Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (379)

castor 

všechny recenze uživatele

Místo na vrcholu Nanga Parbatu skončil v britském internačním táboře, ze kterého pláchl, aby se dostal do bájného města Lhasy. Našel klid i přátelství. Zprvu sebevědomý blonďatý náfuka odchází z vlasti posedlé ideály nacismu a z vlasti, ve které nechává těhotnou manželku, aby všemu tak nějak unikl. Jenže plány jsou jedna věc. Příběh rakouského horolezce Heinricha Harrera dokonale posloužil režisérovi Jean-Jacques Annaudovi, který se zajímal o odlišnosti několika kultur, o nitro a proměnu jednoho zatoulaného muže. Čínská agrese i nacismus jsou vyobrazené jednoduše jako ti zlí, prostě konec jednoho snu o svobodě, a víc s tím neotravujte. Pár velkých okamžiků to má, ale celkově mi ta „bezproblémovost“ a „nekonfliktnost“ vlastně vadily. Brad Pitt už tehdy spolehlivě dokazoval, v jakých polohách se cítí dobře. ()

k212 

všechny recenze uživatele

Bohužel se zde hraje pouze a jenom na povrchní krásu a líbivost jak Tibetu tak Brada Pitta. S Kundunem od Scorceseho se to opravdu nedá srovnat ani při nejlepší vůli. V kině se to dá ovšem strávit, v televizi však dost silně pochybuji, dokonce i hudební složka, která nebízela jistě mnohem větší prostor je nic moc. ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem četl už opravdu hodně dávno, takže jsem si z ní pamatoval jen rámec děje. A to samé platilo i o filmu, takže tohle repete beru spíš jako premiéru. A ještě podotýkám, že tu nehodlám diletantsky politizovat, protože i když osud Tibetu a Tibeťanů "díky" sousedství obřího čínského bratrance považuju za hodně smutný, je to zároveň i osud logický a neodvratný. Jinak film je to hodně podařený, epický, estetický, po výpravné, vizuální i herecké stránce jsem naprosto spokojený a spokojený jsem i s dostatkem zajímavých informací (zvídavý divák může z filmu načerpat spoustu vědomostí o tibetském mahájánovém buddhismu, zvycích a mentalitě Tibeťanů i jejich nedávné historii). Jen Harrerova samolibá a sebestředná osobnost v Pittově podání mi nebyla vůbec sympatická, takže děj jsem příliš neprožíval a zůstával na povrchu. Ale budu věřit, že Harrerovo západní ego se pod vlivem východní moudrosti opravdu poněkud obrousilo a umenšilo, vždyť dalajláma s ním prý udržoval přátelské styky až do jeho smrti (2006). ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Director´s cut 3,5*/5... Ťažko sa rozhodovať pre hodnotenie, na jednej strane dokumentaristické zábery Tibetu sú úžasné, klobúk dole pred náročnosťou výpravy, nenudil som sa ani chvíľku hoci stopáž nebola najkratšia. Ale keď budem chcieť vidieť dokument pozriem si Pavla Barabáša, ktorý Tibet dokonale zmapoval a priniesol pútavé obrázky a pútavý text. Hneď na úvod musím povedať, že Brad Pitt je v mojich očiach naozaj dobrý herec, ale tu podal asi najslabší herecký výkon a jednoducho sa mi s tým svojim "takmervždykrásnym" účesom sem veľmi nehodil...Ako už bolo spomenuté, jeho prerod z civilizovaného chlapíka na "tibeťana" nebol veľmi dôveryhodný, zvlášť keď po "hladovke" mal telo vypracované skoro ako "zdegenerovaný matematik" Russell Crowe v Čistej Duši (čo bolo rovnako nedôveryhodné)... Filmu chýba viac hĺbky a psychológie, hoci film nie je vonkoncom chladný! Každopádne vzťah Dalajlámu (skvelý herecký výkon!) a Harrera je zaujímavý, ako v podstate aj celý film..Ale viac svojim prostredím a kontextom, ako samotnými kinematografickými kvalitami...Škoda, pretože Annaud si vyberá fest zaujímavé námety. ()

Maq 

všechny recenze uživatele

Když jsem se rozhodl podívat se na ty "tibetské" filmy, sliboval jsem si víc od Scorseseho Kunduna. A dopadlo to právě naopak. Tohle není hold polobožskému dítěti, nýbrž dobrodružný příběh smrtelníka s ne zcela obdivuhodným charakterem. Je to naleštěné a hodně to spoléhá na genia loci (v tomto případě se točilo v Argentině, což pokládám za dobrou volbu). Ale obstojí to jako zajímavý dobrodružný film. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (25)

  • Heinrich (Brad Pitt) si na konci filmu, kdy se chystá opustit Tibet, balí do batohu pistoli Luger. (Axarus)
  • Film bol odsúdený vládou Čínskej ľudovej republiky, ktorá tvrdila, že komunistickí čínski vojenskí dôstojníci boli zámerne vyobrazení ako neslušní a arogantní. Tiež namietali proti pozitívnemu vyobrazeniu Dalajlámu (Jamyang Jamtsho Wangchuk). (Lulu13)
  • Jean-Jacques Annaud poslal speciální tým natáčet potají do Tibetu. Ve výsledku se nakonec ve filmu objevilo cca 20 minut těchto záběrů, což se podařilo udržet v tajnosti až do léta 1999. (Ai.ma)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno