Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Vercinix

Kmotrovská sága je jedna ze zde výsostně dobře hodnocených věcí, která mne nikdy neoslovila. Ke třetímu dílu jsem přistoupil pouze z jakési "povinnosti", a musím přiznat, že i s dostatečně velkou předsudečnou nechutí. OVšem ony necelé tři hodinky utekly jako voda, a já jsem začal váhat mezi 3 a 4 *. Byl jsem stále ještě přesvědčen o 3, když přišla závěrečná scéna v opeře, která tomuto třetímu dílu dodala šmrnc dramatu v pravdě Shakepearovských rozměrů, a já musel uznat, že tentokrát je to na 4. Paradoxně se tak s hodonocením nadšenců scházím právě až ve třetím díle. Z mého úhlu pohledu tato trilogie rostla z úděsně nezáživné nudy k průměru až v posledních dvaceti minutách své třetí části vyrvrcholila v silnou zážitkovou "klasiku" (tedy v to, za co to všichni považují již osm hodin nazpět). Z úhlu fandů tomu je přesně naopak (alespoň dle hodnocení). ()

fiLLthe3DD

Opěvovanou trilogii The Godfather jsem zkoukl několikrát. Coby náctiletého mně to však neoslovilo a ani po letech se můj vztah k této sérii nijak zvlášť nezměnil. Jediné, co jsem s odstupem času opravdu docenil, byly propracované dialogy - obvykle totiž sleduji horory, výplachové blocbustery a telenovely, v nichž je kvalita scénáře pochopitelně mizerná (a nechtěně zábavná!). Tento snímek je z celé trilogie považován za „nehorší", u mne je tomu ale naopak - pomohla tomu zejména romance Vincenta a Mary, jejichž chemie mi připadala funkční (narozdíl od Michaela a Kay), dále postava Joeyho Zasy v podání sympaťáka Joa Mantegny a v neposlední řadě napínavý konec v opeře. Hlavnímu protagonistovi jsem však na chuť nikdy nepřišel, zdál se mi slizký a celkově je mi ona nátura italské mafie poněkud odporná. Jejich „přetvařování" se mi zkrátka nelíbí. V tomto ohledu u mně vyhrávají latinos, asi proto mi byl Pacino naopak velmi sympatický jako Tony Montana - ten alespoň neskrýval to, že je buranem a feťákem. Italští gangsteři v oblecích a s ulízanými vlasy (protože slušní lidé chodí formálně a upravení, že?) pro mně jsou chodícími pokrytci. Před skvělým hereckým obsazením, výpravou a hudbou ale smekám, v tomto ohledu tvůrcům všechna čest. Hodnotit si netroufám. Pokud jste ale Kmotra neviděli, měli byste to napravit. ()

mohamedsfinger

Ano, trojka je příběhem o maličko slabší než předchozí dva díly, ale napětí v opeře a skvělý Andy Garcia to dorovnávají možná až na úroveň předchozích dílů. To by bylo za jasných 100%, ale paár musím ubrat, protože už tam chybí to mafiánské kouzlo (ale nad 90 to stále bude). ()

ranp

I přesto, že jednička i dvojka jsou lepší než třetí díl, je tento film výborným završením celé trilogie. Nemůžu, než hodnotit *****. Film končí velmi smutně, až mi bylo Michaela Corleona líto. Imho jde o nejlepší trilogii v dějinách filmu. ()

Maynard.

Velkolepé završení této mafiánské ságy, které sice krapítek pokulhává za nepřekonanými předchozými díly, ale když to vezmu v porovnání s ostatními filmy, tak je to silnej nadprůměr. Herci nám krapet zestárli, což dodává filmu pěkný a věruhodný časový odstup. Co mě nadchlo nejvíc, tak výkon, který předvedl Andy Garsia, který přesně seděl na roli Sonnyho syna. Akorát bych mu teda oholil chlupy na prsou, páč mezi ním a orangutánem není příliš velký rozdíl :o). Co mi krapet vadilo, tak že se do kšeftů dost pletla Michaelova ségra, to by si jistě Vito nepřál. Jednou v Simpsnech zaznělo, že je to stejné znesvědcení jako natočení Kmotra 3. Já tento názor nesdílím, páč mně tohle přijde jako skvělé zakončení nejznámnější mafiánské trilogie, co kdy kdo natočil. Do třetice všeho dobrého... ()

vitekpe

Celkem dustojne zakonceni cele sagy. O malinko slabsi nez prvni dva dily, ale porad vysoce nadprumerne. Jen ta Sofia, s tou jsem mel problem... ()

h0n24 odpad!

Nejlepší ze série. F. F. Copolla odstranil část svých neduhů a dohnal tak film k dívatelnosti i za několik desetiletí. Naprosto obdivuji rozdělení filmu na dvě tématické na sebe navazující poloviny. Obě mají jasný cíl, zřetelnou myšlenku. Rovněž celkovou rozvláčnost nakopávají do jiné dimenze. Dlouhý 169 minutový film tak prakticky dělí na dva separátní menší. Něco takového předchozím dílům série žalostně chybí. Al Pacino úžasný. Překvapila Diane Keaton, její "nesnáším tě" je mnohem uvěřitelnější, než před šestnácti lety. Hádám, že film je životní rolí (tehdy mladičké) Talia Shire. Podobné role mladých dcer jsou obsazovány jako "distraction" divákům a jejich funkce je tak vlastně jen ozdobná. Její Connie je jiná. Není to jen týnejdžer s vlastní hlavou. ░ Nezalekněte se mého hodnocení. Je to pozoruhodný film. Já osobně bych si jej však bohužel na pustý ostrov nevzal. ()

Circumscriptor

Samozrejme že to nie je úplne zlé, ale oproti veľdielam, ako sú prvé dve časti je to len slabý odvar. Ak muselo existovať pokračovanie, tak je to pomerne dobrý film, ale je to celé nejaké zvláštne a pripomína mi to skôr divadelný záznam ako film. Najužitočnejšia scéna je asi tá z budúcnosti a to smrť Michaela Corleoneho. ()

Sdoom

Pro mě zcela nepochopitelně některými označována za zbytečnou, slabou atd. Za mě nádherné zakončení nejlepší trilogie v historii filmu (sorry Jacksone, sorry Nolane). Závěrečná půlhodina v opeře mě vždycky emočně rozebere. I třetí díl funguje skvěle samostatně, ale teprve v rámci celé trilogie vynikne jeho celá kvalita. (Blu-ray, orig. + CZ tit.) ()

sedm.1

Kmotr III je parádním zakončením jedné z nejslavnějších filmových trilogií vůbec, i když i zde musím konstatovat stejně jako u druhého dílu, že laťka kvality prvního Kmotra byla nastavena tak vysoko, že se už ani jedno pokračování k němu ani nepřiblížilo, což ovšem nic nemění na faktu, že se opět jedná o strhující podívanou, patřící do zlatého fondu kinematografie. Stejně jako u druhého dílu mám nicméně i k tomuto pokračování pár výtek, které bych tu rád zmínil a mezi ty nejzásadnější rozhodně patří méně působivá atmosféra, což nejspíš ale zapříčinila změna prostředí, kdy se děj přesunul z New Yorku do Itálie a už to prostě není v tomto ohledu úplně ono. Trochu mě pak ještě nemile překvapila nevýraznost postavy Vincenta Manciniho, jenž tu byla jednak docela upozaděna a jednak i obsazení nevhodně vysmátým Andy Garciou mi nepřišlo úplně trefné, no a třetí negativum shledávám v tom, že už zde není tolik času věnováno fungování mafie jako takové, respektive vůbec rodině Corleonů a naopak se do popředí dostalo politikaření, církev apod.. Každopádně nic z toho ale není natolik zásadní, aby mi to znemožnilo si Kmotra 3 užít na plno, a proto musím zdůraznit i jeho pozitiva, kterých je mnohem víc a kvůli kterým je ten film tak boží, no a zde musím samozřejmě na prvním místě zmínit naprosto strhující spád, bavila mě i hodně výrazná zápletka, za opravdu parádní tu musím označit napětí, které především v závěru graduje na maximum, o jednotlivých postavách a jejich hereckých představitelích pak nemá smysl snad ani diskutovat, to je jeden velký luxus a co se týče dramatických scén a emocí, tak i ty patří k naprostému vrcholu. Tudíž i toto třetí pokračování je zkrátka dech beroucím filmovým zážitkem, který se řadí mezi snímky, který by měl vidět opravdu každý příznivec filmu a víc k tomu asi nemá cenu dodávat, je to prostě klenot a klasika. ()

uzzi

Se svým názorem jsem určitě mimo všeobecné mínění, ale tento poslední díl mě přišel jako nejlepší, dokonalost druhého dílu byla ještě povýšena, sice se "trojka" může zdát někomu zbytečná a mírně opulentní, ale přesto ve mě zanechala nejsilnější pocity ze všech tří dílů. Paradoxně právě tato trilogie dokázala vyvrátit pravidlo, že s každým dalším dílem klesá kvalita - naopak, tento díl je postaven na skvělém scénáři, je skvěle zrežírován a aby nebylo toho vychvalování málo, je tu Al Pacino a jemu prostě všechno musíte sníst i s talířem, z jediného jeho pohledu, gesta, slova.... Andy Garcia je zde též vynikající. A finále na (a za) zvuků opery je jeden z mých největších filmových zážitků - komentář je zbytečný, to se musí vidět. Kmotr III a jeho starší bratříčci jsou to nejlepší co v Hollywoodu vzniklo, a nebýt Sergia Leona a jeho mistrovského Tenkrát v Americe http://www.csfd.cz/film/5914-tenkrat-v-americe-once-upon-a-time-in-america/ i tím nejlepším mafiánským filmem. Sedět těsně pod trůnem je ale v tomhle případě čest největší, (navíc se svým názorem jsem v menšině, ale o to nejde). Bravo a vyhýbejte se pomerančům ...:)) ()

velkyvezir

I třetí pokračování je výjimečným snímkem, ve kterém opět exceluje Al Pacino, který skutečně přesvědčivě v roli Michaela Corleona "ukončuje" svou činnost v klanu. ()

Bretodeau

Závěrečný díl kmotrovské trilogie již nemá, přestože se na jeho scénáři stejně jako na scénářích předešlých dvou podílel Mario Puzo, s knižní předlohou nic společného. Coppola nám vypráví příběh stárnoucího Michaela Corleoneho, který se ve snaze očistit jméno rodiny vzdal mafiánského způsobu života. Třetí díl v mnohém navazuje na díly předešlé. Nabízí nám opět výborné herecké výkony, ať už Al Pacina v roli Michaela či Andyho Garcii v roli jeho potenciálního nástupce Vincenta. Strhne opět vyníkajíci hudbou. Celkově je důstojnou tečkou za celou ságou. Osobně na mě strašně zapůsobila závěrečná scéna na schodech divadla, při níž jsem stěží popadal dech. ()

AZbest

Škaredé slová ako "nemal vzniknúť...", "najslabší diel", alebo "sklamanie na koniec" si posledný Godfather nezaslúži. Je to dôstojný posledný diel dokonalej mozaiky resp. krásne zavŕšenie snáď najfenomenálnejšej filmovej trilógie ever made. ()

jondoe

Toto pokracovanie som docenil az po druhom pozreti. Al Pacino zostarol a zostarla aj postava Michaela Corleona. Uz nie je tak tvdry ako bol v prvych dvoch castiacha dostava sa zo sikmej plochy mafiana na uroven solidneho bohateho biznismana, ktory nechce mat uz nic spolocne z nicim ilegalnym. Milulost sa vsak neda zmenit a stare hriechy kazdeho dostihnu. Na scenu mu vsak prichadza pomoct jeho synovec Anthony v podobe vyborneho Andyho Garciu. Pokial sa pribeh odohrava v Amerike sice ide o zlahka nadpriemerne pokracovanie. Ked sa vsak posunie smerom na Siciliu uz to znovu dostava podobyzen prvych dvoch dielov a dostava to ten spravny osvedceny smrnc. Posledna pol hodina v divadle je skvela a uplny zaver na uplny zaver Coppola tak tak trosku latentne moralizuje. Michael Corleone sice vsetkych porazil, ale prisiel o vsetko co mu bolo najdrahsie. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)