Reklama

Reklama

Kmotr III

  • USA The Godfather: Part III (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (755)

Pilda17 

všechny recenze uživatele

Rozhodoval jsem se co dát, ale mám jasno. Předchozím dílům chybělo co měl právě tenhle a to hodně emoční závěr a to beru jako velký klad, závěr mě chytl a poprvé jsem něco cítil a něco to se mnou udělalo. Godfather III se rovná všem dílům a dokonce mě bavil víc než druhý. Al Pacino o 16 let starší je stále kvalitní herec... 10/10 = 100% ()

Disk 

všechny recenze uživatele

Takto důstojné zakončení by si přála každá filmová série. Nezbývá než smeknout před Puzem a Coppolou._______EDIT 9.6.2022 - nový sestřih z roku 2020: Třetí Kmotr - tentokrát v novém sestřihu - je taky famózní, ale upřímně se na ty první dva úplně nechytá. Je hezké, že si Francis Ford Coppola mohl konečně ten film přestříhat podle svých a Puzových původních představ, ale jinak nevím, v čem má být nový sestřih zásadní, když kromě staronového názvu CODA: Smrt Michaela Corleona byla jedna scéna z původní kinoverze přesunuta na začátek a jedna scéna vystřižena, přičemž zbytek zůstal zachován jako v kinoverzi. Aspoň mě opět potěšilo dokonalé digitální zrestaurování a nový remastering. Rozhodně ale nelituju, že jsem ten třetí díl viděl. Jede sice hodně na nostalgii (jakékoli procházky po Sicílii), ale vůbec mi to nevadí, naopak. Pořád to má svoje kouzlo. ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Posledního KMOTRA jsem se bál nejvíc. Přece jen pokračovat v příběhu o tolik let později je přece jen neobvyklé a budí to jisté obavy. Obrovský posun v době, kdy se příběh odehrává, zestárnutí hlavních hrdinů a podobně. Mé obavy však byli neoprávněné, protože scénář je dotažen do posledních detailů a neztrácí nic na atmosféře předchozích filmů, jen děj posouvá až do roku 1978. Al Pacino je opět v roli Dona Michaela brilantní a opravdu skvěle mu sekunduje Andy Garcia. Úchvatná sága rodu Corleonů končí a nám nezbývá než vzpomínat. ()

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Závěr milované trilogie. F/F Coppola opět vystihl mafiánské podsvětí i charisma členů Corleonových. Všechna režijní dokonalá kompozice, dobrý scénář a krimi akce pořád vystřeluje přes filmové plátno, ale poněkud ztrácí to kouzlo, které bylo ušito zlatou nití v předchozích dvou dílech: bohužel prvotřídní filmařinu nejde sypat věčně. Trochu mě mrzí herecké obsazení (neznámé tváře) a jediný, kdo tu držel ďábelskou nitku mafiánského podsvětí je Al Pacino (který byl v prvních dílech fenomenální), jako hlavní don (Marlona Branda zdaleka nejde naklonovat) - naopak co měl F/F Coppola v rukávu je dobrá výprava, nová režijní příchuť a opět výbornou hudbu. Perfektní dotvoření mafiánské ságy. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Mám škaredé spomienky.“ – „V každej rodine sú škaredé spomienky.“ Spoilery. 60-ročný Michael Corleone (Pacino) je taký mocný, že sa chce prostredníctvom zhýralého Vatikánu stať najbohatším mužom na Zemi. V tom mu však nepomáha jeho jediný syn, ktorý má vlastnú hlavu a ako kedysi Michael narukoval napriek otcovmu nesúhlasu, teraz jeho syn opúšťa právnické štúdia a prihlási sa na... spev! Michaelova ex (Keaton) začína starecky sumarizovať vlastný život a tak mu k dispozícii zostáva azda iba problémová dospievajúca dcéra (režisérova dcéra Sofia), ktorú šikovne postavil do čela svojej charitatívnej organizácie. Po jeho boku najvernejšie stojí kedysi „stratená“ sestra (Shire), ktorá sa stáva v určitých ohľadom novým Tomom Hagenom (ktorý zomrel). V poslednej chvíli si Michael za svojho nástupcu vyberie Sonnyho prchkého impulzívneho syna (Andy Garcia). Chápem, že trojka mnohým nesadla, ale ja som si ju užil v podstate úplne rovnako, ako jednotku a dvojku. Neskutočne dlhé, ale nenudiace a úžasné scény (ten úvod!), prepracovaný scenár, fantastické postavy. Najskôr mi vadilo, že sa tu z rôznych príčin nenašiel priestor pre consiglieriho Duvalla, ale napokon sa mi v konečnom efekte vlastne páčilo aj to v zmysle život je drsný, ale ide ďalej. Tržba bola každopádne studenou sprchou: pri rozpočte 54 miliónov ich snímka zarobila celosvetovo "len" 136. To samozrejme nie je zlé, ale v porovnaní s jednotkou je (6-miliónový rozpočet, tržba 250). "Robil som, čo som vedel, aby som vás ochránil pred hrôzami vonkajšieho sveta." - "Ale stal si sa mojou vlastnou hrôzou." ()

Galerie (162)

Zajímavosti (42)

  • Před samotnou realizací Kmotra III vstoupila na scénu třikrát Kmotřička Smrt. První volbou pro Mary Corleone byla Rebecca Schaeffer, bohužel zemřela ještě předtím, než byly dohodnuty patřičné detaily. Joe Spinell (Willi Cici) byl těsně před natáčením nalezen mrtev ve svém bytě v Queens - dodnes kolem jeho smrti panují dohady. Do třetice se začátku prací nedožil Corrado Gaipa - roli Dona Tommasina po něm převzal Vittorio Duse. (don corleone)
  • Tržby v USA za první víkend: 6 387 271 amerických dolarů (1820 kin). Náklady na výrobu: 54 milionů dolarů. (Steew)

Související novinky

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno