Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Vincent Price má to nadání, že je schopen zahrát i toho nejodpornějšího padoucha tak, že je vám sympatický. Další opravdu úžasnou věcí na tomto snímku byly barvy - žlutý pokoj, fialový pokoj, bílý pokoj, černý pokoj a v nich se procházející Hazel Courtová v rudých šatech nebo v jednom záběru krásné modré svíčky za Vincentem. To byla pastva pro oči. Vrcholem snímku byla jasně předposlední scéna, kdy zámek navštívila Rudá smrt. No a závěrečné setkání v lese to byla taková třešnička na skvělém dortu. Trochu mi přišlo divné, že Jane Asherová, coby unesená dívka z vesnice přijala svůj nucený pobyt na zámku docela v klidu, ale na druhou stranu, kdo by se takovému sympaťákovi jako byl Vincent Price nepoddal :-))) Lepší čtyři hvězdičky. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jako milovník starých britských gotických hororů, který obdivuje atmosféru, příběh Pádu domu Usherů i výkon Vincenta Pricea v něm hlásám, že "Maska" je příšerná kravina, kterou by žádný zelenáč v oboru začínat neměl, jinak si tento žánr znechutí jednou provždy. Kromě stupidního scénáře mě nejvíc vytočila neschopnost tvůrců sehnat do role trpasličí tanečnice opravdovou liliputku. Malá holčička, která jen hýbe pusou, a je předabovaná dospělým ženským hlasem, působí v jinak poměrně graficky zdařilém filmu jako neuvěřitelná amatéřina. Tragicky také hrají všichni komparsisté, smějící se ničemu. Rychle jinam od Červené smrti! ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Mohlo by obdržet i pět hvězdiček. Směsice pohádkového koloritu, operetní kulisové inscenace, gotického hororu, podobenství se středověkými prvky i s nalíčenými ženami a příčesky 60. let. Roger Corman a jeho dílo, které má své naivní, lehce kýčovité kouzlo, zde navíc se snahou zabývat se alespoň trochu věčnou otázkou víry, zatracení, spásy, oběti i hedonismu... Nedosahuje sice tajemné gradace jako Jáma a kyvadlo či Zánik domu Usherů, ale fajnšmekr žánru tu nalezne všechny typické ingredience cormanovek. Já mám pro tahle "mistrovská béčka" 60. let s jasnými principy dobra a zla slabost... ()

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

Možná je to proto, že Maska rudé smrti (a Skokan) patří mezi moje nejmilovanější poeovky, možná mě tenhle film prostě jen nezastihnul v té správné náladě... ale nějak se to se mnou minulo. Poeova povídka je rafinovaný, precizně napsaný, atmosférický majstrštyk, zatímco Cormanův film je spíš roztomile blboučký než cokoli jiného. Nenudila jsem se, vysloveně špatné mi to taky nepřišlo a Vincent Price spasí ledacos, ale k téhle cormanovce se asi už vracet nebudu. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Neříkám, že jde o špatný film, jenže znám i lepší Cormanovky a abych se přiznal úplně, musel jsem občas pustit i rychlé přetáčení protože bych v určitém momentu usnul. To však nic nemění na tom, že je zde skvěle zobrazena nadřazenost a pohrdání bohatých šlechticů nad ostatními a vlezdoprdelkování střední vrstvy. O hororovou atmosféru jsem zde sice mockrát nezavadil, ale po mysteriózní stránce se to tvůrcům povedlo skoro na jedničku. Převážně pak ve druhé části filmu. Vincent Price byl skvělý jako vždy, ale zbytek předvedl klasické průměrné výkony. 7/10 ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Jane Asherová se zeptala Cormana, zda se na natáčení a následný oběd může přijít podívat její známý. Vysvětlila, že se jedná o muzikanta, který dnes hraje svoje první vystoupení v Londýně. Po obědě mu Corman popřál hodně štěstí na jeho večerním koncertu. O Paulu McCartneym nikdy předtím neslyšel. Druhý den si přečetl v novinách o ohromném úspěchu, který londýnský koncert skupiny Beatles sklidil. (liquido26)
  • Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)
  • Postavy Hop-Toada a Esmeraldy pocházejí z jiné Poeovy povídky "Hop-Frog", která byla inspirována skutečným incidentem. Roku 1393 se na maškarním bále francouzský král Karel VI. a 5 šlechticů oblékli a nechali spoutat řetězi jako divoši. Jejich kostýmy náhodou začaly hořet. 4 šlechtici uhořeli. Incidentu se začalo přezdívat "Bál hořících mužů" (Bal de Ardents). (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama