize. Celou dobu si vede temnou atmosféru, která je skvěle podpořená vynikající hudbou. Jen bych vytkl scénu, kdy Harry zjistí, že Sirius mu zabil rodiče, ta scéna s pláčem nebyla přesvědčivá, jenom drobnost. Zbytek famózní. Líbí se mi výkon Emmy Watson, byl dost vydařený. Není co říct, bezkonkurenčně nejlepší HP. 90% ()

AlchENEMY

Absolutně nejhůř zpracovaná předloha ze všech dílů HP. Zlatý pult se sovou pro Brumbála? SBOR v Bradavicích?! Hagridova hájenka 5km od Bradavic, ke které se jde ještě přes nějakej MOST?! BUCLATÁ DÁMA NA SCHODIŠTI?!!!!!! Tajný vchod jak prase fakt....Postižený hospodský Tom a dalších 20 000 000 pí********vin, který se v tomhle díle objevujou mi drásají nervy. Jak poboha tohle mohl někdo natočit? Četli jste vůbec knížku pánové? A ano, vrcholem je Brumbál bezdomovec hadra, nemytý, špinavý a smrdutý! Stříbřité vousy si asi ušpinil když vymetal komíny a ještě u toho stihl nařídit, aby se v Bradavicích přestaly nosit stejnokroje,... já fakt nevím. 2 hvězdy jenom za to, že to je Harry Potter a za tu 10% shodnost s předlohou. Vážně jsem z kina odcházela jen z máo filmů takhle znechucená a ti kdo četli knihu museli být zaručeně taky. ()

Mikeel

Musím se přiznat, že na Potterovkách jsem vždycky hodnotil hlavně příběh a to, jak moc dodrželi tvůrci knižní předlohu. Tady se sice některé části mírně odchylují a samozřejmě, že se celá kniha do filmu nevtěsná, ale bylo by hříchem hodnotit pouze příběhovou linku. Tady se jedná o jedno z nejpovedenějších zpracování knihy. Navíc s tímto dílem ztrácí Potterovky na veškeré své pohádkovosti a stávají se opravdu dospělými a temnějšími. Tím víc pro mne dechberoucí podívaná! ()

tomik99

První setkání s novým režisérem a hned byl problém. Cuarón zvládl práci skvěle, přivedl nového Brumbála, kterému najednou více věříte (i když scén s ním moc není), vylepšil počítačové triky asi tak o polovinu, nastolil temnou atmosféru, práce s herci mi přišla také o poznatek lepší a skvěle koordinoval kameru, některé záběry byly opravdu úchvatné. Z hlediska filmového jsem neměl problém a práci můžu označit za čistou jedničku. I Williams složil nové skladby, které byly opět úžasné. Jediný problém vidím v krátké stopáži, osekané knižní předloze a výrazné změně oproti předchozím dílům. Příběh byl zkrácený do toho nejdůležitějšího, byl vyprávěn svižněji, ale oproti minulým dílům je to nezvyk a někdy se může nečtenář ztrácet. Kniha třetího dílu je celkem o dost silnější než jeho předchůdci, přesto je film asi o půl hodiny kratší, ale to by nebyl až tak velký problém. Asi tím největším problémem je úplně jiný vzhled Bradavic a celého kouzelnického světa. Ne že by se mi nelíbil, ale zkrátka když si pustím Tajemnou komnatu a na to navážu Vězněm z Azkabanu, tak mi přijde jako bych sledoval úplně jiný svět - Bradavice jsou jiné, školní pozemky jsou odlišné, prostě vše je jiné. Ať je změna jakákoliv, tak to na fanoušky musí působit hrozně rušivě. Řekněte sami, dokážete si představit takovýhle zásadní změny např. v Pánovi Prstenů? ()

Marina111

Nikdy by som nepredpokladala, že zmena režiséra môže byť pre mňa v nejakej sérií tak citeľná ... Po prvých dvoch, pre mňa v rámci Pottera ideálnych dieloch, prišiel tretí - o čosi filozofickejší, povedzme že strašidlnejší a pohrávajúci sa s cestovaním v časopriestore. Ešte stále to bol starý dobrý Harryho svet, ktorý ma ešte vždy zaujal a prilepil k monitoru, no jeho čary na mňa už prestávali miestami platiť ... ()

Movie Gourmet

Dospívající Harry a jeho přátelé. Cuarónův snímek bývá hodnocen jako jeden z nejlepších, ne-li nejlepší z celé potterovské série. Mně se též líbil i s tím lehkým odklonem Harryho a jeho přátel od kouzelnického světa (myšleno vší té pohádkovosti a dětskosti) a příklonu k teenagerovskému stylu, nejen co do oblékání hlavních postav, ale i smýšlení a celkového vystupování a vizáže. Zajímavé postavy: Sirius Black a profesor Lupin, obě dobře zahrané. První film, kde se v roli prof. Brumbála objeví Michael Gambon, který je zcela jinak stylizovaný než jeho předchůdce Richard Harris. Proti Harrisovi je Gambon oblečený jako vandrák nebo nějaký homelessák, ne jako ředitel bradavické školy, a zas na druhou stranu je jaksi drsnější, řekl bych, méně pohádkový. Verdikt: 4* a 80 %. ()

H4ku11

Bezkonkurenčne najlepší diel série! Je veľká škoda, že Cuarón neostal až do konca série. Dementori, Lupin, Black. Nachádza sa tu viac mojich obľúbených scén - vyučovanie s Hagridom a Lupinom, Lupinova premena, Harryho patronus, Siriusov útek.. ()

laepus

Možná si to zaslouží jen čtyři hvězdy, ale tu pátou dávám za celkové oživení, které Cuarón do potterovské série přinesl - po prvních dvou "dětských" dílech jde o první "předpuberťácký" díl a místy se to už opravdu netváří jako pohádka - líbí se mi David Thewlis i Gary Oldman a musím se přiznat, že v tomhle díle se mi začala líbit i Emma Watson... ()

buzzwoody

Spolu s posledním dílem je tohle nejlepší film ze ságy Harryho Pottera. Příběh ani nijak nepokročil, ale co za to všechno může, je skvělá režie Cuaróna, napotřetí a naposledy skvělá hudba Johna Williamse, ale přibyly sympatické vedlejší postavy jako Sirius Black nebo Remus Lupin, ale i jedna kolosálně nenáviděná jako Peter Pettigrew, a všechny byly skvěle zahrané. Projednou kvalitní dabing tomu taky hodně pomohl, ale je to především vliv Alfonsa Cuaróna, který vyzdvihl kvalitu Columbusových filmů a rozcupoval ji, načež ji nahradil svou vlastní. Škoda, že nepokračoval dál aspoň na Poháru. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy