Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Tristaver

Mistrovský film, který se může zdát složitý díky svému množství postav. Nicméně zvládnout se to dá a na konci se stejně vše vyřeší... Co se Oscarů za role týče, dal bych jej rozhodně Brandovi, dále Pacinovi a určitě bych nezapomněl na Duvalla, který svého právníka zahrál výborně. ()

Schuldiner

Prostě klasika!!! Skvělí herci.. Superlativy bych mohl ověnčit tento film, což ale neudělám neboť to již udělali mnozí jiní za mě a nemělo by to proto mnoho smyslu.. Dokonalost! Mam slabost pro gangstery a mafiány.. (samozřejmě pouze ve filmu) ()

kobe6

Okamžitě po přečtení knihy jsem se vrhnul na film. Je opravdu težké něco vyzvednout nade vše, protože vše mi příjde dokonalé. Kdybych musel tak by to byl asi výkon Marlona Branda. Pro mě něco nezapomenutelné. Celou dobu při sledování filmu jsem měl husí kůži. Copolla je opravdu génius. Takhle bych mohl chválit a chválit do nekonečna, tak jako většina. Myslím že nemusím opakovat, co napsali jiní. Při závěrečných titulkách jsem si říkal, že žádný film na světě se tomuto impozantnímu dílu nemůže přiblížit...dokud jsem neviděl "dvojku" která se "jedničce" minimálně vyrovnala. Kdyby šlo tak dám 6* ()

Lionheart

Skoro dokonalý film podle dokonalé knížky. Nádherná atmosféra padesátých let, kdy staré gangy předávaly žezlo těm novějším, drastičtějším, drogovějším. Sledujeme, jak spolu s Vitem (skvělý Marlon Brando s nezapomenutelným chraplákem) mizí old school "čestné" prohibiční gangy, nastupuje Michael (vynikající Al Pacino), který se snaží jít přibližně v otcových šlépějích, ale doba se mění. Prostě klasa! ()

MadChick

Ač to zní skoro neuvěřitelně a vím, že je to i tak trochu ostuda, dostal jsem se ke Kmotrovi až dnes. Po shlédnutí většiny lepších filmů s tématikou mafie jsem se Kmotra trochu obával. S tak vysokým hodnocením na CSFD jsem si upřímně řečeno myslel, že většina lidí hodnotila pouze jako klasiku, případně, že se nechali strhnout hodnocením ostatních. Dnes co jsem si z nostalgie nainstaloval na počítači českou klasiku jménem MAFIE jsem po pár misích dostal zatracenou chuť na pořádný film z podobného prostředí. Proto jsem sáhl po mnou dlouho odkládaném Kmotrovi. A teď po 169 minutách velice převelice lituji, že jsem po tomto skvostu nesáhl mnohem dříve. Tento film by měl být dáván za příklad dnešním filmům, protože skvěle se bavit po téměř tři hodiny je u dnešních filmů prakticky nemožné, u většiny současných dílek člověka stěží baví minut 90. Film je příběhově a herecky až neuvěřitelně silný a dokáže člověka udržet v napětí až do samého konce, no konce, uvidíme zda dnes zvládnu 9ti hodinový maraton ve formě Kmotr 1, Kmotr 2 a Kmotr 3 :D. Všem, kteří stejně jako já dodnes váhali, případně z jiného důvodu ještě Kmotra neviděli radím: Sedněte co nejdříve před obrazovku a vychutnejte si tuto extratřídu.... 95% ()

_ksilt

Uzasnej zazitek, film sem nikdy nevidel cely a vcera diky kinu Svetozor a jeho projekci digitalne zrestaurovane kopie filmu, obraz krystalicky cisty bez jakychkoliv ruchu vcetne vytecne zvukove stopy. Divak nema sanci rozpoznat, ze tomuhle mistrovskemu dilu tahne na ctyricitku. ()

Prochy38

Nejlepší gangsterka všech dob. Co víc k tomu napsat? Snad jen, že nebyla vůbec chyba nejdříve přečíst knihu. Při sledování filmu ovšem cítíte závan rychleji se pohybujicích stránek. Nulové zklamání. 98% ()

Chandell

“Věřím v Ameriku … „ --- Dlouho jsem si říkal, japažeto je Kmotr v top 5 … Inu, je tedy čas se na něj podívat. I stalo se a já viděl herecký koncert, v první polovině Marlon Brando a v té druhé Al Pacino; a k tomu navíc úchvatnou závěrečnou scénu křtu. A co mi nevymizí nikdy z paměti - tak to je závěrečný záběr, kdy se před Kay (Diane Keaton) zavírají dveře do pokoje, kde nový Don Corleone přijímá zbytek svého klanu. ()

Hyb_rid

Francis Ford Coppola mi opravdu udělal nabídku, kterou jsem nemohl odmítnout. Skvostný Marlon Brando, ze kterého přímo pryští charisma na všechny strany a já bych mu z fleku prokázal úctu. Samozřejmě nemůžu opomenou skvělého Pacina, který to tady měl všechno ještě před sebou a vlastně každý, kdo byl obsazen odvedl precizní herecký výkon. Tento snímek je nejzářivějším klenotem v pokladnici kinematografie. ()

unagi

Nenormálne dobrý mafiánsky dej, ktorý ma až tak nedostal. Veľmi mi napomohla chuť dopozerať trojhodinový film hra MAFIA, ktorá by u mňa mala 5* (100%) a dostala ma do deja. A zistil som, že by som nikdy nechcel byť mafiánom! ()

Rendiss

Mafiánský filmy mě vždycky přitahovaly, když k tomu připočítam Capollu a Pacina, tak je to prostě jeden úžasnej a kultovní velkofilm. Kmotr si zaslouží být v první desítce! ()

Milodar

Žádný film na mě nikdy nezapůsobil tak silně, jako Kmotřík. Marlon Brando je vysloveně epický, z Robika Duvalla vyzařuje moudrost hodná consiglieri, proměna Al Pacina nemá v kinematografii konkurenci. Nejpůsobivěji se zdařil generační posun, kdy mladší generace mafiánů musí převzít zodpovědnost za celou rodinu. ()

Itar

S naprostou jistotou jeden z největších milníků světové kinematografie. Propracované v každém směru, vypiplané do nejmenšího detailu. Málokdy se stane, aby všechny složky filmu fungovaly samostatně i dohromady. Tady je to beze zbytku splněno. Nemá cenu vyjmenovávat jednotlivé klady, tohle je prostě součást základního filmového vzdělání. ()

aLPaC

Geniální mafiánský snímek, který udělal s Ala a Francise Forda hvězdy první velikosti. Třihodinový příběh italské mafiánské rodiny Corleonů se stal zaslouženě nejlepším v daném žánru (spolu s pokračováním samozřejmě). Kromě skvělé režie, hudby, výpravy a všeho dalšího bych rád vyzdvihl výkony dvou hlavních postav. Marlon Brando v podle mě své nejlepší roli šéfa rodiny, sípajícího a vypadajícího o 15 let starší podává vskutku famózní výkon (škoda, že poté tolik ztloustl a začal hrát v některých dost špatných filmech viz Dr. Moreau), stejně jako Al Pacino, který se mi líbil ještě více. Pozorovat, jak se jeho postava vyvíjí, od jeho příjezdu z války, kdy s rodinou nechce mít nic společného až po konec, kdy nechá zabít všechny své protivníky a chová se hrubě ke své ženě, to stojí za to. Ještě, že Coppola Paramount přesvědčil. Úplně nejvíce z celého filmu se mi líbí jak se Michael dívá při pohřbu otce na své protivníky, z toho běhá mráz po zádech. Jediné, kdy jsem se jen opravdu malilililinko nudil bylo při intermezzu na Sicílii. ()

Dyas

Mimořádný gangsterský film o italské rodině Corleonů v mafii s excelentním Marlonem Brandem. Film, který z Al Pacina udělal to, co je - geniálního herce, který v mnoha filmech předvedl co dokáže. Společně s výkony ostatních, díky nimž vznikl výborný tříhodinový film, ve kterém se ani chvíli nenudíte, jste neustále v pozoru a sledujete, jak se z Al Pacina stává kmotr... a závěr? Jedním jediným slovem skvělý! Rozpočet $6 miliónů ][ Celosvětové tržby $245,066,411 ()

Hanes88

Vzpomínám si jak jsem tento film viděl poprvé. Ještě dlouho jsem pak seděl a koukal jsem jak PUK :-). Né prostě tohle je naprosto famózní film z mafiánského prostředí a není co dodávat. Kdo neviděl, ať se mrkne! ()

Dzonysek

Slovy klasika: "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Marlon Brando s vycpanými tvářemi ve svojí životní roli. ()

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

21.08.2024

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (více)

Paramount chystá remake Trestné lavice

Paramount chystá remake Trestné lavice