Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (379)

Maq 

všechny recenze uživatele

Když jsem se rozhodl podívat se na ty "tibetské" filmy, sliboval jsem si víc od Scorseseho Kunduna. A dopadlo to právě naopak. Tohle není hold polobožskému dítěti, nýbrž dobrodružný příběh smrtelníka s ne zcela obdivuhodným charakterem. Je to naleštěné a hodně to spoléhá na genia loci (v tomto případě se točilo v Argentině, což pokládám za dobrou volbu). Ale obstojí to jako zajímavý dobrodružný film. ()

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Ďalšia adaptácia Tanca s vlkmi. Cudzinec z civilizácie príde do "divočiny" najskôr sú všetci preňho zaostalí no postupom času zistí, že všetko, v čo doteraz veril je blbosť. Dlhší pobyt ho úplne prekonvertuje na myšlienku a správanie domorodcov a nakoniec za nich začne bojovať proti vlastným. Nie moc výrazný Pitt, ktorého výkon kompenzujú nádherné exteriéry. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Náš vodca je nadšený, že je vo výprave Nemec ako vy.“ – „Som Rakúšan.“ Fajn, ale pridlhé. Francúzsky mág Annaud (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE, MEDVEĎ, MILENEC) rozpráva príbeh kedysi skutočne žijúceho rakúskeho horolezca (Brad Pitt), ktorý sa s vodcom družiny (skvelý David Thewlis) na 7 rokov stratí v majestátnom, kúzelnom, mystickom Tibete. Bohužiaľ, bombastická výprava/kamera sú jedna vec a plytká zápletka a zjednodušujúci (vzťahy, vojnu, politiku) scenár druhá. Faktom tiež je, že Bradovi Pittovi kamera pristane, má ju rád a ona jeho tiež, ale akonáhle má dojsť na herecký výkon, jeho tvár sa krčí rozpakmi a veľmi sileným Čímsi (najlepší bol vo filmoch, kde podstúpil výraznú fyzickú premenu - KLUB BITKÁROV, 12 OPÍC, PODIVUHODNÝ PRÍBEH BENJAMINA BUTTONA). Zdĺhavé, zjednodušujúce a príliš málo poetické (zato riadne patetické). Trocha vážnosti nestačí, treba mať aj dobrý príbeh, ktorý strhne. Lenže SEDEM ROKOV V TIBETE je tak „vážne“ nakrútený film, až sa divák hanbí vykríknuť „Nudaaaa!“. ()

Květula 

všechny recenze uživatele

Sedm let v Tibetu jsem poprvé viděla, když mi bylo 13. V té době jsem o této zemi nevěděla vůbec nic a tento film mě pořádně vyděsil. Nedokázala jsem pochopit, jak je možné, aby v dnešním světě někdo mohl zabrat zemi někoho jiného, jak je možné, že s tím nikdo nic neudělá, jakto, jakto, jakto? Několik týdnů jsem strávila vyhledáváním informací a úplně jsem si Tibet zamilovala. Přečetla jsem několik knížek od Dalajlámy, ponořila se do filosofie buddhismu a začala cvičit jógu. Dalo by se říct, že tento film byl v mém životě jako pád drobných kamínků, jenž spouští lavinu. Jak jinak bych ho tedy mohla hodnotit než 100%? ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

I když asi ve skutečnosti to bylo krapet jinak, filmy o Tibetu miluji. A tady to bylo hlavně o Tibetu a ten zde byl předveden v celé parádě a to vše skvěle podbarveno fanstastickým soundtrackem Johna Williamse. Je dobře, že vznikly filmy, ze kterých se méně znalý divák dozví, že Tibet nebyl odjakživa součástí velké rudé Číny, ale že měl období i kdy byl svobodný. Já dávám 4 žížalky ! * * * * ()

Galerie (59)

Zajímavosti (25)

  • Jean-Jacques Annaud poslal speciální tým natáčet potají do Tibetu. Ve výsledku se nakonec ve filmu objevilo cca 20 minut těchto záběrů, což se podařilo udržet v tajnosti až do léta 1999. (Ai.ma)
  • Nemecký akcent Brada Pitta (Heinrich Harrer) bol časopisom Empire označený ako tretí najhorší všetkých čias. (Lulu13)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama