Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

adam9

Až tolik romance jsem nečekal. Dracula je bestie, ale bylo mi jej líto. Láska pro něj znamenala vše. Gary Oldman mi přišel hodně autentický a postava Miny se mi také hodně zamlouvala. Výběr Anthonyh Hopkinse jako Van Helsinga snad nemohl být lepší. Jediné, co mi ke zvyšení hodnocení schází je poněkud kolísavé tempo. Film se mohl vtěsnat do hodiny a 45 minut. UPDATE: Po přečtení knihy a druhém zhlédnutí opatrně zvedám na 4 odřené hvězdy. Ovšem potvrdilo se mi to, co v knize: zatímco první polovina je naprosto úžasná, tak ta druhá je jen jejím slabým odvarem. Jako by Stokerovi došel dech nebo nevěděl, jak dál pokračovat. Škoda, každopádně kult okolo Drakuly jsem si strašně zamiloval a za to jsem mu vděčný. ()

Milano33

O filme Dracula z roku 1992 by sa dalo hovoriť, ako o gotickom fantasy horrore s príchuťou viktoriánskeho Anglicka. Hoci priznávam, že príbeh nie je vyslovene najoriginálnejší a najzmysluplnejší, ale aspoň to má hviezdne obsadenie a neskutočne pôsobivú vizuálnu stránku, ktorá skrátka berie dych. Keď už nič iné, tak prinajmenšom vytvárne vyobrazenie filmu by malo prinútiť každého diváka k tomu, že aby venoval snímku pozornosť, ktorú si plne zaslúži. Moju pozornosť si to definitívne získalo a to hneď na začiatku, kedy má uchvátil svojou gotickou estetikou a bujnou imagináciou. Dracula je skutočne krásnym filmom napohľad. Tá vyslovene temná a ponurá štylizácia je naprosto ohromujúca a zaseje hlboko do diváckej mysle ten potrebný strach. Veď samotný prvopočiatočný výjav, kedy kríž, sviečky a kamenné sochy začnú roniť krvavé slzy, a skôr než sa stihneme nazdať, celá kamenistá podlaha je pokrytá krvou, je neuveriteľným spôsobom sugestívny a svojím kontrastom farieb absolútne uhrančujúci. Keď v ranných fázach filmu konečne dosiahneme úpätia Karpát a zamierime do kotliny, kde na nás čaká tajuplná a desivá Transylvánia, tak na vlastnú kožu pociťujeme tú neutíchajúcu beznádej spolu s tou prízračnou atmosférou. Pod rúškom noci sa skrývalo nespočetne veľa mystických javov, nadpozemských tajomstiev a desivých hrôz. Transylvánske prostredie ponúkalo taktiež množstvo temných výjavov a vízií. Charakter tejto oblasti je správne zachytený jednotlivým obrazcami a snaží sa nám hneď po vstupe predať jasné a zreteľné posolstvo. Je to skutočne záludná zem a nehostinné prostredie pre život, máme tu mrazivé, hmlisté lesy i bleskami ošlahané skalné steny a vyvýšeniny. Ako prechádzame reliéfom krajiny, dostáva sa napokon až k desivej blízkosti hrôzostrašného Draculovho hradu, ktorý spraví nezabudnuteľný dojem. Ten hrad je vskutku majestátom a to, ako sa blyští pod mesačným svitom, bolo niečo fascinujúce. Sem-tam dopadne aj nejaký ten blesk, ktorý ešte viac ožiari oblohu, ktorá sa rozpína okolo tejto Bohom zabudnutej stavby, čím sa zase o niečo viac vyzdvihne do nebies jeho majestátnosť a monumentálnosť. Interiér tohto gigantického hradu oplýval podobnou temnotou, ako zvyšok Sedmohradska. V hrade sa to hemžilo krysami a všelijakými potvorami. Vnútrajšok si ponechával chladný výzor a málokedy sa tam vyskytlo nejaké zdobenie alebo freska. Na druhú stranu dnukajšok disponoval množstvom kamenných soch a chrličov, ktoré boli ozaj hrôzu naháňajúce. Hra svetla a tieňa bola skutočne dychberúca a obzvlášť to platilo pre scény, ktoré a odorávali v Draculovej prítomnosti. Dracula totiž používal tiene ako akúsi imitáciu sám seba, strašne sa mi páčilo, ako Draculov tieň sa hýbal v naprostom rozporuplní s jeho personou. Ako kedy jeho tieň získal vlastnú osobnosť a svojbytnosť, to všetko vytváralo perfektnú disharmóniu a podmanivý nesúlad s okolím a realitou. Bol to vskutku mätúci prvok, ktorý vytvoril akúsi ilúziu, klam. Vypichnúť musím tiež tanečnú scénu so sviečkami, ktorá bola jednoducho čarovná a nádherná. Síce koláž farieb nebola v tak pestrom zastúpení a takmer všetko podliehalo tmavej gotickej štylizácii, ale našlo sa tu aj pár prípadov, kedy jasne žiariaca farba utvorila pôsobivý kontrast s filmovým vzhľadom. Tieto farby krásne vynikli, hovorím napríklad o scénach s červenou krvou či červenkastou ružou, alebo zelenou hmlou. Koniec koncov to, čo dalo vôbec najviac priestoru diváckej fantázií bol určite surrealizmus v jeho jednotlivých podobách, či už ako veľkolepé obrazce, epické výjavy alebo výplody starej dobrej predstavivosti. Vizuál, triky, efekty, kostými, kulisy, scénografia, hudba, kamera, strih a réžia, v tom všetkom bola vidieť tá precíznosť, skrátka po technickej stránke bol film Dracula takmer bezchybný. Herecké výkony boli kvalitné a to predovšetkým kvôli zvučným menám. V role Draculu máme bravúrneho Garyho Oldmana, ktorý podľa môjho názoru bol zatiaľ tým najlepším Vlad Draculom , akého som mal kedy možnosť vidieť. Bol dobre vykreslený, mal motivácie a človek s ním bez problémov sympatizoval a choval k nemu empatiu. Pôvabne krásna Winona Ryder tu tiež zažiarila, ona stvárnila takú krehkú , milú dievčinku, ktorá bola očarovaná Draculom a preto podľahne jeho kúzlu a šarmu. Len tak mimochodom, Winone neskutočne seknú úlohy v gotických snímkov, viz. Edward Scissorhands, či taký Beetlejuice - obe od Tima Butona. Ďalej tu máme božieho Keanu Reevesa a famózneho Anthonyho Hopkinsa. Postavy fantasticky odpovedajú tunajšiemu šedému svetu, taktiež sú šedé (nie čiernobiele), čo znamená, že tu nemáme také archetypy akými sú dobro-zlo... film nemá záporaka (ani Dracula ním rozhodne nie je) a tak zostáva iba na divákovi, na ktorú stranu sa pridá - ja osobne som fandil úplne všetkým. Moje výhrady a pripomienky sa týkajú snáď iba príbehu, ktorý nebol úplne ideálne dávkovaní, a keď niekto vyslovene vyžaduje zábavnosť a pútavosť od filmu a nestačí mu "iba" nápaditý audiovizuál, tak bude z Draculu právom sklamaný. Film sa však aj tu vie celkom vynájsť a pokiaľ obsah príbehu nie je dostatočne zábavný, tak aspoň forma môže prísť znudenému divákovi o niečo podmanivejšia a prívetivejšia. Napríklad také ustavične opakujúce sa predčítanie listov, denníkov, či vnútorné monológy, dokážu spestriť rozprávanie príbehu. () (méně) (více)

cold

Drákula --- kniha, kterou jsem četl mnohokrát a několikrát se na ní ještě dostane (jediné Stockerovo povedené dílko). Tento film navozuje skvělou atmosféru a nenuceně si přidává svojí linii ztracené a znovu nalezené lásky. Povedený film - povedeného režiséra. ()

wosho

Nevím, co na tomto vizuálně krásném (ale strašlivě nudném) hororu bez hrůzy a napětí všichni vidíte? Coppola sice zariskoval a pojal Dráculu jako rozervaného romantického hrdinu, ale je to spíše k pláči. Silnou devítou jsou zde herci-Anthony Hopkins je geniální, výprava a kostýmy jsou dechberoucí a film má i nádhernou hudbu. Ale celkově je film mrtvý jak ekonomika KLDR a hrozně roztahaný. Celkově nechápu co vedlo Coppolu k tomuto uchopení klasiky? Pro mě je to stejně nechopitelné, jako kdyby se rozhodl převést Vojnu a míru do podoby akčního velkofilmu plného trojkozatých mutantů, bez špetky nadsázky. Fakt nechápu. ()

VIPerson

Atmosféra...Jak já miluju atmosféru tohohle snímku.Kulisy,hudba,herci a celkové pojetí je nezapomenutelné,byť se někomu může zdát přehnané.Ale pro mě jasně lepší než kterýkoliv film s motivem upírů.Update:Ubírám hvězdičku...ale jen proto,že když někomu pouštím některé mé oblíbené filmy a tak nějak cítím,že se mu to nelíbí tak jsem prostě hrozně nervozní a nejradši bych to vypnul....viz právě Drákula,Mlha atd....a to by se mi u pětihvězdičkových titulů nejspíš nestalo.U těch jsem si stopro jistý,že se mi to líbí oprávněně a bez výčitek. ()

I.AM.NOT

Takovou atmosféru mám rád, Coppola ukočíroval klasický příběh a obsazení je nadhvězdné se spoustou mých oblíbenců. ()

bila.tecka

Snad nejpovedenější adaptace Stokerova klasického románu o vampyrismu. Natočeno kompletně v interiérech, důsledné budování atmosféry, výtečné obsazení od démonického Oldmana po čerstvého kanibala Hopkinse. Stylizace usměrňuje žánr do šestákové literatury, nicméně se stále jedná o osudovou love story bez špetky trapnosti. Ach ta nádherná Winona... ()

F.W.Colqhoun

Glamour konce osmdesátých let naražený na oprýskané a obarvené kopyto německého expresionismu. Exemplární ukázka vyváženého amalgámu parodie a vážného zpracování. Coppola si může víka umrkat, ale když už to vypadá, že se to celé nějak zvrhne, nasadí buď romantickou nebo hororovou nótu, aby ujistil, že v zásadě si z látky zas až takovou legrandu dělat nemíní. Obsazení není o nic míň než luxusní. Hopkinsův Van Helsing je podstatně větší blázen než bestie chlemstající krev (a nejspíš i absint), Winona, Sadie a třeba i taková Monica v každé druhé scéně točí ňadry v neuvěřitelných kruzích a i jediné, hádám že naprosto záměrně obsazené herecké dřevo Keanu Reeves ztvárňuje svou postavu - troubu Harkera - krutě adekvátně. Oldmana mám coby Draculu bo-hu-žel zaškatulkovnýho navždy - když jsem s ním měl naposledy tu čest v Batmanovi, nemohl jsem jej nepodezírat, že tím hnusným knírem jenom maskuje tesáky. Jenom škoda, že Coppola nenechal Toma Waitse něco krátkého zazpívat - třeba duet s Annie Lennox. Vypíchnout nutno soundtrack Wojciecha Kilara - jeden z mála, za který mě donutili zaplatit a který ještě po všech těch letech sjíždím z originálního cédé. ()

Paity

Vcelku povedená adaptace Drákuly. Na to, že tam nejsou žádné obří triky a předloha už je tolikrát "opajcnutá", že nakreslené neslušné úhelníčky na veřejných záchodech jsou proti ní originálním dílem. Kdo se do filmu vyloženě hodil byla kleptomanka Winona Ryder, která se svou bílou pletí vypadá, jako by mezi upíry patřila. ()

Janega

Prvá polovica mi prišla skôr zábavná než hororová, ale to bude asi tým, že som najprv videl komédiu Drakuloviny a asi aj samotným starým Drakulom a jeho bizardným účesom. Druhá polovica mi pripadala ako nechutná romanca, ale to asi preto, že som skôr videl Twilight. Takže v podstate som sa ani nebál. Musím však vyzdvihnúť skvelého Garyho Oldmana, kvôli ktorému dávam hviezdičku navyše. ()

Cassandra

Výpravné dílo, které by se teoreticky mohlo rozpadnout na jednotlivé krásné obrázky, ale drží jej pohromadě Oldman, hudba, extravagantní kostýmy a atmosféra. Musím se zmínit o novém dabingu (byl vysílán na ČT), který je o dost lepší než ten první (kazety, Nova). Na začátku je ponecháno původní znění, dabéři mnohem lépe intonují, dialogy jsou věrněji přeloženy, a hlavně Mína už neříká Reevesovi Jonatáne (ty moje drahá jablečná odrůdo, kam jsi dal stopku?). Obvykle mám radši staré dabingy, jeden dabér v nich sice často mluví více lidí a překlad mnohdy hapruje, ale nejsou tak rutinérské, jako ty nové. Nový dabing tohoto filmu se však povedl, i když je mi jasné, že člověk, který Draculu viděl desetkrát s tím předchozím, už si na nový zvyknout asi nemůže. ()

Alaitos

Coppola se s touto klasickou latkou popral velmi dobre, predevsim vizualni stranka filmu je skvela. A Gary Oldman jako Dracula je proste vyborny. ()

Bafo

Fakt dobrej trosku zvlastni a misty uchylnej dracula :D Ale fakt dobrej a s dobrejma hercema... Fakt BRAVO coppola :) ()

blues

Rozhodně mě to nenadchlo ani neuchvátilo. Na to, jak je film dlouhý, je v něm minimum děje, spousta hluchých míst a naivity. I když je obsazení hvězdné, tak drákulu už jsem viděl na mnoho způsobů a mnohokrát lépe... ()

Mleako

Úžasná vizuální stránka, skvělá hudba, netradiční přístup k legendě o krvelačném hraběti Drákulovi, skvělý Gary Oldman a prsa dua Monica Bellucci & Sadie Frost. Co víc si přát?:) ()

Ještěřák

Veskrze nechutná záležitost, jíž "dominuje" Coppolovo snad nejhorší možné uchycení napínavé knižní předlohy, která se nemohla a nemusela spoléhat na poněkud přebujelé triky s kamerou, a krajně nesympatický, silně přehrávající herecký ansámbl (ač se na place střídaly samé takzvané hvězdy). Coppola je machr na barvičky, vizuálno a eye candies všeho druhu, ale při vší úctě k němu nemůžu hodnotit vejš než hodnotím - ta nevěrohodnost až komiksovost mě vyloženě urážela. Ale zpátky ke klasickému dilematu kniha vs. film - četl jsem část knihy celkem pradávno a to ještě v originále, ale mám neodkladný pocit, že např. to nejlepší z postupného odhalování skutečné povahy Draculova hradu bylo ve filmu trestuhodně odbyto, pokud ne úplně přeskočeno. Nasrat. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)