Reklama

Reklama

Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

Obsahy(1)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (360)

akisha 

všechny recenze uživatele

Rozhodně moje nejoblíbenější hra, řadím si jí na první místo hned nad Akt a Záskok. Obsahuje jedny z nejlepších hlášek, které kdy v DJC zazněly, leckdy jsou i pořádně morbidní, což jen přidává na celkovém hodnocení. Všichni herci jsou ve svých rolích fantastičtí a nenechají Vaši bránici ani na chvilku v klidu. Oproti např. Lijavci tu je naprostá absence hluchých míst a podobně jako u Záskoku, i zde je jedna výraznější tahounská postava, tentokrát ztvárněná dokonalým Ladislavem Smoljakem jako naprostým troubou Varelem Frištenským s houserem. Jenom se děsím chvíle, kdy DJC zkončí. To bude národní tragédie. "Když to srovnám s tím výletem na Kokořín..." "Kapitola 11. – Bloudíme v mlze. Kapitola 12. – Prohlídka petrohradské Ermitáže." ()

Krissty 

všechny recenze uživatele

Vynikající začátek s básničkou a živými obrazy. Hra byla taky dost dobrá, jak už to u Cimrmanových děl bývá, ale něco mi tam chybělo. Skvělých hlášek byla spousta, ale o veškerou zábavu se tentokrát staral jen pan Smoljak a ostatní se v podstatě vezli, aspoň tak mi to připadalo. Nebýt jeho postavy, nedosahovala by hra ani zdaleka takových kvalit. Na cimrmanology mi to sice připadalo slabší, vzhledem k jiným hrám to ale stále patří k tomu nejlepšímu. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Doslova geniální hra, po Záskoku zřejmě moje druhá nejoblíbenější. Vynikající seminář, s několika vtipnými aluzemi na frazeologický jazyk socialistické éry a s doktorem Bruknerem v hlavní roli. Plus vizuálně výživné živé obrazy s jednoznačným vrcholem v sestavování obrazu pojistné události. Televizní záznam obsahuje oproti audiozáznamu ještě navíc povedenou forbínu zkoušky nového jevištního technika... ,,Nejni vona Bulharka?" ,,9x za sebou... To není možný!" ,,A ta Bulharka si palici ukroutí, potvora." ,,Navrhuju sníst psi!" ,,Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy?" ()

Stanix 

všechny recenze uživatele

..."Železná zásoba je nedotknutelná a krom toho jsme ji včera snědli." --- "Počkej náčelníku, železnou zásobu jsme nemohli sníst, tu máme na cestu zpátky." --- "To jsem vám chtěl právě říct, až budete někdy plánovat ňákou tu výpravu, aby se vám nestalo jako nám teďko, že já jsem to měl všechno přesně spočítaný, akorát jsem si říkal až to sečteš, nezapomeň to znásobit dvěma...a v tom spěchu...ste na mě furt mluvili.....jsem na to zapomněl. Takže, zpočítaný to bylo dobře, falíruje v tom akorát to násobení. To jen tak pro úplnost." --- "My si na to příště dáme pozor. Ale teď, náčelníku, abych tomu dobře rozuměl, neznamená to, že bychom už neměli vůbec nic k jídlu, to né že?" --- "Dyť to řikám! Krát dvě to mělo bejt! Ty to nechápeš nebo co ?! To jsou otázky!" ()

Clasic 

všechny recenze uživatele

Příspěvek, které zde napíšu, platí pro všechny představení točící se kolem dua pánů Svěráka a Smoljaka. Fakt, že to píšu přímo k této hře, je Vám myslím docela jasný. DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU vždy bude mou nejoblíbenější "cimrmanovskou" scenérií legendárních vtipů, scének a hlášek. Vytvoření kultu jménem Jára Cimrman a jeho propagování by zasloužilo nějaké ocenění, protože tak vytříbený český humor s geniálními slovními převraty a gesty, je naprosto výjimečný a já se málem udusil smíchy. Humor těchto pánů je geniální a ani v dnešní době neztrácí nic ze svého prostého kouzla. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (13)

  • Jméno lékárníka Vojtěcha Šofra je převzaté od slavného kameramana Jaromíra Šofra. „To není náhoda, od Jaromíra jsme si to příjmení s dovolením vypůjčili. Jeho tatínek i dědeček byli lékárníci, a tak jsme to využili,“ vysvětlil Petr Brukner. (mnaucz)
  • Když v semináři herci skládají živý obraz, vyzvou vždy nějakou ženu, aby představovala banku Slávii, tato postava však musí být nahá. Na výzvu se nikdy žádná žena nepřihlásila. S jedinou výjimkou, a to byla premiéra hry, kterou shodou okolností navštívila herečka Ivana Andrlová, která vyběhla na pódium a začala se svlékat. Nebyla to domluvená akce, ale chtěla pánům trochu „zatopit“. Nakonec ji vyzvali, aby se šla svléknout do zákulisí a přišla rovnou nahá. Tam se jí ujali technici a na pódium ji již nepustili a místo ní poslali chlapa v trenýrkách. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno