Reklama

Reklama

Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

Obsahy(1)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (359)

Zagros 

všechny recenze uživatele

Pro mě jedna z top her Divadla Járy Cimrmana. Vtipem a humorem je doslova našlapaná a já se smál celou hru. Nemá cenu vypisovat do komentáře úžasné dialogy, věty, poznámky, slova či "hlášky", byl by pak hoooodně dlouhý. Hned po prvním podívání jsem si téměř celou hru dokonale zapamatoval a po pár dnech jsem neodolal a pustil si ji znovu. Takovou moc nemá mnoho divadelních záznamů a filmů. Jen za to by si Dobytí severního pólu zasloužilo maximální hodnocení, je to zkrátka jedna z mála věcí, u které se mi nedostává hvězd. ()

frype 

všechny recenze uživatele

Na tejto chutovke som vyrastal a s bratom sme si to pustali na platni dokola a to nam stacilo iba audio. Az neskoro som mal moznost vzhliadut divadelnu hru a aj ostatne hry. Myslim, ze by sa mali vsetky tieto hry pustat aj dnesnej maledezi a to by bol velky krok. Ja osobne to detom pustim :D tototo je top od Járu Cimrmana:D ()

Reklama

Pitrsss 

všechny recenze uživatele

Jsme to my, pražští otužilci, kteří jsme stanuli na vysněném místě všech otužilců světa. - Karle, zkrať to, je tu zima. Co k tomu dodat? Brilantní hra, která pohladí po filmové duši snad každého diváka. Divadelní komika vybroušená k dokonalosti. Genialita. Je to jedna z mých nejoblíbenějších "Cimrmanovek". Zvláště Ladislav Smojlak tu přímo exceluje svým (pří)jemným humorem. Díky za autorskou dvojici Svěrák-Smoljak. Díky za Járu Cimrmana! 85% ()

Wysch 

všechny recenze uživatele

Já se přiznám, že humor Járy Cimrmana, resp. pánů Smoljaka, Svěráka a dalších docentů jsem nikdy nepobral. Nevím, jestli jste se všichni opravdu řehnili celou dobu, já tedy ne, některé "vtipy" mi přišly "nevtipné", ale závěrem kolem a kolem to je přesto jediný Cimrman, který se dal zkonzumovat celý bez přeskakování hluchých míst. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Ne že by tam nebyli vynikající scény, které hodně pobaví, ale jako celek to na mě působí slabším dojmem. Částečně i díky slabší přednášce, která se zabývá Járou Cimrmanem a jeho arktickou výpravou, kdy objevil hermafroditního sněžného muže Játyho. Přednáška také odhaluje vytváření živých obrazů, když Jára zorganizoval živý obraz Čechů dobívajích severní pól a napsal o tom i divadelní hru. A tak česká parta pražských otužilců ve složení náčelník Karel Němec (Jan Kašpar), lékárník Vojtěch Šofr (Petr Brukner), pomocný učitel Václav Poustka (Zdeněk Svěrák), potah, nosič a primitiv Varel Frištenský (dobrý Ladislav Smoljak) a nalezený a rozmrznutý poručík Jiří Beran (Pavel Vondruška) dobívají jako první 5. dubna 1909 severní pól. K tomuto prvenství se nepřihlašují, neboť nechtěli, aby z toho mělo slávu Rakousko. S nadhledem a ironíi dramatická výprava ledovou pustinou, kde chvíli získává převahu trudnomyslnost a chvíli hlad. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (13)

  • Když Varel Frištenský (Ladislav Smoljak) žádá o zahrání písní „Chceš píseň severu znát, chceš se mnou tiše naslouchat“ a „Když táhne bílý losos peřejí“ s tím, že jsou to jeho dvě nejmilejší, jde o vtipnou narážku. Jde totiž ve skutečnosti o slova první sloky staré trampské písně s názvem „Píseň severu“. (kukkik)

Reklama

Reklama